Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BAKANLIK'TAN 'GAZETECİLER TUTUKLANIYOR'A CEVAP!

16.12.2012 13:02
Mahkûm edilen ve soruşturması süren gazetecilere ilişkin Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı liste, çarpıcı gerçekleri ortaya koydu.

Mahkûm edilen ve soruşturması süren gazetecilere ilişkin Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı liste, çarpıcı gerçekleri ortaya koydu.

Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı bir liste, mahkûm edilen ve soruşturması süren 61 gazeteciden çoğunun, banka soymaktan, polise bomba atmaya, PKK üyelerine yardım etmekten adam öldürmeye varan çok sayıda suça imza attığını ortaya koyuyor.

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın hazırladığı, ‘Cezaevindeki Gazeteciler’ listesi üzerine bir liste de Adalet Bakanlığı tarafından hazırlandı. Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın hazırladığı listede 72 gazetecinin tutuklu bulunduğu belirtilirken, Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı listede, ‘gazeteci’ olarak tanımlanan kişilerin sayısı 61.

18’İ MAHKÛM, 18’İ YARGILANIYOR, 25’İ İÇİN SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Yeni Akit’in ele geçirdiği listeye göre, bu 61 kişiden 18’i haklarındaki suçlamalar nedeniyle ceza almış durumda. Tamamı silahlı terör örgütüne üye olmak veya propagandasını yapmakla suçlanan şahıslardan, hakkında henüz soruşturması devam edenlerin sayısı 25.

46 KİŞİNİN BASIN KARTI BİLE YOK

Türkiye Gazeteciler Sendikası tarafından Adalet Bakanlığı’na gönderilen “71 kişilik” liste gerçekleri yansıtmıyor. Cezaevlerindeki 61 kişiden sadece 15’inin basın kartı varken, 46 kişinin ise basın kartı bulunmuyor.

TAMAMI “TERÖR” SUÇLARINDAN İÇERDE BULUNUYOR

Hakkında dava açılan veya mahkûmiyet kararı verilen bu kişiler “terör örgütü üyesi olmak veya terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından dolayı cezaevinde bulunurken, soruşturması devam eden kişiler de yine terör örgütlerine üye olmak ve propagandasını yapmak suçlamalarıyla tutuklu bulunuyorlar. Söz konusu kişilerden hiç birisi gazetecilik faaliyetleri sebebiyle içeride tutulmuyorlar.

PEK ÇOĞU PKK’NIN YAYIN ORGANLARINDA GÖREVLİ

Bu isimlerin pek çoğu terör örgütü PKK’nın DİHA, Özgür Gündem, ANF gibi yayın organlarına düzenlenen KCK operasyonları kapsamında tutuklanmışlar.

PKK/KCK BAŞI ÇEKİYOR, ERGENEKON ONU İZLİYOR

Uluslararası basın örgütleriyle beraber Türkiye’de de bazı çevrelerin serbest bırakılmaları yönünde kampanyalar düzenledikleri ‘gazeteciler’in, örgütlere göre dağılımı ise şöyle:

PKK/KCK: 23

ERGENEKON: 11

DHKP/C: 6

MLKP: 4

THKP/C: 3

TKP/ML/TİKKO: 2

MKP:1

DKÖ:1

TDP:1

DİĞER: 9

GAZETECİ DENİLEN İSİMLERİN YARGILANMA SEBEPLERİ

Atılım Gazetesi Yazarı Bayram Namaz: Ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurmak suçunu işlediği gerekçesiyle Edirne F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunuyor.

Eylül Hapishane Dergisi Editörü Erdal Süsem: Polis memurundan gasp ettiği silahla bir kişiyi öldürmek, Polisle çatışmaya girerek ateş açmak suçunu işlediği gerekçesiyle Edirne F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu bulunuyor. Müebbet hapis cezası aldı.

Odak Dergisi Erol Zavar: THKP/C örgütü üyeleri tarafından bir kişinin kaçırılıp örgüt evine götürülmesi eylemine katıldığı gerekçesiyle tutuklandı. Müebbet hapis cezası aldı, Ankara 1 No’lu F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu…

Devrimci Hareket Dergisi çalışanı Mehmet Yeşiltepe: Seçimleri protesto ettikleri sırada polis aracına silah atmak, Örgüt adına banka soygunu gerçekleştirdiği gerekçesiyle tutuklandı. 8 yıl 9 ay hapis cezası aldı, Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu…

Azadiya Welat Diyarbakır çalışanı Murat İlhan: PKK silahlı terör örgütü üyesi bir kişinin örgütün Kuzey Irak’taki kırsal alanına gitmesi için pasaport v.s. işlemlerinin masraflarını karşıladığı gerekçesiyle tutuklandı. 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı, Diyarbakır D Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu…

Yorum Gazetesi ve Yeni Özgür Halk Dergisi çalışanı Dilşah Ercan: Güvenlik güçlerine taş, sopa ve molotofkokteyliyle saldırıda bulunduğu gerekçesiyle tutuklandı ve Karataş Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na konuldu. 8 yıl 9 ay hapis cezası aldı.

DİHA Haber Ajansı Emine Altınkaya: PKK terör örgütünün toplantısının yapıldığı yerde patlayıcı maddeler ile çok sayıda örgütsel dokümanın bulunduğu gerekçesiyle tutuklandı. Ankara Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda kalıyor.

Azadiya Welat Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Vedat Kurşun: Terör örgütü mensuplarını ve terör eylemlerini övücü nitelikte yayınlar yaptığı gerekçesiyle tutuklanarak Diyarbakır Cezaevi’ne konuldu. Yargılaması sürüyor.

Aram Basın Yayın ve Reklamcılık Bedri Adanır: Aram Basın Reklam ve Yayıncılık ile Hawar isimli dergi tarafından yayınlanan kitapların ve yazıların yasadışı terör örgütünün ve örgüt elebaşının propagandasını oluşturacak nitelikte olduğu gerekçesiyle tutuklandı ve Diyarbakır D Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda kalıyor.

Yeni Akit 

Bu haber toplam 2458 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri