Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Balyoz hakimi o iddiaya yanıt verdi

25.09.2012 01:51
Balyoz davasında verdiği kararla Türkiye'nin gündemine oturan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Başkanı Ömer Diken ilk kez konuştu.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diker, yaptığı açıklamada "Bana kimse baskı uygulayamaz" dedi.

Diker, gerekçeli kararın kısa sürede açıklanacağını belirtti.

Çok tepki çeken, sanıkların "babalık ve kocalık haklarından mahrumiyetine" ilişkin kararla ilgili olarak Başkan Diken, "Bu yasada olan bir şey. Biz yazmasak bile bu İnfaz Savcılığı'nca uygulanacaktı. Zaten yeni Medeni Kanuna göre kocalık hakkının mahrumiyetinin uygulanma koşulları yok. Bu tür kararlarda bu madde zaten yazılıyor" ifadelerini kullandı.

BASKI GÖRDÜLER

Perşembe günü açıklanacağı söylenen kararın Cuma gününe kalması üzerine "baskı gördüler" şeklinde ortaya atılan iddialara tepki gösteren Diken, "Kimse bana baskı uygulayamaz. Mümkün değil. Zaten müzakereler sırasında telefonum bile yanımda değildi. Telefonum korumalardaydı. Tek tek sanıkları değerlendirdik. İlk gün (Perşembe) yetiştiremedik. Saat geç olunca yorulduk. Yanlış karar vermemek adına da ertesi güne bıraktık. Yorgunluk hatayı beraberinde getirdiği için böyle bir karar aldık" dedi.

BORSANIN KAPANMASINI BEKLEDİLER

Kararın 17.00'den sonra açıklanması ile ilgili olarak çıkan "Borsa'nın kapanmasını beklediler" şeklindeki iddialarını da değerlendiren Diken, "Ben 17.00'den önce hazırdım. Ancak Jandarma güvenlik önlemlerini tamamlayamamıştı. O nedenle kararın açıklanması 17.00'yi geçti" dedi. 

Bu haber toplam 2272 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri