Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bankaların bu oyununa gelmeyin!

19.01.2014 12:26
Kredi kartında limit sınırlaması 1 Şubat’ta hayata geçiyor. Müşterilerine SMS’ler ile yeni yasayı hatırlatan ve kartta limitin gelirin 4 katı ile sınırlı olacağını bildiren bankalar, “Limit artışı için son fırsat. ‘Limit’ yazıp gönderin artıralım” diyor.

Habertürk gazetesinden Sefer Yüksel'in haberinegöre; bankalar “Taksit sınırı için için son fırsat” deyip arka arkaya tüketiciye kampanya mesajlarıgönderirken aynı politikayı kredi kartı limiti için deuygulamaya başladı. Müşterilerine gönderdikleriSMS ile 1 Şubat'tan itibaren yasa gereği kredi kartılimitine gelirin 4 katına kadar sınırlama getirileceğinihatırlatan bankalar, “Limit artışı için son fırsat. 'Limit, yazıp gönderin artıralım” diyor. Üstelik bankalar bulimit artışında da oldukça bonkör. Şöyle ki, 8-10 bin liralık kredi kartı limitini 18-20 binlere kadar yükseltiyorlar. Birçok vatandaşın limit artışında sonfırsatı kaçırmamak için kredi kartı limitlerini artırmaya başladığı belirtiliyor.

LİMİT ARTINCA HARCAMA ARTIYOR

Bilindiği gibi Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, kredi kartında aşırılığın olduğu alanlaramüdahaleedeceklerini belirtmiş ve bumüdahalelerden biri de limit sınırlaması olmuştu. Öte yandan Merkez Bankası'nın 'Türkiye kredi kartı pazarı raporu'nda yer alan analize göre, kredi kartı harcama limitleri arttıkça, tüketicilerin kredi kartları ile yaptıkları harcamalar da artıyor. Raporda son 5 yılda kredi kartıharcama limitlerinin 4 kat arttığı vurgulanıyor. Öte yandan bankalar bir yandan müşterilerine 'son fırsat' adı altında attığı SMS'lerle 100 liranın üzerindeki harcamalarında taksit önerileri sunarken, bir yandan da uzun yıllardan bu yana sözlü uyarı nedeniyle uzak durdukları akaryakıt ürünlerine taksituygulamasını yeniden başlattı. Görünen o ki, bankalar 1 Şubat itibarıyla sınırlanacak olan bütünuygulamaları, son fırsatlar olarak 15 gün daha tüketiciye SMS ile pazarlayacak.

LİMİT GELİRİN 4 KATINI GEÇEMEYECEK

Başta Başbakan Yardımcısı Ali Babacan olmak üzere ekonomi yönetiminin büyük önem verdiği yasa ile 1 Şubat itibarıyla, yeni kredi kartı alacaklar ilk yıl gelirinin 2 katını, ikinci ve sonraki yıllar için ise 4 katını aşamayacak. Bu tarih öncesinde alınan kartlar ve oluşturulan limitler için ise herhangi birişlem yapılmayacak. Dolayısıyla 1 Şubat öncesi kredi kartı limitini artırmak hem vatandaş hem debanka için avantajlı olarak gösteriliyor.

Bu haber toplam 1678 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri