Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baransu'ya hapis yolu gözüktü!

20.02.2014 01:04
Taraf yazarı Mehmet Baransu'ya hapishane yolu gözüktü. Baransu'nun Taraf'ta yayımlanmasına aracılık ettiği sahte MİT belgesi sebebiyle başı dertte.

Taraf'ta yayımlanan sahte belgenin bir Cemaat'e yakın bir MİT çalışanı tarafından hazırlandığı ve Mehmet Baransu'ya servis edildiği MİT yetkilileri tarafından daha önce yapılan bir idari soruşturma aracılığıyla tespit edilmişti.

TBMM'den geçmesi beklenen yeni MİT Yasası'nın ardından Cemaat'e yakın bir isim olan Mehmet Baransu'yu zorgünler bekliyor. Daha önce gizli kaynaklardan elde ettiği bilgileri gazetesinde yayımlasıyla nam salan Baransu'nun hakkında ciddi suçlamalar var. Baransu suçlu bulunursa uzun bir hükümlülük dönemi onu bekliyor.

HEM BELGEYİ VERENE HEM DE YAYIMLAYANA HAPİS

Teklife göre, MİT görev ve faaliyetlerine ilişkin bilgi ve belgeleri, yetkisiz olarak alan, temin eden, çalan, sahte olarak üreten, bunlar üzerinde sahtecilik yapan, bunları yok eden, tahrip eden veya geçici de olsa tahsis olundukları yerden başka yerde kullanan kişiye dört yıldan on yıla kadar hapis cezası verilecek.

MİT mensuplarına ilişkin bilgi ve belgeleri ele geçiren, sahte olarak üreten, bunlar üzerinde sahtecilik yapan, bulunduran, kaydeden, bir başkasına veren veya yayan kişiler ise üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

Teşkilatın görev ve faaliyetleri ile mensuplarına ilişkin bilgi ve belgelerin radyo, televizyon, internet, sosyal medya, gazete, dergi, kitap ve diğer tüm medya araçları ile her türlü yazılı, görsel, işitsel ve elektronik kitle iletişim araçları vasıtasıyla yayımlanması, yayılması veya açıklanması halinde süreli veya süresiz yayın sahibi, içerik sağlayıcı, eser sahibi, muhabir, yazar, sorumlu müdür, yayımcı ve basımcı ile yayanlar hakkında üç yıldan on iki yıla kadar hapis cezası verilecek.

Teklifi göre bu kanun kapsamındaki, görev ve yetkilerin kullanılmasına engel olan kişilere üç yıldan beş yıla kadar, talep edilen bilgi, belge ve verileri vermeyen kişilere ise iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası verilecek.

HABER10

Bu haber toplam 1488 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri