Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bangladeş Kamaruzzaman için ayakta!

12.04.2015 15:53
Bangladeş'te, Cemaat-i İslami Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Muhammed Kamaruzzaman idam edildi. Dün akşam saatlerinde gerçekleşen idam sonrası ülkede tepkiler artıyor.

Bangladeş'te, Cemaat-i İslami Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Muhammed Kamaruzzaman'a, ülkenin 1971'deki bağımsızlık savaşı sırasında savaş suçu işlediği gerekçesiyle verilen idam cezası infaz edildi.

 

Cemaat-i İslami, yargılama ve idamların iktidarın siyasi hesaplarından kaynaklandığına dikkat çekiyor. Bangladeş medyasında yer alan haberlere göre Kamaruzzaman tutuklu olduğu hapishanede idam edildi.

 

BANGLADEŞ AYAKTA!

 

Kamaruzzaman’ın idam edilmesinin ardından Bangladeş’teki Müslümanlar gıyabi cenaze namazlarına akın ederken, ülkenin farklı yerlerinde protesto gösterileri düzenleniyor.

Kamaruzzaman'ın oğlu Hasan İkbal yaptığı açıklamada, babasının cenazesinin, defnedilmek üzere memleketi Şerpur'a götürülene dek ailesine teslim edilmeyeceğini, çıkan haberler vasıtasıyla öğrendiklerini belirterek, şunları kaydetti: "Bundan mutlu değiliz. Cenazeyi teslim almak standart prosedürdür. (Hapishane yetkilileriyle) iletişim sağlayamıyoruz."

 

AF DİLESEYDİ ÖLMEYECEKTİ

 

İkbal, babasını ziyaretinin ardından basına yaptığı açıklamada, Bangladeş Cumhurbaşkanı Abdul Hamid'den özür dilemesi karşılığında idam cezasının affedileceği mesajının iletildiği Kamaruzzaman'ın, bu çağrıyı reddettiğini belirterek, babasının kendisine söylediği şu sözlerini paylaşmıştı: "Yalnız Allah'tan af dilerim. Başbakan Hasina bana can verecek değildir. Onun gibi münafık zihniyetli birinden af dilemem. Hayalim Bangladeş'te İslam'ın hakimiyetidir. Ben belki göremem ama genç nesil hayalimi gerçekleştirecek inşallah. Sizler üzülmeyin, ağlamayın, inşallah cennette görüşeceğiz. Ya Rabbi, ben bu ülkenin saadeti ve İslam'ın müzafferiyeti için çalıştım. Lakin bu yüzden bana zulüm ettiler. Kimler bu zulüm için çalıştıysa, dünyada ve ahirette bunun hesabını sor Ya Rabbi. Ben elimle ve dilimle kimseye zulüm etmedim. Rabbim sen benim hakkımda en iyi bilenimsin. Allah'ım şehadetimi kabul et. Aileme, akrabalarıma ve dava arkadaşlarıma sabır niyaz et. Allah'ın selamı dünyadaki bütün muminlerin üzerine olsun."

 

DIŞİŞLERİNDEN KINAMA

 

Dışişleri Bakanlığı, Bangladeş’te Cemaati İslami Genel Sekreter Yardımcısı Muhammad Kamaruzzaman’ın idamının üzüntüyle öğrenildiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Bangladeş’te Cemaati İslami Genel Sekreter Yardımcısı Kamaruzzaman hakkında verilen idam cezasının infaz edildiğinin üzüntüyle öğrenildiği vurgulanarak şöyle denildi:

"Bangladeş’in toplumsal uyum ve huzuru bakımından söz konusu infazın yapılmaması ve diğer benzer idam cezalarının infazlarının da askıya alınması yönünde Bangladeş tarafına telkinde bulunmuş, idam cezasını kaldırmış bir ülke olarak bu cezanın uygulanmasının toplumda yeni gerginliklere yol açabileceği hususundaki endişelerimizi bildirmiştik.

Kardeş ülke Bangladeş’te geçmişin yaralarının sarılması için idam cezası yerine toplumsal uzlaşıyı yansıtan bir yöntem bulunması en samimi temennimizdir."

Haber 10

Bu haber toplam 1614 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri