Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bankalara ikinci darbe

18.07.2013 03:20
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bankaları faiz arttırım konusunda sert bir dille uyardı.
Hükümetten bankalara ikinci darbeHükümetten bankalara ikinci darbeHükümetten bankalara ikinci darbe
 
Hükümetin faiz lobisine karşı başlattığı savaş sürüyor. Dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'kredi kartı kullanmayın'çağrısının ardından bugün de Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'dan bir çıkış geldi.
 
"Bir hafta evvel verdikleri kredilerin faizlerini artırmak için çalışmalar yapan fırsatçıları ahlaka davet ediyorum."
 
Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu 19'uncu Toplantısı Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın başkanlığında gerçekleşti.
 
BANKALARI UYARDI
 
Toplantıda Ekonomi Bakanı Çağlayan'dan bankalara uyarı geldi.
 
Çağlayan, "Bazı bankaların bilhassa birkaç özel bankanında içinde olduğu bazı bankaların şu aradan geçen 1 haftalık süre içinde bir hafta evvel verdikleri krediyi tekrar yenileme noktasında faizleri artırma noktasındaki çalışmalar KOBİ'ler tarafından bize şikayetleri iletiliyor. Sektörün içinde bu tür çarpıklığı yapan fırsatçılığı yapanları ahlaka davet ediyorum" dedi.
 
Küresel krizin dünya ekonomileri üzerindeki olumsuz etkilerinin sürdüğünü ifade eden Çağlayan, “Avro Bölgesinde bu dönemde binde 6'lık bir daralma bekleniyor. Bizim bakanlık olarak tahminlerimiz Avro Bölgesinin 2015-2016 yıllarında bile 2008 öncesine dönemeyeceği yönündedir"dedi.
 
Zafer Çağlayan, ihracat artışına da dikkat çekerek, “Mal ihracatı hedefinin Orta Vadeli Program çerçevesinde 158 milyar dolar, son 12 aylık verilere bakıldığında bunun gerçekleşmesi için 3,7 milyarlık bir bölüm kaldı" diye konuştu.


 

Bu haber toplam 1752 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri