Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Barzani'den Bordo Bereliler'e sürpriz ziyaret!

11.12.2015 14:20
Kürt yönetimi lideri Mesut Barzani, Peşmerge'ye eğitim veren Bordo Berelileri Özel Kuvvetler Komutanlığı'n da ziyaret etti.

Barzani'nin Ankara temasları yoğun diplomasi trafiğine sahne oldu. Barzani, TSK'nın bölgedeki varlığına destek verdi ve IŞİD ile mücadelede işbirliği kararı alındı.

Rus savaş uçağının hava sahası ihlali ile düşürülmesi, Türk askerinin Musul'a sevki ile birlikte bölgede yaşanan hareketlilikle birlikte Ankara-Erbil hattında yaşanan diplomasi trafiği de hız kazandı. Kuzey Irak'taki Kürt yönetiminin lideri Mesut Barzani ise önceden planlanmış ziyareti gereği, TSK'nın bin 200 askeri Musul'a sevkinden 5 gün sonra geldi. IKBY Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin ve Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi'nin de yer aldığı heyetle gelen Barzani, dünkü temasları kapsamında Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Özel Kuvvetler Komutanı Tuğgeneral Halil Soysal, HDP heyeti ve HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ile görüştü.

DAEŞ'LE MÜCADELEDE İŞBİRLİĞİ

Barzani ile Yılmaz görüşmesinde peşmerge eğitimi için bin 200 Türk askerinin Musul'a sevki konuşuldu. Barzani'ye Türkiye'nin Irak'taki mevcudiyetinin bu bölgenin istikrarını temin etmek ve peşmergeleri eğiten Türk askerinin güvenliğini sağlamak için olduğu aktarıldı. Barzani ise Irak Merkezi Yönetimi'nin tepkisinin aksine bu konuda Türk hükümetine destek verdiğini belirtti. Görüşmede, Türkiye'nin DAEŞ'le mücadeledeki desteğinin önemine işaret eden Barzani, Türkiye ile Irak'ta IŞİD ile ortak mücadelede anlaştıklarını söyledi. Öte yandan Barzani Ankara'ya gelir gelmez "Ankara'da Abdullah Öcalan'la görüştü"iddiası ortaya atıldı. Barzani kesin bir dille "hayır" cevabını vererek iddialara netlik kazandırdı.

Çözüm Süreci keşke bitmeseydi

Barzani, gerek Milli Savunma Bakanı Yılmaz, gerekse Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ziyaretinde PKK ve PYD ile mücadele konuları masaya geldi. Türkiye'nin PKK terörüyle mücadele kararlılığı vurgulanırken, işbirliğinin, bölgenin istikrarı açısından önemli olduğu vurgulandı. Barzani çözüm sürecinin devam ettirilebilmesinin mümkün olup olmadığı hakkında bilgi aldı. Barzani, "Türkiye'deki çözüm süreci keşke bu noktaya gelmeseydi" dedi. HDP heyetiyle görüşen Barzani, çözümün barıştan başka bir yolla mümkün olmayacağını aktardı.

Özel Kuvvetler'i ziyaret etti

Barzani Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'la görüşmesinin ardından Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ziyaret ederek, "Bordo Bereli"lerin peşmergeye verdiği eğitim konusunda ayrıntılı bilgi aldı. Bilindiği gibi Kuzey Irak'ta Erbil dahil değişik yerlerde yaklaşık 130'dan fazla Bordo Bereli bulunuyor. İrtibat timi olarak görev yapan Bordo Bereliler, peşmergenin eğitiminde de aktif rol almış durumda.

Bu haber toplam 1850 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri