Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte Balyoz belgelerinin sırrı

14.02.2011 22:53
Balyoz belgelerinin de ele geçtiği Gölcük Donanma Komutanlığı’ndaki zulaya içeriden itiraf geldi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı 6 Aralık 2010'da Askeri Casusluk Soruşturması kapsamında Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde arama yaptı. O aramada yer döşemesinin altına saklanmış 10 çuval belge ele geçti. Belgeler arasında Balyoz delilleri de vardı. 43 klasör dolusu delil 163 Balyoz sanığının tutuklanmasına gerekçe oldu.

Peki o belgeleri oraya kim ve niçin koymuştu?

Donanma Komutanlığı Güvenlik Şube Müdürlüğü'nde İKK kısım Güvenlik Astsubayı olarak görev yapan Erdinç Yıldız ifadesinde herşeyi itiraf etti. Yıldız, iddiaya göre çuvallar dolusu belgenin en son kasım ayında İstihbarat Binbaşı Kemalettin Yakar tarafından zemindeki zulaya konulduğunu anlattı.Sabah Gazetesi, 2007'den bu yana Donanma'da görev yapan Yıldız'ın, özel yetkili savcıya verdiği 5 sayfalık ifadeye ulaştı. İddiaya göre Yıldız operasyonu başlatan ihbar mailindeki isimleri tek tek doğruladı ve çuvallar dolusu belgenin 2009'dan bu yana bir kaç kez yer değiştirdiğini söyledi.

Yıldız'ın ifadesinde, cuntanın kozmik arşivi olarak yorumlanan belgeler sebebiyle Cem Çağlar ve Kemalettin Yakar isimli binbaşılar arasında yaşanan tartışmanın ayrıntıları var.

Yıldız anlattıklarıyla, aramada ele geçen yasadışı teknik takip ve dinleme cihazlarına da ışık tutuyor. Peki, malzemeler son bulunduğu yere nasıl taşınmıştı? Balyoz'da adı müzahir astsubaylar listesinde geçen Erdinç Yıldız'ın ifadesinde bunun da cevabı var.

Balyozcuların bu ifade karşısında nasıl bir savunma yapacakları merak ediliyor....

Sabah Gazetesi

Bu haber toplam 2226 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri