Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bakan Ergin Sürecin Aşamalarını Anlattı

18.03.2013 11:18
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, çözüm sürecinin üç aşaması olduğunu belirterek, bunları sıraladı ve "Çekilme için yasa çıkabilir" dedi.

 

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Kanaltürk’te yayınlanan Ankara’nın Nabzı programında Faruk Mercan ve Vatan Ankara Temsilcisi Murat Çelik’in sorularını yanıtlarken, PKK’nın sınır dışına çekilmesinde “bazı yasal düzenlemelere ihtiyaç olabileceğini” belirtti. Şimdiki görüşmelerin “yüzde 100 milli” yürütüldüğünü belirten Ergin, “Oslo sürecinde, haberleşme üçüncü ülkeler üzerinden yapılıyordu” dedi.

Sürecin 3 Aşaması

Ergin, sürecin üç aşamasını olduğunu belirterek, bunları; “PKK’nın sınır dışına çekilmesi, silahların bırakılması ve terörün yeşermeyecek şekilde bitmesi” diye sıraladı.

Sürecin Nevruz’la başlayacağını kaydeden Bakan Ergin “Mutabık kalınan süreç sorunsuz ilerliyor” diye konuştu. Sürecin hangi tarihte ne yapılacağına ilişkin net bir takvimlendirme üzerinden yürüyeceğini de anlatan Ergin, bu tarihlerde küçük sapmalar olsa bile sonunda terörsüz bir Türkiye hedeflediklerini söyledi. Ergin, bu hedefin nihai tarihinin 2013 sonu olup olmadığı sorusuna ise “Evet” cevabını verdi.

Bu haber toplam 1528 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri