Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bakan Elvan o iddiaları yalanladı!

26.01.2015 00:27
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, internet düzenlemesiyle ilgili iddialara cevap verdi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, TBMM'deki yeniinternet düzenlemesine ilişkin basında yer alan iddiaları yalanladı. Düzenlemenin okunmadığını, maksatın üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olduğunu söyleyen Elvan, düzenlemede asıl meselenin kamu düzeni ve ulusal güvenlikle ilgili olduğunu anlattı.
 
Partisince düzenlenen il kongresine katıldıktan sonra Çorum Valisi Ahmet Kara'yı makamında ziyaret eden Bakan Elvan, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Bakan Elvan, gazetecilerin "TBMM'de görüşülen yeni internet yasasının ne gibi değişiklikler getireceğine" ilişkin soruya verdiği cevapta, söz konusu yasasının ulusal güvenlik ve kamu düzeniyle ilgili olduğunu söyledi.
 
"MAHKEMENİN KARARI UYGULANACAK"
 
"Yeni internet yasasıyla, yeni yasaklar gibi böyle aslı astarı olmayan gerçekle hiç bağdaşmayan hükümetimizi tamamen karalamaya yönelik bir takım marjinal gruplar tarafından haberler yapılıyor" diyen Elvan, şöyle devam etti:

"Bunların kesinlikle gerçekle ilgisi yoktur. Şu anda meclis gündeminde olan tek maddelik internetle ilgili husus, ulusal güvenliğimizle alakalı, kamu düzeni ile alakalı. Eğer ulusal güvenliğimizi tehdit eden herhangi bir hadise internet ortamında, sosyal medyada vuku olması halinde ulusal güvenliğimizi ilgilendirmesi nedeniyle ilgili bakanlığın bu hususu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na (TİB) bildirmesi, TİB'in de Erişim Sağlayıcılar Birliği'ne bildirerek geçici süre engellenmesi sağlanacak. Ama öncelikli olarak burada içeriğin çıkarılması istenecek. İçeriğin çıkarılmaması halinde de diğer tedbirler uygulanabilecek. Ama eninde sonunda mutlaka mahkeme kararı arıyoruz. Bu geçici bir karardır." İnternetin yasaklanması diye bir hususun kesinlikle söz konusu olamayacağının altını çizen Bakan Elvan, burada mahkemenin vereceği kararın uygulanacağını vurguladı.
 
"O ÜLKELERDE KURALLAR BİZDEN DAHA KATI"

Gelişmiş ülkelerde de ulusal güvenlikle ilgili hadiselerin de bu çerçevede ele alındığını ve bazı ülkelerde de bu durumun Türkiye'den daha katı olduğuna dikkati çeken Elvan, şöyle konuştu;

"İnterneti yasaklama' diye bir husus kesinlikle söz konusu değildir. 24 saat içerisinde ilgili taraf mahkemeye başvuracak ve mahkeme kararı ne ise ona göre hareket edecektir. Tüm gelişmiş ülkelerde, ulusal güvenlikle ilgili her hadise bu çerçevede ele alınmaktadır. Hatta bizden daha katıdır. Bazı ülkelerde mahkeme kararı bile olmadan uygulama yapılabilmektedir. Diğer taraftan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne baktığımızda ulusal güvenlikle ilgili hususlarda tedbirler alabileceğinizi ifade etmektedir. Yine Avrupa Konseyi'nin kararlarına baktığınızda da yine ulusal güvenlikle ilgili hadiselerde kısıtlama yetkisi verilmektedir. Ama biz her halükarda mahkeme kararını arıyoruz.
 
"TASARIYI OKUMAMIŞLAR BİLE"

Bugün 'bakanlar ve başbakan kendisiyle ilgili haberlerin erişimini engelleyebilecekler' diye haber yapılmış. Böyle bir şey yok. Okumamışlar bile. Maksat üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. O açıp tasarıyı, teklifi bir okusalardı bunu böyle söylemezlerdi. Belki okudular art niyetli olarak bunu yapıyorlar. Ama burada mesele kamu düzeni ve ulusal güvenlik. Biz bunu açıkça ortaya koyuyoruz. Benimle ilgili bir yazı yazılacak ve ben bunu engelleyeceğim. Böyle bir şey söz konusu değil. Ama hükümetimizi karalamaya yönelik bir karalamadan ibarettir."
 
Bu haber toplam 1422 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri