Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Balyoz'da gerekçeli karar tamam

07.01.2013 11:52
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Balyoz davasıyla ilgili gerekçeli kararını açıkladı. Bin 435 sayfalık gerekçeli kararda her sanık için ayrı ayrı değerlendirme yapıldı.

 

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Balyoz Davası kararının gerekçesini açıkladı. 

Davaya ilişkin kararını 21 Eylül 2012'de açıklayan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, gerekçeli kararının yazımını da bitirdi. Mahkemenin 1435 sayfadan oluşan gerekçeli kararı, sanık avukatlarına da dağıtılmaya başlandı.

Fotokopi olarak dağıtılan gerekçeli kararın birinci sayfasından 232'inci sayfasına kadar olan bölümde, sanık bilgileri ve iddianamelerin özetine yer verildi.

Gerekçeli kararın 232 ile 249'uncu bölümlerinde mütalaa, 249-759 sayfalarında sanık savunmaları, 759 ve 954 sayfaları arasında da delillerin özetleri anlatılıyor. 954'ten 1062'inci sayfaya kadar olan bölümde de delillerin değerlendirilmesi, 1062'den son sayfaya kadar olan kısımda, sanıkların bireysel durumları ele alınıyor.

''Balyoz Planı'' davasının gerekçeli kararında, ''Hukuk dışı bir yapılanma içerisinde, yazışmaların bir düzen ve intizam içerisinde olması, askeri yazışma ilkelerinin geçerli olması beklenemez'' ifadelerine yer verildi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, 1435 sayfadan oluşan gerekçeli kararında, şu değerlendirmelere yer verdi:

''Hukuk dışı bir yapılanma içerisinde, yazışmaların bir düzen ve intizam içerisinde olması, askeri yazışma ilkelerinin geçerli olması beklenemez. Teslim edilen yazılı belgeler ile asıllarının, Genelkurmay Başkanlığı tarafından askeri birimlerde asılları bulunduğu belirtilen taranmış belgelerin, dijitaller içerisinde yer alması, delillerin doğruluğu konusunda sanıkların aksi yöndeki savunmalarını bertaraf ederek, mahkemede tam bir kanaat oluşturmuştur.

Mağduriyetlerine kısmen ya da tamamen hareketleri ile neden olan sanıklar, bu durumdan lehlerine sonuç çıkararak haklarının ihlal edildiğini iddia edemezler.''

''Balyoz Planı'' davasının gerekçeli kararında, emekli Orgeneral Çetin Doğan liderliğindeki yapılanmanın,  darbe harekatını ''ellerinde olmayan nedenlerle'' tamamlayamadığı bildirildi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hazırlanan gerekçeli kararda, şu ifadeler yer aldı:

''Mayıs 2003'te Çetin Doğan'ın kalp ameliyatı olması ve Ağustos 2003'te emekli edilmesi gibi nedenlerle Çetin Doğan liderliğindeki cunta yapılanması, darbe harekatını, ellerinde olmayan nedenlerle tamamlayamadı.''

Mahkeme her sanık için ayrı ayrı değerlendirme yapıldığını kaydetti. 1 sanık için kırmızı bülten çıkarılırken 14 sanık hakkında da yakalama kararı var.

 
Kararda yaklaşık 10 sayfa dijital delillere yer verildi.

- Darbe, darbeye teşebbüs ve darbeye eksik teşebbüs anlatılıyor.

- Hakkında yakalama kararı bulunan ve yurt dışında olan sanıklardan biri için kırmızı bülten çıkarıldı.

- Dava dosyasının 1 ay içerisinde Yargıtay'a gönderilmesi bekleniyor.

- Dijital belgeler gerçek.
 
- Kendi haklarının mağduriyetlerine sebeb olan sanıklar haklarının ihlal edildiğini iddia edemezler.
 
20 MADDEYLE TEST EDİLDİ DİJİTAL BELGELER GERÇEK
 
Kararda, '20 madde ile test edilen dijital belgeler gerçektir' ifadesi kullanıldı. Mahkeme sürecinde neden bilirkişi heyeti oluşturulmadığına ilişkin de 'Kesin kanaatimiz olduğu için bilirkişi heyeti oluşturmadık' dedi. Mahkeme gerekçeli kararı bir ay içerisinde Yargıtay'a gönderecek.
 
250’si tutuklu 365 sanığın yargılandığı Balyoz Davası’nda karar açıklanmıştı. Eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan 20 yıl hapis cezasına çarptırılırken 34 sanık için beraat kararı verilmişti. 
 
KİM NE CEZA ALMIŞTI
 
- MHP Milletvekili Korgeneral Engin Alan'a 18 yıl hapis
 
- Orgeneral Bilgin Balanlı'ya 18 yıl hapis
 
- Emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü'ye 18 yıl hapis
 
- Emekli Korgeneral Nejat Bek'e 18 yıl hapis
 
- Eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık'a 18 yıl hapis
 
- Emekli Orgeneral Ergin Saygun'a 18 yıl hapis
 
- Emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri'ye 18 yıl hapis
 
- Emekli Albay Cemal Temizöz'e 18 yıl hapis
 
- Emekli Koramiral Kadir Sağdıç'a 18 yıl hapis
 
- Koramiral Abdullah Can Erenoğlu'na 18 yıl hapis
 
- Emekli Korgeneral Yurdaer Olcan'a 18 yıl hapis
 
- Dursun Çiçek, Ahmet Zeki Üçok, Ömer Faruk Ağayarman'a 16 yıl hapis cezası aldı.
 
- 34 sanık için de beraat kararı verildi.
 
- 250 sanığın tutukluluk halinin ise devamına karar verildi.
 
- Mahkeme, duruşma salonundaki 6 tutuksuz sanığın tutuklanmasına, 69 sanık hakkında da yakalama emri çıkarılmasına karar verdi.
Bu haber toplam 3128 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri