Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başarı böyle geldi

22.09.2014 11:17
MİT, yeni yönetim şeması ve eşgüdümlü hareket sayesinde 46 vatandaşımızı IŞİD'in elinden alıp yurda getirmiş.

Millî İstihbarat Teşkilatı (MİT), Hakan Fidan'ın Müsteşarlığa gelmesinin ardından yeniden yapılanma sürecini hızlandırmıştı. MİT'in yönetim şeması değişmiş, 2009'da Operasyon Başkanlığı ile Psikolojik İstihbarat Başkanlığı kaldırılmıştı. Teknik dinlemeleri yapan Bilgi Sistemleri Başkanlığı da istihbarat birimi bünyesinden çıkarılarak teknik birime devredilmişti.

Dış Operasyonlar Başkanlığı

Logosunda kartal başı olan ve komşulardan yönelebilecek tehditlerin gözetim altında tutulduğu başkanlık, Musul Başkonsolosu ve personelin kurtarılmasında en etkili rolü oynadı. Operasyon aslında her ne kadar MİT Müsteşarı Fidan'ın yönetiminde tamamlandıysa da koordinasyonu alt birim olarak bu başkanlık sağladı.

Stratejik Analiz Başkanlığı

Türk istihbarat teşkilatı, “Bu halkalarla dünyadaki gelişmelerin analizini yapıyor” logosu ile dikkati çeken Stratejik Analiz Başkanlığı, operasyona ikinci önemli katkıyı sundu. Bölgeye ilişkin gelişmeleri ve gelen istihbaratla operasyonun yol haritasını bir nevi bu başkanlık çizdi. Daha önce 5-6 defa ertelenen ve önceki gün başarılıyla tamamlanan operasyonun zamanı, gene bu başkanlıkça stratejik değerlendirme ile belirlendi.

Güvenlik İstihbaratı Başkanlığı

MİT'in bu başkanlığı, Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu personelinin bölgede tutulduğu dönemdeki güvenliğini takip etti. Mevcut riskleri belirleyen birim, risklerin ortaya çıkmaması amacıyla gereken adımları attı. 'Dünyayı kanatları altına alan bir kartal logosu' ile dikkati çeken başkanlık, vatandaşlarımızın güvenliğinin kontrolünde yerel unsurlardan da yararlandı. Ayrıca kurtarılanların Tel-Abyad'dan Akçakele sınır kapısından girmesine kadarki yol güzergâhını da çizdi.

Elektronik ve Teknik İstihbarat Başkanlığı

Kurtarma operasyonunda en can alıcı görevi yerine getirdi. Kaçırılan Türk personel daha ilk günden bu yana bu başkanlık aracılığıyla takip edildi. Rehinelerin 8-9 kez yer değiştirmesi de kontrol edildi. Bölgeye yönelik elektronik ve teknik istihbaratın oluşturulmasında uydudan yararlandı.

Sinyal İstihbaratı Başkanlığı

Teknik anlamda ikinci hayati görevi üstlendi. Hem Başkonsolos Öztürk Yılmaz'ın kullandığını açıkladığı telefon hem IŞİD militanlarının telefonlarının sinyalleri bu başkanlıkça takip edildi. Bu birim, rehinelerin kurtarılmasından Türkiye'ye getirilmesine kadarki sinyal takibini de yaptı. Türkiye

Bu haber toplam 1466 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri