Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Balili:Türk olunca bana ne diyecekler

31 Ocak 2009 / 09:26
Küfür yağmuruna tutulan Sivasspor'un Yahudi futbolcusu Balili "İsrail'de doğmam, İsrail'in yaptıklarını kabul ettiğimi göstermez" dedi ve Türk olmak için gün saydığını söyledi.
Salı günü oynanan Türkiye Kupası çeyrek final ilk maçının 75. dakikasında Sivasspor'un İsrailli golcüsü Pini Balili, Galatasaray ağlarını havalandırınca Ali Sami Yen'de 'Kahrolsun İsrail, o....çocuğu Balili' sesleri duyuldu. Maçın gerginliği ve konuk ekibin avantajlı bir skor yakalamasıyla birlikte maçın ardından neredeyse tüm tribünler bu çirkin tezahürata devam etti.

Taraftarlar 'Gazze'yi yakıp yıkan İsrail'i protesto etmek' bahanesiyle kendi takımlarına gol atan Yahudi bir futbolcuya büyük bir hınçla küfür ediyorlardı.

2002 yılından beri Türkiye'de top koşturan ve Türk vatandaşlığına geçmek için gün sayan Balili ya da yeni ismiyle 'Atakan Uygun' yaşadığı dramı Akşam'a anlattı:

* İsrail doğumlu olmam suç mu? Bu İsrail'in yaptıklarını kabul ettiğim anlamına gelmez. Bana küfredenler, hakarette bulunanlar acaba akşam başlarını yastıklarına koydukları zaman rahat uyku çekebiliyorlar mı? Onların anneleri, babaları, kardeşleri yok mu?

KAHROLSUN İSRAİL 'YAŞASIN BALİLİ'

* Sivas'ta da İsrail'e tepki gösteriyorlar. Toplu olarak sloganlar atılıyor ama bu slogan beni hiçbir zaman rencide etmiyor. Sivaslı, İsrail'e olan tepkisini 'Kahrolsun İsrail, yaşasın Balili 'diye gösteriyor. Sivaslı beni çok seviyor. Ben de Sivaslı gibi davranıyorum. Hayatımı top oynayarak kazanıyorum, siyasetçi değilim. Savaşa her zaman hayır dedim. Çocukların öldürülmesi hiçbir insanın kabulleneceği bir olay değil. Dünyada barış yanlısıyım.

* Bana küfredenleri Allah'a havale ediyorum. İsrail'i sevmeyebilirsin ama bu sevgisizliğin bedelini ben ödemek zorunda mıyım? Bana dakikalarca küfür edenler neyi çözdüler? O küfürlerle İsrail'in yaptığı son mu bulacak? İsrail'in yaptığını kesinlikle kabul etmiyorum ama bunların yaptıklarına ne demeli?

YAKINDA TÜRK OLUYORUM O ZAMAN NE DİYECEKLER?

* Yakın zamanda Türk olacağım. 'Atakan' olarak sahaya çıkacağım. O zaman bana ne diyecekler merak ediyorum.

UĞURU ÇOK 'TUZ'LU
MAÇ öncesinde eline aldığı tuz şişesini kırarak ayakkabısına ve sahaya döken Balili, tuzun kendisini tüm kötülüklerden koruduğunu söylüyor. İsrail'de futbol hayatına başladığı andan itibaren tuzsuz sahaya çıkmadığını dile getiren Balili 'Tuz benim koruyucu meleğim gibi. Hiçbir zaman onsuz sahaya çıkmadım, çıkmam' diyor.

EVLENMEDEN 'TÜRK' OLACAK
Balili'nin nişanlısı Hila, haziran ayında İsrail'de düğün yapacaklarını, Balili'nin Türk olması kararını gönülden desteklediğini kendisinin de Türk olabileceğini söyledi.

ATATÜRK'E HAYRANIM
Balili, maç ve antrenmanlardan kalan boş zamanlarında Atatürk ile ilgili kitaplar okuduğunu, Türkiye tarihi hakkında bilgi sahibi olduğunu söyledi. İsrailli futbolcu evinde bulunan Türk bayrağını açarak AKŞAM Sivas muhabiri Kemal Çağlayan ile fotoğraf çektirdi.

SÜTLACA BAYILIYOR TESPİH ÇEKİYOR
Türkİye'de birçok şeyi sevdiğini ve bunların başında yemeklerin geldiğini belirten Balili, 'Özellikle köfte ve sütlacı çok seviyorum. Ayrıca sürekli Türk kahvesi içiyorum. Gerçekten hepsi çok lezzetli' dedi. Balili, Sivas'a geldikten sonra tespih çekme alışkanlığı edindiğini de belirterek, 'Boş zamanlarımda tespihimi yanımdan hiç ayırmıyorum' diye konuştu.

Kaynak:
Bu haber toplam 1022 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri