Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan açıkladı! Yerli otomobil geliyor

01.06.2015 14:39
Başbakan Ahmet Davutoğlu Kırıkkale mitinginde yerli otomobil müjdesini verdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobilde birinci fazın tamamlandığını ve imzaların atıldığını söylemiş, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ayrıntılarını açıklayacağı yerli otomobilin 4 farklı modelle üretileceğini kaydetmişti.

Davutoğlu Kırıkkale mitinginde yerli otomobille ilgili ayrıntıları paylaştı.

Davutoğlu, "Bir müjdeyi daha paylaşacağım. Geçen hafta milli sanayi itibarıyla milli bölgesel uçağımızın müjdesini paylaşmıştık. Bu hafta da elhamdülillah bütün hazırlıklar tamamlandı, imzalar atılıyor. Kendi milli otomobilimizi yapıyoruz inşallah. 2015 Ağustos'unda ilk prototip üretim, 2016'da inşallah ilk filo üretimi. 2020'de seri üretime başlıyoruz. " dedi.

 

52 ay sonra çağrı yanıt buldu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan iken Ocak 2011’de TÜSİAD Genel Kurulu’nda sanayicilere yönelik ‘Ben bir yerli otomobil yatırımcısı, bir babayiğit arıyorum’ çağrısı yapmıştı.

O çağrıdan bugüne kadar 52 aylık gibi süre geçti ancak ortaya kimse çıkmadı. Koç Holding, Ford Otosan ve Tofaş’ın yabancı ortaklarından dolayı yerli otomobil markası konusuna pek sıcak bakmamış, aynı şekilde Oyak Renault, Hyundai Assan, Anadolu Isuzu, Toyota Türkiye projeye uzak durmuştu. Yerli otomobil projesine yabancı ortağı olmayan bir üreticinin girmesi bekleniyordu.

 

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları;

KANDİL'DEN TEHDİT MESAJLARI YAYINLIYOR

"Bu bize karşı çıkanlar Kırıkkale'de, Türkiye'de taş üstüne taş koymuşlar mı?Soruyorum 71 vilayete giden başka parti var mı? 81 vilayete de gideceğiz.

Bu sabah gazetetelere bakın oynanan tuzağı görürsünüz casusluk faaliyetlerine yataklı yapan gazete bugün de Kandil'den tehdit mesajını yayınlıyor.

BİZE GÜCÜNÜZ YETMEZ

Paralel'in gazetesi de HDP ile haber yapmış bizi tehdit ediyorlar. HDP, Paralel Yapı ve Kandil DHKP-C iş birliği yapıyor. Hepsi bir araya gelseniz bize gücünüz yetmez.

Türkiye'nin her yerine gidip al bayrağı dalgalandıran kim? Buraya gelip milliyetçilik taslayanlara sorun niye Sivas'ın ötesinde yoksunuz? Şu an bir yol ayrımındayız ya Kırıkkaleliler kendi silahımızı, kendi uçağımızı yapacağız.

DÜNYANIN EN BÜYÜK KÖPRÜSÜ VE HAVALİMANINI YAPACAĞIZ

Dünyanın en büyük köprüsünü, en büyük havalimanını yapacağız. Ya da 90'lı yıllardaki kriz ve kaos koalisyonunu kuracaklar. Siz buna izin verir misiniz Kırıkkaleliler?

Gülen medyası, doğan medyası ümidini HDP'ye bağlamış. Barajı geçsin diye ellerinden geleni yapıyorlar. HDP tehdit ediyor. Muhtarlardan, STK'dan vatandaşlardan kendilere gönderilen tehdit mektuplarını alıyoruz.

BASKI KURMAYA ÇALIŞAN OLURSA KARŞISINDA DURURUZ

Buradan bir kez daha uyarıyorum seçime gölge düşürmek isteyen, baskı kurmaya çalışan olursa karşısında kale gibi dururuz, kimseye hukuk dışı işler yapmasına izin vermeyiz."

 

 

 

Bu haber toplam 2336 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri