Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Balyozcu Albay'dan Fişleme İtirafı

29.11.2011 09:08
Balyoz davasının tutuklu sanığı emekli Albay Hakan Büyük, Milli Güvenlik derslerine girdiği okullarda fişleme yaptığını itiraf etti.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Balyoz davasında tutuklu sanık Hakan Büyük'ün savunması ve çapraz sorgusu yapıldı.

'GÖZLEM RAPORU' SAVUNMASI

Üye Hakim Ali Efendi Peksak, çapraz sorgu sırasında Hakan Büyük'e, "Liselerde Milli Güvenlik derslerine girdiniz mi?" diye sordu. Büyük'ün, derslere girdiğini söylemesi üzerine Peksak, "Derslerde okulla ilgili notlar tuttunuz mu?" diye başka bir soru yöneltti. Girdiği dersler sonrasında okulla ilgili notlar tuttuğunu kabul eden Büyük, "Ancak bunlar özel çaba ile elde edilmiş notlar değildi. Gözleme dayalı raporlardı. Ayrıca bu İKK (İstihbarata Karşı Koyma) yönergesi çerçevesinde yapılmış çalışmadır" dedi.

RAPORLARI ÜSTLERİME VERDİM

Peksak, "Peki bu raporları ne yaptınız?" şeklinde bir soru daha sordu. Büyük, "Emir komuta zinciri çerçevesince üstlerime ilettim. Bizde emir komuta harici iş yapılmaz." cevabını verdi. Sanık Büyük, 2004 seçimleri ile alakalı yaptığı bir çalışma olup olmadığını soran Peksak'a, "Seçimde tutulan raporlar da gözleme dayalı raporlardır. Okullarda kapılara asılan sonuçlardan elde edilmiştir. Biz emir komuta zinciri olmadan bir şey yapmayız" diye cevap verdi.

Yeni Şafak 

Bu haber toplam 1432 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri