Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Balyozculardan Özel’e Eksi Puan

13.08.2011 18:49
İnternet Andıcı’nın ek klasörlerinde Balyoz belgelerinden biri olan generallere fişleme belgesi de yer alıyor. Belgede eksi verilen paşalardan biri de Genelkurmay Başkanı Özel

Andıç iddianamesinin ekleri arasında Balyoz belgeleri arasındaki bir DVD’den çıkan TSK’nın komuta kademesinin fişlenmesine ilişkin bir liste de yer aldı. Beş Genelkurmay Başkanı’nın da bulunduğu 239 generalin isim, sicil numarası, görevleri ve görev yerlerinin yer aldığı listede, isimlerin yanında olumlu anlamında (+), (++), (+++), olumsuz anlamında (-) ve (?) gibi işaretler bulunuyor.

Listede, son sekiz yılda Genelkurmay Başkanı olanlardan üç isme olumsuz anlamında eksi (-) işareti konulması dikkat çekiyor. İsminin karşısına eksi işaretinin yer aldığı isimlerden biri de şimdiki Genelkurmay Başkanı Necdet Özel. Olumlu anlamında artılı (+) tek Genelkurmay Başkanı ise İlker Başbuğ.

‘_GEN ETÜD” isimli listede, çok dikkat çekici ayrıntılar yer alıyor. Listenin ek klasörde yer almasının nedeninin mahkemeye delil olarak sunulduğu mu yoksa andıç sanıklarının belgeleri arBALYOasından mı çıktığı konusunda bir bilgi yer almıyor. Ancak liste, TSK’nın son sekiz yıldaki değişimi açısından önem arz ediyor.

55 General Olumsuz

Listede 16 general “üç artı” (+++) ile 16 general “iki artı” (++), 99 general ise tek artıyla (+) işaretlenmiş. Bazı isimlere özel notlar düşülmüş. Listede 55 generalin isminin karşısında eksi işareti konulmuş.

Genelkurmay Başkanı’nın notu: (-)

Listede isminin karşısına eksi işareti konulan Orgeneral Necdet Özel Genelkurmay Başkanı oldu. Özel’e ilişkin düşülen notta “İkna edilmeli, Doğan Paşa yakın takip” deniyor. Özel’den sonra Genelkurmay Başkanı olması beklenen Kara Kuvvetleri Komutanı Hayri Kıvrıkoğlu da eskiyle (-) işaretlenmiş ancak notta “Kıvrıkoğlu Paşa’nın yeğeni, desteği alınabilir” deniyor.

Listede bir tek İlker Başbuğ’un notu artı (+) Jandarma Genel Komutanı Bekir Kalyoncu ise tek artıyla işaretlenmiş. Listenin hazırlandığı dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün isminin karşısı boş bırakılmış. Özkök’ten sonra Genelkurmay Başkanı olan Yaşar Büyükanıt eksiyle işaretlenmiş ancak herhangi bir not düşülmemiş. Listede 2011 YAŞ toplantısı öncesi istifa ederek krize neden olan kuvvet komutanlarından Kara Kuvvetleri Komutanı Erdal Ceylanoğlu (+) işaretli ve notta “Köksal paşa ile arası iyidir” deniyor.

Andıççılar da artı

Listede özellikle üç artının yer aldığı generallerin çoğu şu an Ergenekon, Balyoz ve Andıç’tan tutuklu. Örneğin orgeneral Hasan Iğsız tek artıyla işaretlenmiş ve düşülen notta “Görüşüldü, tamam” yazılı. Iğsız, 2011 YAŞ toplantısında emekli edilmişti.

Artı alan paşalar

İsimlerinin karşında üç artı (+++) ve tek artı (+) olan ve şu anda Balyoz’dan tutuklu bulunan kimi paşalar şöyle:

Emekli orgeneral Çetin Doğan: Dönemin 1. Ordu Komutanı. Balyoz Darbe Planı’nın altında imzası olduğu belirtiliyor. Halen Silivri Cezaevi’nde.

Emekli Korgeneral Engin Alan: Dönemin 2. Kolordu Komutanı, Balyoz tutuklusu emekli korgeneral.

Emekli Orgeneral Ergin Saygun: Dönemin 3. Kolordu Komutanı.

Korgeneral Ayhan Taş: Dönemin 15. Kolordu Komutanı.

Emekli Korg. Metin Yavuz Yalçın: Dönemin 3. Kolordu Komutanı.

Korgeneral Nejat Bek: Dönemin 1. Ordu Kurmay Başkanı.

Orgeneral Saldıray Berk: Erzincan’daki Ergenekon iddianamesinde “Bir numaralı sanık” olarak geçti.

Emekli Orgeneral Hurşit Tolon: Ergenekon soruşturmasında tutuklanıp yedi ay cezaevinde kaldıktan sonra sağlık gerekçesiyle tahliye edildi.

Emekli Orgeneral Mehmet Şener Eruygur: Düşülen notta “Aytaç paşa ile görüşecekti” yazılı.

Taraf 

Bu haber toplam 1822 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri