Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Balyozda şimdi sıra onlarda

30.08.2011 01:04
Balyoz davasında başta Işık Koşaner olmak üzere Genelkurmay eski başkanları Başbuğ, Özkök ve Büyükanıt da dinlenecek.

Balyoz Darbe Planı soruşturmasının, üç iddianame ile tamamlanması ve ardından dosyaların tek bir davada birleşmesinin beklendiği, aralarında muvazzaf generallerin de bulunduğu sanıkların savunmaları bitince, tanık ve ‘gizli tanıkların' dinleneceği öğrenildi.

Öncelikle sanıkların ve sanık avukatlarının talep ettiği kişileri dinleyecek olan mahkeme, dosya kapsamında kendi kararlaştıracağı tanıkları da bir bir dinleyecek. Sanıkların dinlenmesini istediği kişilerin başında emekli Orgeneraller Işık Koşaner, Hilmi Özkök ve Aytaç Yalman geliyor.

Koşaner, Özkök ve Yalman

Balyoz Darbe Planı davasında savunmalar tamamlandıktan sonra tanık dinlemeye geçilecek.

Tanık listesinin ilk sıralarında emekli Orgeneraller Işık Koşaner, Hilmi Özkök ve Aytaç Yalman yer alıyor. Yine dosya kapsamında çok sayıda gizli tanığın da dinleneceği belirtildi.

Balyoz Darbe Planı iddialarına yönelik devam eden davada sanık savunmalarının ardından tanık dinlenmesine geçilecek. Önceliğin sanıkların talep ettiği tanıkların dinlenmesine verileceği ve ardından mahkemenin belirlediği tanıklar ile gizli tanıklar bir bir duruşma salonunda dinlenecek. Davanın 1 numaralı sanığı emekli Orgeneral Çetin Doğan, mahkemede Hilmi Özkök'ün dinlenmesini istemişti. Özkök de basın yoluyla “Çetin karnından konuşuyor” demişti. 26 Ağustos'taki son duruşmada, Çetin Doğan'ın avukatı Hüseyin Ersöz “Ses kaydında geçen Balyoz belgeleriyle ilgili bir takım değerlendirmelerin mahkemenin huzurunda açıklanması gerekir. Gerçekten Koşaner Balyoz belgelerinin 1. Ordu'dan çıktığını mı düşünüyor” diye konuşmuştu.

Örnek ve Sarıışık talepte bulundu

Daha önce eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek mahkemede, “Zan altında kalıyoruz. Hilmi Özkök ile Aytaç Yalman bildiklerini açıklasın. Tanıklık yapsın” demişti.

Emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık, savunmasını yaptığı sırada 1. Ordu Çalışma Planı hakkında dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın da bilgisinin bulunduğunu belirterek bu 4 komutanın tanık olarak dinlenmesini talep etmişti.

30 Ocak 2010'da başlayan Balyoz soruşturması kapsamında şu ana kadar iki iddianame yazıldı. İlk iddianamede 196 sanık yargılanırken, ikinci iddianame kapsamında 28 sanık yargılanıyor. Henüz soruşturması süren Balyoz'da üçüncü iddianamenin tamamlanmasıyla beraber soruşturmanın noktalanacağı öğrenildi. Soruşturmanın tamamlanmasıyla birlikte her üç iddianamenin birleştirilerek davanın tek dosya üzerinden yürüyeceği kaydedildi. Balyoz davası kapsamında 130'u tutuklu toplam 223 sanık yargılanıyor.

8 ayda 212 dava karara bağlandı

Davaya bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, davanın ilerlemesi için çalışmalarını hızlandırdı. İstanbul'daki özel yetkili mahkemeler arasında 8 ayda toplam 212 davayı karara bağlayarak en hızlı yargılama yapan ağır ceza mahkemesi olarak bilinen 10. Ağır Ceza, 16 Aralık 2010'da başlayan Balyoz davasını da gelecek adli tatil dönemine kadar tamamlamayı hedefliyor. 10. Ağır Ceza, şu an Balyoz davasısı dışında toplam 360 dava dosyasını da iki heyet şeklinde yürütüyor.

Gizli tanıklar içinde rütbeli subaylar var

BALYOZ davası kapsamında tüm savunmalar tamamlandıktan sonra mahkeme, “tanık” dinlemeye geçecek. Öncelikle sanıkların ve sanık avukatlarının talep ettiği kişileri dinleyecek olan mahkeme, dosya kapsamında kendi kararlaştıracağı tanıkları da bir bir dinleyecek. Kimliği açık olan tanıkların yanı sıra dosyada şu ana kadar gündeme gelmeyen gizli tanıkların da dinleneceği öğrenildi. Sanıkların dinlenmesini istediği kişilerin başında emekli Orgeneraller Işık Koşaner, Hilmi Özkök, İlker Başbuğ, Yaşar Büyükanıt, Aytaç Yalman geliyor. Mahkemenin, 13.04.2011'de Başsavcılığa yazdığı yazıda, “Gizli tanıklara ait bilgilerin muhafazası” talep edildi. Savcılık da muhafaza işlemini mahkemenin yapması gerektiğini bildirdi. Söz konusu gizli tanık listesinde, çok sayıda muvazzaf generalin de arasında olduğu ‘rütbeli subay'ların bulunduğu iddia edildi.

Star 

Bu haber toplam 1494 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri