Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baro kongresinde 'Vurun Akit muhabirine'

18.03.2013 00:59
İstanbul Barosunun yapılan olağanüstü kongresinde, kürsüden indirilmek istenen gazetecinin Akit muhabiri olduğu öğrenilince, "katil" diye bağırdılar ve "vurun" diyerek dövdüler.
İstanbul Barosu tarafından düzenlenen Olağanüstü Genel Kurul toplantısında bir basın mensubunun kürsüden indirilmesi sırasında gergin anlar yaşandı. Kürsüden inmek istemediği için tartaklanan basın mensubunun Yeni Akit gazetesi muhabiri olduğunun öğrenilmesi üzerine bazı avukatlar 'katil' bazıları da 'vurun' şeklinde bağırdı.
 
Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen İstanbul Barosu Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı'nda, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal'ın konuşmasını tamamlamasının ardından diğer konuklara söz verildi.
 
Avrupa Barolar Konseyi 3. Başkan Yardımcısı Michelle Benicu, İstanbuk Barosu'nun bu direniş hareketiyle toplanmış bu gruba selamlar getirdiğini söyledi. Avrupa Barolar Hukuk Birlikleri'nin 1 milyonu aşkın avukatı temsil ettiğini belirten Benicu, "Burada bulunma amacım Türk otoritelerin avukatlara karşı davranışlarının kabul edilemez olduğunu dile getirmektir. Avukatlar, özgürlükleri olmaksızın mesleklerini yerine getiremez. Savunmaya yönelik saldırıları artık tolere etmeyeceğiz." diye konuştu.
 
 
Divan Kurulu Başkanı Köksal Bayraktar, basın mensuplarının kürsüden inmesini isteyerek Türkiye Barolar Birliği Başkanı Ahsen Coşar'ı konuşmasını yapması için kürsüye çağırdı. Ancak, kürsüde bulunan bir basın mensubu, inmek istemeyince güvenlik güçleri tarafından zorla aşağı indirilmek istendi. Basın mensubunun Yeni Akit gazetesi muhabiri Mehmet Özmen olduğunun öğrenilmesi üzerine, bazı avukatlar 'katil', bazı avukatlar ise 'vurun' diye bağırdı. Bazı avukatlar ve davetlilerin Özmen'e fiili müdahalede bulunduğu gözlendi. Tartaklandığı için etkilenen ve yere yığılan basın mensubuna salon dışında bekleyen sağlık ekipleri müdahale etti. Daha sonra Özmen, sedyeye konularak salondan dışarı çıkarıldı.
 
 
Kaynak: Cihan 

Bu haber toplam 2990 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri