Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Barzani PKK için devrede

26.03.2012 09:41
İmralı ve Kandil'i devreden çıkaran hükümet, sorunun çözümü konusunda K.Irak'la aktif bir ilişki geliştirecek.

Hükümetin, 'Yeni Kürt Stratejisi' kapsamında 'PKK ile mücadele, uzantıları ile müzakere' edilmesine yönelik projesi Kuzey Irak yönetimi ile koordineli sürdürülecek.

Suriye'de Esed ailesinin yönetimden uzaklaştırılması için yürütülen çalışmalar ve İran'a uygulanan ambargo nedeniyle Türkiye, Kuzey Irak yönetimi daha yakın işbirliği geliştirdi.

PKK'YA SİLAH BIRAK ÇAĞRISI

Milliyet'ten Namık Durukan'ın haberine göre; Kuzey Irak'taki Kürt kaynakları, Türkiye'nin özellikle Suriye ve PKK konusunda Kürt yönetiminden aktif destek beklediğini, bu kapsamda Erbil'de Haziran ayında yapılması beklenen Kürt Konferansı'nın büyük önem taşıdığını belirtti. Mesut Barzani'nin başkanlığında gerçekleştirilecek olan konferansta, Kürt siyasi hareketleri ve gruplarının PKK'ya "Silah bırak, siyasi çözüme gel" çağrısı yapacağı öğrenildi.

ABD ve Türkiye de katılacak

Üç yıldan beri Erbil'de yapılması planlanan ancak, PKK'nın hazırlık komitesinde yer alma isteği nedeniyle ertelenen konferansa aralarında ABD ve Türkiye'nin de yer aldığı bazı ülkeler Barzani'nin isteği üzerine gözlemci sıfatıyla katılması bekleniyor. 18 kişilik hazırlık komitesinin başına Bölgesel Kürt Yönetimi Divan Başkanı Fuat Hüseyin getirildi. Komitede BDP'den de bir üye yer alacak. Hüseyin, konferansa katılması için Irak, İran, Suriye, Türkiye ve Avrupa'daki 71 Kürt parti ve grubu, 109 Kürt derneği ile görüşme yapıyor.

Hüseyin, konferans için aralarında Türkiye'deki kuruluşların da yer aldığı 13 düşünce kuruluşu ile diyalog geliştiriyor. Suriyeli Kürt gruplarının birlikte hareket etmesini sağlayacak bir cephe örgütü kurmayı amaçlayan Barzani, geçtiğimiz ay Erbil'de "Suriyeli Kürtler Konferansı" düzenledi, ancak PKK ve Suriye'deki uzantısı Demokratik Birlik Partisi (PYD), siyasi nüfuzlarını daraltacağı gerekçesi ile konferansa katılmadı. Bu durum Barzani'yi ve Suriye'deki diğer Kürt gruplarını rahatsız etti.

Diaspora bakanlığı kuruluyor

Bölgesel Kürt yönetimi dünyanın farklı ülkelerindeki Kürt siyasi grupları, dernek ve vakıflar ile düzenli ilişki geliştirmek için Diaspora Bakanlığı kuruyor. Önümüzdeki birkaç gün içinde Bölgesel Kürt hükümeti kabinesinde revizyona gidilecek, yeni başbakanlık koltuğuna Neçirvan Barzani oturacak ve yeni kabinede Diaspora Bakanlığı oluşturulacak.

Bir yandan Kürt konferansı ile ilgili hazırlık sürdürülürken diğer taraftan Kuzey Irak eksenli arayışlar konusunda aktif bir dönem başlayacak. PKK'nın eylemsizlik konumunu sürdürmesi ve Suriye'deki Kürtlerin statüsünün ne olacağı konusunda Türkiye ve ABD ile diyalog geliştiren Barzani önümüzdeki hafta ABD'ye gidecek. Barzani'nin Obama ile Irak'taki yönetim krizi, Suriye'deki Kürtlerin pozisyonu, PKK'ya yönelik bölgede alınacak önlemler, Türkiye ve İran'la ilişkiler konusunda bilgi verecek ve bölge yönetiminin gerçekleştirmeye çalıştığı plan, proje ve Kürt konferansına destek isteyecek. Barzani, Kürt konferansı için ABD Dışişleri Bakanı Hillary Cilonton'u Erbil'e davet edecek.

Barzani, iki düşünce kuruluşu yetkilileri ile de bir araya gelerek konferans ve yeni Orta doğuda Kürtleri siyasi rolleri hakkında da görüş alışverişinde bulunacak.

Barzani teklifle gelecek

Yeni bölgesel hükümeti kurmakla ikinci kez görevlendirilen Mesut Barzani'nin yeğeni Neçirvan Barzani'nin de ilk yurt dışı gezisini Ankara'ya yapacağı öğrenildi. Barzani, Ankara temasları çerçevesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve bazı güvenlik uzmanları ile özellikle PKK konusunda görüşmeler yapacak.

ANKARA'YA "DESTEK" MESAJI

Barzani, Ankara'ya Kürt yönetiminin askeri yöntemler dışında her türlü desteğe hazır olduğu mesajı verecek ve Kürt konferansına Türkiye'nin gözlemci olarak katılması teklifini sunacak. Ankara ile geliştirilen olumlu ilişkilerin devam etmesi için PKK üzerinde baskıyı arttırmaya karar veren Barzani'nin, yeğeni Neçirvan Barzani aracılığıyla hükümete olumlu teklifler sunacağı da öğrenildi.

Bu teklifler arasında PKK'nın ilişkileri gerecek ses getirici eylemlerini önlemek için daha aktif rol üstlenileceği ve örgüt üzerinde baskının arttırılacağı mesajı verilecek. Suriye konusunda ise Kürtlerin bölgedeki statülerinin garantiye alınması koşuluyla birlikte hareket edilmesi teklifinin sunulması bekleniyor.

Devlet ilanı

Bir süreden beri tartışılan ve Türkiye'nin tepkisini çeken "Kürt devleti" ilanı Irak'taki yönetim krizine endekslendi. Devlet ilanının yönetim kirizinin tırmanması halinde gündeme alınması kararlaştırıldı. 

Bu haber toplam 2850 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri