Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Balyozcular terfi edecek mi?

27.06.2012 14:53
1-4 Ağustos tarihleri arasında yapılacak YAŞ'ta tutuklu ve firari bulunan Balyoz sanıklarının durumu ne olacak? Terfi mi edecekler yoksa emekli mi ya da temditli mi?

Toplam 362 general ve amiralin 68'i tutuklu ya da firari. Bu komutanlardan terfisi gelen 39'u ya emekli edilecek ya da görev süreleri uzatılacak.

Suriye'nin Türk askeri uçağını düşürmesinin ardından yaşanan kritik süreçte, Türkiye'yi yeni bir Yüksek Askeri Şura krizi bekliyor.

G.KURMAY VE KUVVET KOMUTANLIKLARINDA DEĞİŞİKLİK YOK

1-4 Ağustos'ta toplanacak YAŞ'ta, Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıklarında bir görev değişikliği olmayacak. Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Ora. Murat Emin Bilgel ve Jandarma Genel Komutanı Org. Bekir Kalyoncu görevlerini sürdürecek.

ORG. ASLAN GÜNER EMEKLİ OLUYOR

Bu yıl sadece Harp Akademileri Komutanı Org. Aslan Güner, emekli olacak. Ancak toplam general/amiral sayısı 362 olan TSK'da, Balyoz, Andıç, 28 Şubat soruşturmaları başta olmak üzere tutuklanan ya da haklarında yakalama kararı çıkarılan muvazzaf general/amiral sayısının 68 olması kriz yaratıyor. Halen 2 orgeneral, 14 korgeneral/koramiral, 23 tümgeneral/tümamiral ve 29 tuğgeneral/tuğamiral tutuklu bulunuyor.

EN FAZLA 47 RÜTBE DEĞİŞİYOR

YAŞ'ın her yıl en fazla 47 general ve amiralin görev süresini uzatma (temdit) yetkisi bulunuyor. YAŞ istediği general ve amiralin görev süresini 1 yıl uzatabiliyor ve bu uzatma 3 yıla kadar mümkün olabiliyor. Böylece TSK, tutukluluk durumu veya kadrosuzluk nedeniyle terfi ettiremediği personeline temdit vererek kadrosunda tutabiliyor.

TUTUKLU 39 GENERAL VE AMİRAL TERFİ SIRASINDA

Tutuklu 68 general ve amiralden 19'unun rütbe bekleme süresi bu yıl doluyor ve terfi bekliyorlar. 20 kişi ise 2010 ve 2011 yıllarındaki yaz şuralarında uzatma aldı ve onlar da terfi bekliyor. Böylece, şurada durumu görüşülecek general/amiral sayısı 39 olarak kendini gösteriyor.

TUTUKLU OLDUKLARI İÇİN TERFİLERİ MÜMKÜN DEĞİL

Geriye kalan 29 tutuklu general ve amiral ise terfi sırasında bulunmuyor. Bu terfi sırasında bekleyen 39 general/amiralin TSK Personel Kanunu'na göre tutuklu oldukları için terfileri mümkün olmuyor. TSK'da “tutuklananlar”veya “açığa alınanlar” terfi şansını yasal olarak yitiriyor.

Ya emeklilik ya da temdit

Hükümet ve TSK, 2010 ve 2011 yıllarındaki şuralarda, tutukluların görev sürelerinin uzatılması yönünde formül uygulamıştı. 2010 ve 2011 yılındaki şuralarda temdit (uzatma) alan 20 isme, bu sene 4 yıllık görev süresi sona erecek 2008 terfili 19 ismin daha katılması üzerine sayı toplam 39'a yükseldi. Ancak bu durumda, toplam 47 uzatma kadrosu bulunan TSK'nin, 39 kadrosu doğrudan tutuklular yüzünden doluyor. İşte bu noktada, kriz doğuyor.

TERFİ BEKLEYEN TSK PERSONELİ HAK KAYBINA UĞRAYACAK

Çünkü YAŞ'ta alınacak kararla, ya tutuklu generaller emekli edilecek ya da bu isimlere tekrar temdit formülü uygulanacak. Bu isimlerin temdit alması durumunda yasal olarak 47 general ve amiralin görev süresini uzatma yetkisi olan YAŞ, TSK'da halen görev yapan yalnızca 8 general/amirale uzatma verebilecek. Yalnızca 8 general/amiralin uzatma alması ise kadrosuzluk nedeniyle terfi alamayan ancak sicili itibariyle uzatma alması gereken muvazzaf personelin hak kaybına uğramasına neden olabilecek. Bu durumun TSK'nın komuta kademesinde de büyük rahatsızlık yarattığı öğrenildi. Bunun aşılabilmesi için hükümet ve TSK'nın yasal düzenleme arayışına girebilecekleri iddia ediliyor. Balyoz davasında savcılığın, davanın başka bir mahkemeye nakledilmesini istemesi ve bu yüzden duruşmaların 6 Ağustos'a ertelenmesinin de yaz şurasındaki tansiyonu artıracağı belirtiliyor.

Şurada Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda ise korgenerallikten orgeneralliğe ise bir isim terfi edecek. Bu isim bu yıl emekliye ayrılacak Harp Akademileri Komutanı Org. Aslan Güner'in kadrosunu alacak.

Bilgel 1 yıl daha

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda iki oramiral kadrosu dolu bulunuyor. Deniz Kuvvetleri Komutanı Ora. Murat Emin Bilgel ve Donanma Komutanı Ora. Nusret Güner bu kadroları dolduruyor. Ora. Bilgel bir yıl daha komutanlık görevini sürdürecek. Kuvvet komutanları iki yıl görevlerini sürdürebiliyor. Ora. Bilgel'den sonra Ora. Güner yeni Deniz Kuvvetleri Komutanı olacak. Daha alt amiral kadrolarında ise büyük sıkıntı yaşanıyor. Deniz'de tümamirallik kadrosuna yükselecek isim konusunda kriz yaşanıyor.

Genelkurmay Başkanı ile Adalet Bakanı görüştü

1-4 Ağustos tarihleri arasında toplanacak kritik YAŞ öncesinde kritik bir görüşme yapıldı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, geçtiğimiz Cuma günü Adalet Bakanı Sadullah Ergin'i makamında ziyaret etti. Orgeneral Özel, saat 17.00'de korumalarıyla beraber Başbakanlık Merkez Bina'nın yanındaki Adalet Bakanlığı binasına gitti. Görüşmeyle ilgili resmi açıklama yapılmadı ancak kulislerde görüşmede YAŞ'ta karara bağlanacak konular açısından hukuki durum değerlendirmesi yapıldığı ileri sürüldü.

Hava'da Erten'den sonra Ünal

Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Mehmet Erten, önceki gün Cumhurbaşkanı Gül'e Suriye'nin düşürdüğü uçakla ilgili brifing vermişti. 2 orgeneral kadrosu bulunan Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda, Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Erten ve cezaevinde bulunan YAŞ üyesi Org. Bilgin Balanlı bu kadroları dolduruyor. Org. Erten, bir yıl daha Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapacak. Tutuklu Org. 64 yaşındaki Balanlı'nın ise 2009 yılında orgeneralliğe terfi etmesi nedeniyle 4 yıllık bekleme süresini ve 65 olan yaş haddini 2013 yılında tamamlaması bekleniyor. Org.Erten'den sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığı için en güçlü aday olarak 1. Hava Kuvvet Komutanı Korg. Abidin Ünal'ın ismi öne çıkıyor. Korg. Ünal, 2008 yılında birinci sırada korgeneralliğe terfi etti. Ünal, 4 yıl olan terfi bekleme süresini bu yıl dolduruyor ve terfi bekliyor. Kadrosuzluk nedeniyle orgeneralliğe terfi edememesi durumunda Korg. Ünal'ın temdit alması bekleniyor. 1953 doğumlu olan Ünal'ın önünde yaş engeli de bulunmuyor.

68 general ve amiral tutuklu

Balyoz, Andıç ve 28 Şubat soruşturmaları başta olmak üzere tutuklu bulunan 68 general/amiralin isimleri şöyle:

Orgeneraller:

Bilgin Balanlı, Nusret Taşdeler

Korgeneral ve koramiraller:

Korkut Özarslan, Yurdaer Olcan, Nejat Bek, Mehmet Otuzbiroğlu, Kadir Sağdıç, Korcan Polatsü, Ziya Güler, Turgut Atman, Rıdvan Ulugüler, Mehmet Eröz, Deniz Cora, İsmail Hakkı Pekin, Can Erenoğlu Tevfik Özkılıç

Tümgeneral ve tümamiraller:

Bülent Kocababuç, Güngör Kurubaş, Gürbüz Kaya, İsmail Taş, Halil Helvacıoğlu, Erdal Bektaş, Ahmet Yavuz, İhsan Balabanlı, Abdullah Dalay, Nurettin Işık, Fehmi Canan, Bekir Memiş, Hıfzı Çubuklu, Semih Çetin, Soner Polat, Mücahit Şişlioğlu, Caner Bener, Fikret Güneş, Yalçın Ergül, Beyazıt Karataş, Sinan Ertuğrul, Berkay Turgut, Cem Gürdeniz

Tuğgeneral ve tuğamiraller:

Kasım Erdem, Ali Aydın, Gökhan Gökay, Ömer Mimiroğlu, Hakan Akkoç, Mehmet Eldem, Erhan Pamuk, Kubilay Baloğlu, Abdullah Gavremoğlu, Ahmet Türkmen, Turgay Erdağ, Fatih İlgar, Aziz Çakmak, Levent Erkek, Levent Görgeç, Can Yıldırım, Şafak Yürekli, Osman Kayalar, Mustafa İlhan, Ali Sadi Ünsal, Okan Kırçiçek, İsmail Taylan, Lokman Ekinci, İsmail Hakkı Önder, Hakan Eraydın, Mehmet Faruk Alpaydın, Celalettin Bacanlı, Mehmet Ali Yıldırım, Metin Keşap

Vatan 

Bu haber toplam 2044 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri