Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Barzani'den adrese teslim

29.06.2012 12:02
Terör örgütünden kaçıp 'etkin pişmanlıktan' yararlanan 15 PKK'lıyı, Barzani'ye bağlı peşmerge güçlerinin Habur'a getirip teslim ettiği ortaya çıktı. Çocuk yaştaki PKK'lıların ifadeleri ise oldukça düşündürücü...

Devrim Tosunoğlu / Levent Albayrak haberi

Son dönemde PKK'dan kaçış arttı, gelişen ilişkilerle birlikte Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'ye bağlı IKDP de 'kapıda teslim'e başladı. IKDP, sadece haziranda 20'ye yakın PKK üyesini, Türk güvenlik güçlerine teslim etti. Şırnak'ta geçtiğimiz günlerde 15 örgüt üyesi dağdan kaçıp gelmişti. 7'si henüz çocuk yaşta. Küçük PKK'lılar, firar sonrası Peşmerge Karakolu'na sığınıp 'Bizi Türk askerine götürün' dediklerini belirtti. Peşmerge, grubu Habur Sınır Kapısı'na kadar getirmiş. 15 kişi, 'etkin pişmanlık yasasından' faydalanarak serbest kaldı. Çocuk yaşta örgüte katılan grubun ifadeleri ise dağa ilişkin önemli ipuçları veriyor...

Kürt halkını da öldürüyorlar

Ö.L.(17): Dağ yaşamını sevemedim, orada bulunanların sadece kendi çıkarları için çalıştığını anladım. Sözde Kürt halkını savunuyor ama Kürt halkını da öldürüyor. Bu gibi şeyler de oradan kaçmamın sebebidir. Kürt halkından haraç alıyorlar.

Kaçırılanları koz gibi kullanacaklar

Ş.S.(17): KCK operasyonlarına misilleme olarak kaçırma eylemlerinin Abdullah Öcalan'ın talimatıyla yapıldığını biliyorum. Kaçırılan asker, polis ve kamu görevlilerinin Zap Kampı'nda tutulduğunu duydum. İlerde koz olarak kullanılacak. Aklımdaydı, tam zamanı diye nöbet sırasında Kalaşnikof'umla Irak'ın köyü Bermize'ye geldim, KDP karakoluna teslim oldum.

Ne nişanlımı ne de umduğumu buldum

M.A. (16): Nişanlımı görmek için katıldım. Ne nişanlımı görebildim ne de PKK'da aradığımı buldum. Devletin yaptığı bilgilendirmelere kesinlikle yalan diyorlardı ve teslim olduğunuzda size çok kötü davranılıyor gibi söylemlerde bulunuyorlardı. Hem bize devleti kötülediler. Kaçmak isteyen şahıslara genelde ceza verilir ve hain ilan edilir.

Bana 'kahraman olacaksın' demişlerdi

E.B. (14): 2010'da dağa geldim. Önceleri PKK'lılar köyümüze indiklerinde merakla izlerdim. Kahraman olabileceğimi, ailemi fakirlikten kurtarabileceğimi, Kürt halkına büyük yardımlar yapabileceğimi söyleyerek dağa çıkmama sebep oldular. Şehri özleyen, ailesinin yanına gitmek isteyen çocuklara mağara temizleme ve yemek yememe cezası veriyorlardı. Ailemizi unutmamızı, ailemizin Kürt halkı olduğunu söylüyorlardı. Bu kişileri birbirini etkilemesinler diye aynı yerde tutmuyorlar. Geçen yıl bir çocuk cesedini mağaraya getirmişlerdi. Kaçmak isterken polis ve asker tarafından öldürüldüğünü söylediler. Teslim olanların öldürüldüğünü söyleyerek korkuttular. Kamplarda teslim olmak isteyen çok kişinin olduğunu biliyorum. Eğer bizden haberleri olanlar olursa gördükleri polis ya da askere sığınsınlar, korkmasınlar.

Ağabeyimi görmek için gittim

G.Ç.(16): Ağabeyimi görmek için örgüte katıldım. 2012 final yılı olacak deniliyor. Bir belirsizlik yaşanıyor. Hakkari, Şırnak ve Başkale üçgenine büyük saldırılar düşündüklerini biliyorum. Son saldırılarında siyasi süreçle bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Öcalan'ı özgürleştirmek, her şeyin bu sene son bulması gerektiği yönünde konuşuluyor.

Akşam  

Bu haber toplam 2078 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri