Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Barzani'den PYD'ye 'tetikçi' suçlaması

15.11.2013 00:57
Irak Kürt Bölgesi Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, PYD'nin tek taraflı bir yönetim ilan ettiğini belirterek, "Bu, açık bir tekçiliktir, diğer Kürt partilerini yok saymaktır" dedi.
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı (IKBY) Mesut Barzani, Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD), Suriye'nin kuzeyinde tek taraflı geçici yönetim ilan etmesiyle ilgili, "Bu, açık bir tekçiliktir, diğer Kürt partilerini yok saymaktır" dedi.
 
Barzani, yaptığı yazılı açıklamada, "PYD'nin, rejimle iş birliği yapması, Rojava'daki halkımızın geleceği için tehlikeli bir oyundur. PYD, bölgeyi kontrolü altına almakla kalmadı, diğer partilerin üyelerini de tutuklamaya ve öldürmeye başladı" diye konuştu.
 
Suriye'deki Kürtlerin geleceğinden kaygılı olduğunu ifade eden Barzani, "Korkum, Kürtlerin eline geçmiş olan altın fırsatın kaçırılmasıdır. Çünkü rejim, Kürtlerin haklarını kabul edecek değildir. PYD'nin, rejimle işbirliği yapması nedeniyle muhalefet de Kürtleri rejimle bir sayıyor. Bu, gelecekte ciddi sorunlara neden olacak" değerlendirmesinde bulundu.
 
Savaşın başında Suriye'de, Kürtlerin çatışmaya girmemesi kararının alındığını hatırlatan Barzani, şöyle devam etti:
 
"Fakat PYD, Kürtleri, Kürtlere ait olmayan, Kürtlerin kazançlı çıkmayacağı bir savaşa soktu. Bu savaş, on binlerce Suriyeli Kürdün göç etmesine neden oldu. PYD'liler, ulusal tutum birliğine karşı durup, Kürdistan bayrağını Rojava'da yasakladılar. Bugünlerde PYD, bölgede tek taraflı yönetim ilan etti. Bu açık bir tekçiliktir, diğer Kürt partilerini yok saymaktır."
 
Barzani, PYD'ye Erbil Anlaşması'na bağlı olma çağrısı yaparak, şunları kaydetti:
 
"Ümit ediyorum ki değişim, gelecekte Kürt halkının çıkarına olur. PYD'ye tavsiyemiz; diğer taraflarla bir olması ve Erbil Anlaşmasına uymasıdır. Bu, en iyi yoldur. Biz de bütün gücümüzle tarafların üzerinde anlaştığı bir süreci destekleriz. Biz haklarımıza kavuşmak istiyoruz ve Kürt halkının bunda karar sahibi olmasından yanayız. Eğer PYD, sadece kendisini ön plana çıkartıp, kardeşlerini arka plana iterse, tek başına muhtemel tehditlerle baş edemez. Bölgedeki Kürtlerin kaderi, ciddi tehditlerle karşı karşıya kalır. Tüm taraflar, Erbil Anlaşması'na riayet etmezse Kürt Yüksek Konseyi'nin de bir anlamı kalmaz ve PYD, tarihi fırsatın kaçırılmasının sorumlusu olur."
 


rotahaber

Bu haber toplam 1244 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri