Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan Birilerini Rahatsız Etti!

16.04.2011 10:48
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'ndeki (AKPM) çıkışı Türkiye'deki Batı hayranlarını da rahatsız etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'ndeki (AKPM) “ikinci one minute” çıkışı Türkiye'deki Batı hayranlarını da rahatsız etti. Avrupalıları eleştirilemez gören kartel basını, Erdoğan'ın “Fransız galiba” diyerek esprili bir dille cevap verdiği Ermeni asıllı Fransız parlamenter Marland Militello'yu neredeyse Türk yaptı.

TEKELİOĞLU: “ARTIK AB KAPISINDA DİLENEN ÜLKE DEĞİLİZ”

Akit'e konuşan Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Delegasyonu Üyesi ve AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Sayım Tekelioğlu, Başbakan'ın kendine güvenen bir ülkenin başbakanı profili çizdiğini dile getirerek Türkiye'nin Batı'dan yardım dilendiği günlerin geride kaldığını ifade etti. Tekelioğlu, “Sayın Başbakan Avrupa'da çok popüler bir lider. O gün Avrupa Parlamentosu'nun Meclis salonu Sayın Başbakan'ı dinlemek isteyenlerle tıklım tıklım doldu. Güçlü ekonomisi, aktif dış politikasıyla Türkiye artık eski Türkiye değil. Burada Başbakan'ın ziyareti ve konuşmasıyla ilgili tarih bilen, Türkiye'nin öneminin farkında olan siyasetçiler, ‘Osmanlı geliyor' diye yorumlarda bulunuyorlar” dedi.

“FRANSA KONUSUNDA YERDEN GÖĞE KADAR HAKLI”

Başbakan'ın sözlerine gelen eleştirilere de değinen Tekelioğlu, “Bu eleştirilerin haksız olduğunu buradan bakınca daha net görebiliyoruz. Ben burada Avrupa Konseyi Sosyalist grubundan İsviçreli Parlamenter Andreas Gross ile görüştüm. Gross bana Başbakan'ın sözlerinden ne kadar etkilendiğini anlatarak, ‘Sayın Erdoğan'ın Fransa konusunda söyledikleri yerden göğe kadar haklı' dedi. Başbakanımızın üslubu kendi kişiliğinin bir yansıması, herkes bunu o şekilde kabul etmeli” diye konuştu. Militello'nun sorusunun Türkiye'deki gelişmeler dikkate alınmadan sorulmuş bir soru olduğunu belirten Tekelioğlu, “Bu tür sorular çoğu zaman parlamenterlerin ellerine tutuşturuluyor, onlar da soruyorlar” diye konuştu.

MİLİTELLO ERMENİ DESTEKÇİSİ ÇIKTI

Türkiye'deki azınlıklarla ilgili sorusu üzerine Erdoğan'ın “Arkadaş Fransız galiba” diyerek esprili cevap verdiği Fransız parlamenter Muriel Marland Militello ise Ermeni destekçisi çıktı. Kartel medyasının, İstanbul'dan Fransa'ya göçmüş bir Ermeni aileden geldiğini duyurduğu Militello 2002'den beri Fransa Parlamentosu'nda görev yapıyor ve aynı zamanda Fransa Parlamentosu Ermeni Dostluk Grubu Başkan Yardımcısı. Marland-Militello, en son Ocak 2011'de Azeri-Ermeni savaşının ardından Ermenistan tarafından işgal edilen ve özerk bir yönetim olan Dağlık Karabağ'ın “Asla Azerbaycan toprağı olmaması için açılan deklarasyona” imza atan 30 kişiden biri olmuştu.YENİ AKİT~ 

Bu haber toplam 2248 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri