Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Banu Güven: Gözaltındaki kadınları kadın polis aradı

26.06.2013 00:14
Sosyal medyada kadın eylemcilerin gözaltında erkekler tarafından çırılçıplak soyulduğu iddia edilmişti.

Gezi olayları sırasında gözaltına alınan kadın eylemcilerin erkek polis tarafından çırılçıplak soyulup arandığı iddiaları ortaya atılmıştı. Bu iddiayı ortaya atan isimlerden Banu Güven, blog sitesinde yazdığı yazısında duruma açıklık getirdi. Güven, 'Gözaltındaki 7 kadına çıplak arama doğru ama erkeklerin önünde arandığı doğru değil' dedi.

Banu Güven, şunları kaydetti;

ARAMAYI KADIN POLİS YAPTI

"Gözaltında 7 kadına çıplak arama İstanbul Taksim'de 31 Mayıs 2013 tarihinde gözaltına alınan 7 kadın, Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü nezarethanesinde iç çamaşırlarına kadar soyulmak suretiyle kötü muameleye tabi tutuldu. Bu işlem daha önce gözaltı deneyimi olmayan 21 - 28 yaş arasındaki kadınlara erkek memur ya da şahısların bulunmadığı bir odada, bir kadın polis memuru tarafından yapıldı.

SAVCILIK KADIN MEMURUN TEŞHİSİ İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Savcı konuyla ilgili işlem başlattı. Kadınlar aynı muameleye tabi tutulduklarını nezarethanede birbirleriyle konuşurlarken anladılar; savcılık ifadesi vermeye gittiklerinde de konuyu avukatlarıyla paylaştılar. Kadınlar buradaki sorgu sırasında şikayetçi olduklarını söyleyince, savcılık ‘‘görevin kötüye kullanıldığı iddiasıyla’’ ikinci bir dosya açtı ve sözkonusu kadın memurun teşhisi için Memur Suçları Bürosu’na başvurdu."

Bu haber toplam 4700 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri