Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bakan Güler'den o valiye sert sözler

03.10.2013 01:39
Eskişehir Valisi Tuna'nın gazeteci İsmail Saymaz'a gönderdiği mail olay çıkardı.
İçişleri Bakanı Muammer Güler, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’nın, gazeteci İsmail Saymaz’a gönderdiği e-posta konusunda konuştu. Gerekli araştırmanın yapılacağını ifade eden Güler, sıfatı ne olursa olsun herkesin kanun adamının gerektirdiği özeni göstermesi gerektiğini söyledi.
 
Bakan Güler, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna'nın gazeteci İsmail Saymaz'a yönelik yazdığı e-posta'nın "resen incelemeye alındığını" söyledi. Güler,  e-maildeki ifadeleri de "tasvip etmesinin mümkün olmadığını" söyledi.
 
"MÜRACAATINI BEKLİYORUZ"
 
Güler, Hürriyet'ten Zeynep Gürcanlı'ya yaptığı açıklamada, e-mailin muhatabı Saymaz'ı kastederek "gazeteci arkadaşın da o e-posta konusunda bize müracaatını bekliyoruz. İnceleme yapacağız. Ancak müracaat etmese bile, biz resen inceleme başlattık. O e-mailde yazılanları tabi ki tasvip etmiyoruz" diye konuştu.  
 
NEFRET SUÇUNA GİRER Mİ?
 
Bakan, "demokratikleşme paketinde nefret suçlarıyla ilgili bir de düzenleme vardı. Bu e-mailde yazılanlar nefret suçuna girer mi" sorusuna ise, "Tabi girebilir. Ancak henüz o kanuni düzenleme yapılmadı. Girecektir" yanıtını verdi.

ÖNCE MAİLİ KENDİSİNİN YAZDIĞINI SÖYLEDİ
 
Radikal, Tataristan’da resmi bir ziyarette bulunan Vali Tuna’nın korumasına ulaşarak, e-mailin Tuna tarafından gönderilip gönderilmediğini sordu. Vali Tuna, koruması aracılığıyla, e-maili kendisinin gönderdiğini bildirdi. 
 
Vali Azmi Tuna’nın İsmail Saymaz’a gönderdiği e-mail şöyle:
 
“Oğlum İsmail, yine rahat durmuyorsun. Benim Ali İsmail ile ilgili söylemediğim bir sözü tekrar ısıtıp veriyorsun ki sana özel olarak telefonda bunu izah ettiğim halde her fırsatta alçaklıkla bunu tekrar ediyorsun. Failler belirlendi, tutuklandı, yargılanıyor. Bunlardan pek memnun olmadın herhalde. Sana malzeme kalmadı derken, mahkeme bize bir soru soruyor. Biz de savcılık da kamu düzenini düşünerek yüzbinlerce insanın yaşadığı bu şehirde olay çıkmasın diye görüşümüzü yazıyoruz. Bunlar her nasılsa yandaş avukatlarınız tarafından herhalde anında sizlere servis ediliyor. Kuşlar söyledi deme sakın inanmam! Neyse hiç önemli değil. Zaten biz ne dersek diyelim siz vermek istediğinizi veriyorsunuz. Siz bizim Ali İsmail için çok üzüldüğümüze de inanmazsınız. Demokratik tepkiye eyvallah ama amaçları kaos çıkarmak olanların fırsat beklediği bir ortamda bu davanın başka yerde görülmesini istemek Eskişehir’e ve halkın yararına bir şey yapmak demektir. Tabii ki takdir yargının. Diğer konulara girmiyorum çünkü yargılama devam ediyor. Ama siz zaten hem savcı, hem hakim, hem avukatsınız.Müebbet bile sizi kesmez. Bir daha aynı şekilde yorum yaparak bu konuyu işlersen sen adi ve şerefsizsin. Yerin altı da var unutma, eninde sonunda orada görüşeceğiz.”INTERNETHABER
Bu haber toplam 1192 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri