Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bakanlar Kurulu'nda kritik görüşme

26.11.2012 13:38
Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Bakanlar Kurulu'nun ana gündem maddesini ise Suriye sınırına kurulacak olan Patriot füzeleri ile 4. Yargı Paketi oluşturuyor.
Bakanlar Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina'da toplandı. Bakanlar Kurulu'nun gündemi ise oldukça yoğun. Toplantının ana gündem maddesini Suriye sınırına yerleştirilecek olan Patriot füzeleri oluşturuyor. Patriot füzelerinin muhtemel kurulması beklenen Urfa, Malatya ve Diyarbakır illerinde nerelere kurulacağı toplantıda ele alınacak. Ayrıca bugün Türkiye'ye gelecek olan NATO uzmanlarının da Patriot füzelerinin kurulacağı yerlerde yapacağı incelemeler yine toplantıda değerlendirilecek.
 
Bakanlar Kurulu'nun bir diğer gündem maddesini ise 4. Yargı Paketi oluşturuyor. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AK Parti'nin TBMM'deki grup toplantısı öncesinde gazetecilere paketin ilk Bakanlar Kurulu'nda gündeme geleceğini belirterek, paketin içeriği ile ilgili bilgi vermişti. Paket, mahkumların eşleriyle görüşebilmesinin önünü açıyor. Bugünkü Bakanlar Kurulu'nda da 4. Yargı Paketi'nin görüşülmesi beklenirken, ayrıca TBMM'de olan 'ana dilde savunma hakkı' konusunun da yine Bakanlar Kurulu'nda masaya yatırılması bekleniyor.
 
TSK DİSİPLİN KOĞUŞU KALDIRILIYOR
 
Askeri literatürde “Disko” olarak bilinen disiplin koğuşlarının da bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınarak, kaldırılması için gerekli adımların atılacağı öğrenildi.
Her toplantıda olduğu gibi bugünkü toplantıda da terör sorunu ve terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonların masaya yatırılması beklenirken, konunun özellikle Başbakan Erdoğan'ın sözleri merkezli olarak değerlendirilmesi tahmin ediliyor. Erdoğan, silah bırakan terör örgütü mensuplarının başka ülkelere gidebileceğine dikkat çekmişti.
 
Suriye'de yaşanan gelişmeler ve elde edilen istihbaratların yine Bakanlar Kurulu'nun gündemine gelmesi beklenirken, Kerkük çevresinde Peşmergeler ile Irak ordusunun karşı karşıya gelmesi ve olası ihtimaller de yine toplantıda detaylı bir şekilde değerlendirilecek. Yine aynı şekilde Gazze'de sağlanan ateşkes sonrasındaki gelişmeler ve Mısır'ın Tahrir Meydanı'ndaki gerginlikler de yine toplantıda ele alınacak.
 
Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde ise Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan gazetecilere hurma ikram etti. Elindeki hurma tepsisiyle gelen Bakan Çağlayan, kendi elleriyle Bakanlar Kurulu'nu takip eden gazetecilere hurma ikram etti. Bakan Çağlayan'ın hurmaları Suudi Arabistan'dan getirdiği öğrenildi.
 
Kaynak: İHA

 
Bu haber toplam 2530 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri