Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Barolar Birliği Çarketti

08.09.2013 01:03
Danıştay 8. Dairesi’nin, avukatların başörtüsü ile duruşmalara girebileceği yönündeki kararını her fırsatta eleştiren TBB, HSYK’nın 2 yasakçı hakim hakkında soruşturma başlatmasının ardından çarketti.

TBB’den yapılan açıklamada, “Başörtülü avukatlara hiçbir kısıtlama yapılmadığı, kendilerine kimlik ve ruhsatname verildiği” ifade edildi.

Danıştay 8. Dairesi’nin, avukatların başörtüsü ile duruşmalara girebileceği yönündeki kararını her fırsatta eleştiren Türkiye Barolar Birliği, HSYK’nın 2 yasakçı hakim hakkında soruşturma başlatmasının ardından çarketti. TBB’den yapılan açıklamada, “Başörtülü avukatlara hiçbir kısıtlama yapılmadığı, kendilerine kimlik ve ruhsatname verildiği” ifade edildi.

TBB’den yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında yer alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Başörtülü avukatlara, Danıştay kararına rağmen ruhsat ve kimlik verilmediğine” ilişkin sözlerinin yanlış bilgilendirmeden kaynaklandığı ileri sürüldü.
Açıklamada, “Danıştay’ın ilgili meslek kuralı hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermesinden itibaren, başörtülü avukatlar, hiçbir kısıtlama olmaksızın, mesleki faaliyet icra edebilmekte, kendilerine kimlik ile ruhsatname verilmektedir” ifadelerine yer verildi.
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun adli yılın açılışındaki sözlerinin, Danıştay’ın söz konusu kararının avukatlık mesleğini hakim ve savcılarla eşit statüde olmaktan çıkartan kısmıyla ilgili olduğu belirtildi.

Açıklamada şu değerlendirmeler yer aldı:
“Avukatın, hakim ve savcıyla eşit statüsüne son verilmesi halinde bundan avukatın hakkını koruduğu yurttaş zarar görür. Dolayısıyla bizim koruduğumuz yurttaşın hakkıdır. Türkiye Barolar Birliğinin görevi, hukukun üstünlüğünü, insan hak ve özgürlüklerini korumaktır. Bu çerçevede Türkiye Barolar Birliği din ve vicdan özgürlüğüne yönelik her türlü saldırının da karşısındadır.”

Toplumsal barış adına toplumun kutuplaştırılmaması, farklılıkların zenginlik olarak kabul edilmesi tavsiyesinde bulunuldu.

YENİ AKİT

Bu haber toplam 1522 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri