Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan Cumhurbaşkanı'nın vetosuna yanıt verdi

17.10.2012 02:37
Başbakan Bakü dönüşü havaalanında basın toplantısı yaptı

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan, "Afyon'da şehit olan ailelerden tepkiler var. Askerlerin görev esnasında doğal afet nedeniyle şehit oldukları belirtildi. Bununla ilgili bir düzenleme yapılabilir mi?" sorusunu şu sözlerle değerledirdi:

O İÇERİĞE KATILMIYORUM ŞEHİT AİLELERİ MÜSTERİH OLSUN

"Öncelikle Afyon'daki şehitlerimizle ilgili olarak açıklamanın içeriğini tam bilmiyorum ama o içeriğe pek katılmıyorum. Genelkurmay Başkanın'dan bilgi almam lazım. Bizim çıkardığımız yasa bu şehitlerimizi de kapsayan bir yasadır. Biz yolda bir trafik kazasında dahi bir askerimiz şehit olsa bu kapsama alacağımızı söylemiştik. Burda bir yanlış anlaşılma var. Şehit aileleri müsterih olsun."

Cumhurbaşkanı'nın erken yerel seçim teklifini TBMM'ye iade etmesine Başbakan, şöyle cevap verdi:

"Daha yeni geldim. Arkadaşlarımla bu konuyu müzakere edelim değerlendirelim, yarın en geç konuyla ilgili düşüncelerimiz açıklarız. İkinci bir tur muhalefetle görüşme yapmamız mı gerekiyor yoksa referanduma gitme yolu mu bulunur bunu görüşeceğiz. Benim kanaatim ana muhalefetle görüşmelerimizi yapıp kararımızı vermektir. Bu sürece yönelik bizim öncelikli olarak ilk yapacağımız kendi hafızamızdan bunu silmek. Benim tabii buradaki kanaatim hemen arkadaşlarımın bir defa muhalefetle, ana muhalefet olsun diğer muhalefet olsun hemen görüşmeleri yapıp ondan sonra kararımızı vermektir. Onların da bu anlamda verdikleri sözün arkasında duracağı kanaatindeyim. ”

PKK'YA LADİN OPERASYONU SORUSU

Erdoğan, ABD Büyükelçisi'nin açıklamalarının hatırlatılması üzerine de, şunları söyledi:

"Ricardone'nin yapmış olduğu açıklamadan hareketle özellikle bizim sayın Bush döneminde bölücü terör örgütüne yönelik istihbarat paylaşımında, anlık paylaşıma geçiş kararımız var. O zaman açıklamamızla anlık istihbarata geçtiğimizi söylemiştik. Ancak atılan adımlardan beklenen neticeyi alamadık."

İRAN'A ÜÇLÜ MÜZAKERE ÖNERDİK

Ahmedinejad ile yaptığımız görüşme Suriye'yi kapsayan bir görüşme oldu. Bu görüşmede Dışişleri Bakanlarımızı talimatlandırarak daha önceden başlayıp süregiden görüşmelerimizi bundan sonraki görüşmeleri de dışişleri bakanlarımız vasıtasıyla devam ettirelim dedik. Kendilerine bizim bir teklifimiz oldu. Bu işi sadece Türkiye, İran, Mısır'dan oluşan 3'lü sistem önerdik. Bir diğer ikinci sistem Türkiye, Rusya, İran olabilir. Üçüncü sistem Türkiye, Mısır, Suudi Arabistan olabilir. Buralardan alınabilecek netice daha da yaygınlaştırılabilir. Şimdi Brahmi'nin attığı bir adım var. Hiç olmazsa Kurban Bayramı'na bir ateşkes sağlayalım dedik. Sayın Ahmedinejad da 'isabetli olur' dedi. 

Bu haber toplam 1774 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri