Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

POS verene ceza!

28.08.2012 19:38
Kontörle kart borcu kapatanlara POS veren bankalara ceza

Sorunlu kredi kartları nedeniyle kontör, buzdolabı, elektronik eşya satmış gibi gösterip kart sahiplerinin borcunu ödeyen ve aradan komisyon alan çakma bankalar Anadolu’da şubeler açmaya da başlayınca harekete geçen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Bankalar Birliği’ne üye bankaları uyaran bir yazı gönderdi. 

BDDK denetim elemanlarının yaptıkları denetimde POS cihazlarının amaç dışı kullanımının saptandığı belirtilen yazıda bankalardan bir nevi çakma banka olan işyerlerinin işlemlerinin tespit edilmesini istedi. Yeni Başkan Mukim Öztekin imzalı yazıda finansal verileriyle orantısız bir şekilde ani ve beklenenin üstünde ciro yapan işyerlerinin yakından takip edilmesi, Bankalararası Kart Merkezi’ne bildirim yapılması istendi. Ayrıca borçlu kredi kartlarının da izlemeye alınması istendi. BDDK, Bankalar Birliği’ne ikinci adım olarak Rekabet Kurulu’na başvurarak çakma banka gibi çalışan işyerleri ile tüm bankaların çalışmamasının bir rekabet ihlali sayılmaması için ‘muafiyet izni’ almasını önerdi. 

ÇALIŞAN BANKAYA CEZA KESİLECEK 
Bunun üzerine Bankalar Birliği de kurula başvurdu. Birlik iznin kısa süre sonra çıkmasını bekliyor. Rekabet Kurulu, kontörcü ile tüm bankaların çalışmamasının rekabet ihlali sayılmaması iznini verince Bankalar Birliği Yönetim Kurulu da çakma bankalara POS veren bankalara ceza kesilmesini sağlayacak olan ‘Mesleki tazmin’ kararı alacak. Böylece Bankalar Birliği kontörcü, kuyumcu, beyaz eşyacı gibi çalışan POS tefecileriyle çalışan bankalara ağır para cezaları yazacak ve tefecilerin önü kesilecek. 

Bu haber toplam 2450 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri