Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bakın Mısır darbecilerinin kılıfı ne oldu?

16.08.2013 00:50
Mısır'da darbe karşıtlarının düzenlediği kitlesel oturma eylemlerini sonlandırılırken hayatını kaybedenlerin yakınları İman Mescidi ve Kahire Adli Tıp Kurumu'ndan cesetlerini almaya geliyor.
Katliamda öldürülenlerin resmi ölüm nedeni, "intihar" olarak gösteriliyor. Kahire'nin güneyinde bulunan Rabia'tül Adeviyye Meydanı'ndaki protestolar güvenlik güçleri tarafından dağıtılırken gerçek mermi ve yanarak hayatını kaybedenlerin yakınları, meydana 1 kilometre mesafede olan İman Mescidi'nden yakınlarını almak için geliyorlar. Mescitten yapılan anonslarda hayatını kaybedenlerin isimleri okunuyor. Çok sayıda yanmış cesedin ailelerine ulaştırıldığı mescidin girişinde hayatını kaybedenlerin üzerinde çıkan kimliklerden cenaze sahiplerine ulaşılmaya çalışılıyor.
 
Mescidin dışında bekleyen kalabalık üzerlerinde uçan polis helikopterini görünce dua şeklinde sloganlar atarak, Cuma gösterilerini kastederek "Yarın görüşeceğiz" diye sloganı atıyor. Mescidin girişinde izdiham yaşanıyor, yakınlarını görmek isteyenler kapılarda beklerken, içerden çıkan cenazelere yol açmak için zaman zaman arbede yaşanıyor.
 
GÖZLERİ DOLDU
 
 Adil Cemal, uluslararası toplumun yaşananlarla ilgili yorumunu sorulduğunda, gözleri dolu şunları söylüyor:
 
"Batıdaki insanların bir kedisi, köpeği ölse üzülüyorlar ama binlerce Müslüman ölse kılları kıpırdamıyor. Haçlı seferlerinden beri biliniyor ki; asıl düşmanları İslam. ABD reisi şu ana kadar bunun darbe oluğunu söylemek istemedi. Çıkış yolları bu mudur? Ne yazıktır ki Avrupa Birliği, sanki hiçbir şey yaşanmamış gibi davranıyor. Eğer ki orada bir kişi diğerini öldürse tüm dünya ayağa kalkar."
 
RAPORLARA İNTİHAR YAZDILAR
 
Adli Tıp Kurumu'nda cenazelerini almak için gelen ailer ve yakınlarından izdiham yaşanıyor. Yakınlarını kaybetmenin acısıyla feryat eden aileler, otopsi merkezinin çıkışında kalabalığın tekbir ve dua sesleri içinde bekliyor.
 
Hayatını kaybedenlerden mühendis Muhammed'in (47) ve kendisinin soyismini vermek istemeyen yakını, cenazeleri almak için içeride kendilerine ölüm nedeni "intihar" yazılı rapor verildiğini, bu raporu imzalayarak cenazelerini alabileceklerinin söylendiğini anlattı. Muhammed, cenazelerini bekletmek istemeyen yakınların, yetkililerle yaşanan tartışmalar sonrasında imza atarak cenazelerini aldıklarını aktardı.
 
Cenazeleri bekleyen kızgın kalabalık, kendilerini görüntülemeye çalışan basın mensuplarına da tepki gösterdi.
 
ADEVİYE MESCİDİ YANDI
 
Rabiatul Adeviyye Meydanıyla aynı isimdeki yanan mescid askeri birlikler tarafından korunuyor. Meydandaki askerler, devlet televizyonuna yüzleri Mısır bayrağı renkleriyle boyanmış çocuklarla poz veriyor.
 
Meydan'da Sisi lehine atılan sloganlar dikkati çekerken, "Mısır başını kaldır" yazılı şapkalar satılıyor.
 
İsminin gizli kalmasını isteyen bir kişi, yaşananlarla ilgili görüşünü,  şöyle değerlendirdi: "Bunları ben yorumlayamam. Bunları yorumlayacak kişi Allah'tır."
 
 ROTAHABER


 

Bu haber toplam 1044 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri