Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Barzani'ye 'aklını başına al' denmeli"

05.08.2012 23:43
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Barzaniyle görüşmesine tepki göstererek, "Türkiye'nin Dışişleri Bakanı Barzani'nin ayağına gider mi?

Bolu'da Akademililer Birliği tarafından düzenlenen iftar yemeğine katılan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, burada yaptığı konuşmada Hakkari'nin Çukurca ilçesinde 6 asker ile 2 korucunun şehit olduğu PKK saldırısına değindi.

İftar yemeğinin ardından salonda bulunan 500 kişiye hitap eden Bahçeli, "Hüzünlü, buruk ve acılı bir günde bir araya geldik. Güneydoğu'da 6 Mehmetçiğimiz ve 2 korucu olmak üzere 8 vatan evladımız şehit olmuştur. Hepinizin huzurunda şehitlere cenabı Allah'tan rahmet diliyorum. Ülkemiz uzun zamandır çok büyük iç ve dış tehditlerle karşı karşıyadır. Türkiye'nin gelişme süreci içinde çok önemli sosyal ve ekonomik sorunları olmakla birlikte yaklaşık 40 yılı aşan süre içinde çok büyük etnik temelli bir bölücü faaliyetle, mezhep temelli ayrımcılık tehdidi ile karşı karşıya bulunuyor. Bugün, doruğa çıktı. Kuzey Irak'taki gelişmeler, Suriye'de meydana gelen olaylar ve uzun yıllardan bu yana Güneydoğu'da devam eden etnik temelli bölücü faaliyetler, ülkemizin üniter yapısını, milli devlet anlayışını ve toprak bütünlüğünü açıkça tehdit edebilecek bir boyuta gelmiştir" dedi.

Bahçeli: "AKP cesaretle adım atarsa yanlarındayız"

AK Parti'nin "etnik temelli bölücü faaliyetleri" ortadan kaldırması için cesaretle adım atması gerektiğini belirten Devlet Bahçeli, "Bugün iktidarın ortaya koyduğu politikalar fazlasıyla ve uzun zamandan beri uygulanmaktadır. Fakat beklenilen sonuçlar elde edilememiş olsa da tehlike gittikçe artmakta ve hızla devam etmektedir. Bugün yüzde 50'yi aşan bir milli irade desteği ile TBMM'de sahip olunun milletvekili ile güçlü bir iktidar profili çizen AKP'den millet olarak isteğimiz var. Etnik temelli bölücü faaliyetleri tamamen ortadan kaldıracak ve kökünü kazıyacak cesaret ve kararla üzerlerine gitmek olmalıdır. Böyle bir adım atılacaksa MHP yanlarındadır" diye konuştu.

"Türkiye'nin bölünmesine göz yumabilecek gaflet ihanet çizgisine girdi"

Devlet Bahçeli, Türkiye'nin 4 ayaklı bir bağımsız devletin oluşumu süreci içerisinde sıraya konmuş bir ülke olduğunu ileri sürerek, şunları söyledi:

"Kuzey Irak'ta başlayan, Suriye'de şekillenen gelecekte İran ve Türkiye'nin de baş ağrısı olabilecek bölücü faaliyete dur diyebilmek için teşhis tam yapmalı, gerekli tedbirler cesaretle alınmalı ve ülkenin bağımsızlığını, üniter yapısını riske edecek her türlü faaliyete son verilmelidir. Türkiye'de, demokrasi ve özgürlük gibi insan hayatının ulaştığı önemli kavramların arkasına saklanarak Türkiye'nin bölünmesine göz yumabilecek gaflet, bugün için ihanet çizgisine girdi. Bu önemli süreci hep birlikte yaşıyoruz. Bazı yanlışlardan, dışa bağımlı hareketlerden, aşağılık kompleksi taşıyan davranışlardan uzak kalmalıdır. Kimdir Barzani? 21'inci yüzyılda lider ülke olan Türkiye'nin Dışişleri Bakanı Barzani'nin ayağına gider mi? Türkiye, Barzani denen peşmergeyi Türkiye'ye çağırmalı, aklına başına almasını söylemelidir. Böyle davranışlar her gün yeni bir insanımızın ve Mehmetçiğimizin hakkın rahmetine kavuşmasına vesile olmaktadır. Artık buna dur deme zamanıdır."

Başbakan Erdoğan'ın gelişi güzel davranışlardan vazgeçmesi gerektiğini söyleyen Devlet Bahçeli, "Gündem değişikliğine ihtiyaç yok. Türkiye'nin gerçeklerini konuşmaktan çekinerek, yalan yanlış konularla gelecekteki bazı sorunları bugüne taşıyarak Türkiye'nin gündemini kimse saklamamalıdır. Başbakan Erdoğan milletimiz sizden bunu bekliyor. Artık gelişi güzel davranışlardan vazgeçin. Tedbirleri almanın cesareti ile bölücü unsurlarla militan temelli insanlarla uğraşmak yerine, onları besleyenlerin kaynağını kurutmak suretiyle önce kandile Türk bayrağı dikilmelidir" dedi.

Bu haber toplam 2188 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri