Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başarısız öğretmen sınıfa giremeyecek

05.06.2013 23:35
Öğretmen yetiştirme stratejisini düzenleyen MEB artık başarısız öğretmenleri sınıfa sokmayacak...

Milli Eğitim Bakanı geleceğin öğretmenlerini yetiştirmek için yeni bir düzenlemeye gitti.. Düzenlemede öğretmen yetiştirmede sistem ve ortaya çıkan sorunlar ele alındı....MEB öğretmen yetiştirme genel müdürü Ömer Balıbey amaçlarının her sınıfa en nitelikli öğretmenlerin ulaşmasını sağlamak...

Ömer Balıbey konuşmalarına şöyle devam etti:

'Bizim bu konuda 3 amacımız var. Birincisi en başarılı bireylerin öğretmen olmasını sağlamak. İkincisi öğretmen eğitimini iyileştirmek ve öğretmenin kişisel ve mesleki gelişiminde sürekliliği sağlamak. Bilindiği gibi öğretmen olarak atanan öğretmenlerimiz emekli olarak bu mesleklerini sürdürüyorlar. Bu durum eğitimde sakıncalar doğuruyor. Kendini yenilemeyen, yeterli hizmet içi eğitim almayan ve gelişmeleri takip etmeyen öğretmenler yüzünden öğrencilerin başarıları düşüyor' 

'Ataması yapılan öğretmenlere rehber öğretmen geliyor' 

'Ataması yapılan öğretmene bir rehber öğretmen (mentör) vereceğiz. En iyi şekilde yetiştirilmiş, en başarılı öğretmenleri gelişmemiş bölgelerde görevlendireceğiz. Başarısız olan öğretmenlerimizi sistem içersinde yeterli hale getireceğiz. Sınıflara başarısız öğretmenleri sokmamakta kararlıyız." 

Başarıda öğretmenin payı büyük bu oran yüzde 30..

Araştırmalarda öğrenci başarısının yüzde 50'sinin genetik donanıma, yüzde 30'nun öğretmen niteliğine, geriye kalan yüzde 20'yi ise diğer faktörlere bağladığını belirten Balıbey, öğretmen yetersizliğini eğitim zayiatı olarak gördüğünü kaydederek, "Uluslararası (PISA, TIMSS, PIRLS) ve (SBS, YGS, LGS) sınavların sonuçları ortada. Öğrencilerimiz 30 Türkçe sorusundan 5'ini, 30 fen sorusundan ancak ikisini cevaplıyorlar. 

Okullar arası başarı farkında uçurum var...

Ayrıca okullar arasında başarı farklılıkları uçurum düzeyinde. Bu sorunu çözmek bizim görevimiz. Ancak bu sorun YÖK ve MEB'in sorunu olmaktan çıkarılmalı. Tüm kesimin sorunu olmalı. Başarılı öğretmen ödüllendirilmeli" dedi.

Bu haber toplam 1542 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri