Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Barzani namlunun ucunu PKK'ya çevirdi!

21.05.2013 23:55
Mesut Barzani'ye bağlı peşmerge güçleri; Suriye'nin Türkiye sınırını kontrol altında tutan ve PKK'nın bu ülkedeki uzantısı olarak nitelendirilen PYD'ye namlularını çevirdi.

Kuzey Irak Bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani'ye bağlı peşmerge güçleri;Suriye'nin Türkiye sınırını kontrol altında tutan ve PKK'nın bu ülkedeki uzantısı olarak nitelendirilen PYD'ye namlularını çevirdi.

Milliyet'te yer alan habere göre; PYD, Barzani paralelinde faaliyet gösteren El-Parti'ye mensup 74 silahlı milisi, Barzani'nin baskısı sonucu bugün serbest bıraktı, ancak sınırda Kürtler arasında gerginlik yeniden tırmandı. Kuzey Irak bölgesel Kürt yönetimi, SuriyeKürt bölgesine açılan sınır kapısını kapatırken, bölgeye peşmerge sevketti.

Suriye'de rejim ordusu ile muhalif gruplar arasında çatışmalar sürerken, Türkiye sınırını kontrol altında tutan Kürt grupları arasında ise bölgede kontrolü ele geçirme mücadelesi yaşanıyor. Bölgenin büyük bölümünde YPG adı altında silahlı denetim sağlayan PYD ile silahlı faaliyette ısrar eden Barzani'ye yakın El-Parti arasında geçtiğimiz hafta ortaya çıkan gerginlik, devam ediyor. Kuzey Irak'tan Suriye'ye girmeye çalışırken PYD tarafından yakalanan 74 silahlı El-Parti milisi Barzani'nin baskısı üzerine bugün serbest bırakılmasına rağmen karşılıklı suçlama devam ediyor.

"SİLAHLI EĞİTİM GÖRMÜŞ GRUPLAR"

Avrupa'dan yayın yapan Nuçe TV'ye konuşan PYD Eşbaşkanı Salih Muslüm, Kuzey Irak sınırında yakalandıktan sonra serbest bırakılan El-Parti milislerinin silahlı eğitim görmüş gruplardan olduğunu belirterek, "Rojavalı (Suriye'nin Kürt bölgesi) kimi gruplar, partiler ki bunlar KDP'ye de yakınlar, gizli bir şekilde, kimseye haber vermeden sınırı geçmek istiyorlar. YPG ve asayiş güçleri tarafından bunlar yakalanıyor ve kimlikleri isteniyor. Sorgulandıklarında bu kesimlerin Güney Kürdistan'da (Kuzey Irak) askeri eğitim gördüğü ve daha sonra Rojava'ya geçmeye çalıştığı öğreniliyor. Ki zaten bunlar daha sonra serbest bırakılıyor" dedi. Müslüm, tutuklamaya yönelik tepkisini dile getiren Barzani'ye ise, "YPG ve asayiş güçleri Rojava halkını korumakla mükelleftir. Kimse "Neden görevini yapıyorsun?" diyemez" mesajı gönderdi.

SINIR KAPISI KAPATILDI, PEŞMERGE FAALİYETİ ARTTIRILDI

Kuzey Irak'tan Suriye'ye geçerken yakalanan 74 El-Parti milisinin serbest bırakılmasına rağmen Kürt yönetimi PYD üzerinde dünden itibaren baskıyı arttırdı. Barzani'nin talimatı ile Kuzey Irak'ı Suriye'nin Kürt bölgesine bağlayan sınır kapısı kapatıldı. PYD'nin diğer Kürt grupları üzerinde baskısını devam ettirmesi halinde bölgeye ambargo uygulanacağı sinyali verilirken, PYD'nin askeri kanadı YPG'nin kontrol altına aldığı sınır hattının Kuzey Irak bölgümüne ise çok sayıda peşmerge kaydırıldığı bildirildi. Suriye kaynaklı ANHA haber ajansı, sınıra kaydırılan peşmergelerin mevzi aldığını ileri sürdü.

Merkezi Erbil'de bulunan Rudaw gazetesine açıklama yapan Peşmerge Bakanlığı ise, ANHA ajansının Peşmerge güçlerinin ağır silahlarla Suriye sınırına konuşlandığı haberi yalanladı. Açıklamada, sınırda bulunan güçlerin yeni olmadığını, son iki yıldan bu yana o bölgede konuşlandığı belirtildi.

BARZANİ'DEN RANDEVU TALEBİ

Gözaltına alınanların serbest bırakılmasına rağmen sınır kapısının açılmaması üzerine PYD Erbil temsilciliğinden bir heyet görüşmek için Barzani'den randevu istedi. Barzani'nin PYD heyetine henüz olumlu bir yanıt vermediği öğrenildi.

Bu haber toplam 3700 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri