Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bakan doğruladı, 'Suikast girişimleri var'

04.04.2015 16:01
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, kamuoyuna yansımayan ama engellenen bazı terör olayları suikast girişimleri olduğunu doğruladı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, son dönemdeki terör saldırılarını değerlendirerek, "Hedef Ak Parti, Hükümetimizi devirmek, onu oyun dışına itmek ama arka planda da hedef Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Devlete yönelik bu tür tehditler, saldırılar söz konusu olduğunda bütün diğer ülkelerde olduğu gibi herkesin tek vücut olarak çalışması, tek bir yerde durabilmesi gerekir" dedi.

Bakan Canikli, "Kamuoyuna yansımayan ama teşebbüsler neticesinde  engellenen bazı terör olayları suikast girişimleri mi var" sorusunu da şöyle  yanıtladı: 
 
"Kesinlikle aynen öyle. Bunlar yeni değil yani. Bunlar uzun zamandan  beri var. Çıkıp da emniyet güçlerimizin ya da MİT'in, 'ben şunu engelledim, söyle  bir çalışma vardı, söyle bir suikast teşebbüsü vardı, şöyle bir terör faaliyeti  vardı' kamuoyuna bilgi verilmesi mümkün değil. Özellikle dışarıdan çok büyük  güçlü yapılar tarafından desteklendiğini dikkate alırsak bu çalışmaların  önlenmesinin ne kadar büyük bir değer olduğu bir kez daha ortaya çıkar.  Dolayısıyla bu konseptte değerlendirmek lazım." 
 
Son dönemdeki terör saldırılarını yapanların "taşeron" olduğunu ifade  eden Canikli, şöyle konuştu: 
 
"Hedef Ak Parti, Hükümetimizi devirmek, onu oyun dışına itmek ama arka  planda da hedef Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Devlete yönelik bu tür tehditler,  saldırılar söz konusu olduğunda bütün diğer ülkelerde olduğu gibi herkesin tek  vücut olarak çalışması, tek bir yerde durabilmesi gerekir. Tam aksine özellikle  muhalefetin bu konudaki yaklaşımları, söylemleri, tavırları bunları  cesaretlendirici motive edici bir özelliğe sahip. Bir de bunlarla mücadele  ediyoruz. Etmeye de devam edeceğiz. Ama dediğim gibi bunlar ilk defa bugün ortaya  çıkan, ilk defa teşebbüs edilen hadiseler değil. Türkiye bu konuda gerçekten çok  pişti. Çok tecrübeye sahip. O kadar çok teşebbüs var ki bunların büyük çoğunluğu  engelleniyor. Ama arada tabi bunlar kaçabiliyor. Amaçlarına ulaşmaları Allah'ın  izniyle kesinlikle söz konusu olmayacaktır."

Bu haber toplam 1198 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri