Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan Davutoğlu Azerbaycan'da Rusya'ya seslendi

04.12.2015 15:21
Başbakan Ahmet Davutoğlu Rusya'ya seslenerek "Sınırımız üzerinden Türkmenler bombalanıyorken seyirci mi kalacaktık" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu Azerbaycan'da Diplomasi Akademisi'nde yaptığı açıklamada Rusya'nın uçağının düşürülmesiyle ilgili Türkmenlerin bombalandığını ve buna seyirci kalınmadığını söyledi.

TÜRKMENLER BOMBALANIRKEN SEYİRCİ Mİ KALACAKTIK

"Rusya Suriye'ye müdahale etti. Ekim ayında sınır ihlali yapıldı. Ruslar'a uyarımızı yaptık. Müdahale ettiğiniz bölgede DAEŞ yok. Orada bizim himayemizde olan Türkmenler var. Türkmendağı'nda Türkmenler katledilirken bizim üzerimizden ihlal yaparak bu masumları katletmelerine izin veremezdik. Sınırımız üzerinden Türkmenler bombalanıyorken seyirci mi kalacaktık? O gün 3 kez Türkmendağı'nı bombaladılar. Biz milletimiz dışında kimseye hesap vermeyiz."

Başbakan Davutoğlu Azerbaycan'da Rusya'ya seslendi İZLE

Davutoğlu'nun konuşmasının satırbaşları;

POLİTİKAMIZ ÇOK YÖNLÜDÜR

"Türkiye Azerbaycan ilişkilerine bakılmadan Asya kıtası anlaşılamaz. Türkiye'nin dış siyaseti asla tek boyutlu olamaz.Ne sadece Avrupa'ya ne sadece Asya'ya yüzünü dönebilir. Türkiye Orta Asyalı bir ülkedir. Türkiye ne Asya'yı ne Avrupa'yı ihmal edilebilir. 5-6 ay içerisinde yaptığımız kongrelere bakın. G20'yi yaptık. Ben AB liderleri zirvesine katıldım. Bizim politikamız çok yönlüdür. Türkiye'nin dünyanın her yerindeki meselelerle ilgisi çok boyutludur.

SURİYELİ KARDEŞLERİMİZ DE AZİZDİR

Suriyeli masumların üzerine bomba yağdığında hepsine kapımızı açtık. Tüm Suriye meselesini Türkiye üzerine almıştır. Suriyeli kardeşlerimize ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Kim Suriye halkını bombalarsa bombalasın biz her zaman Suriye halkının yanında olacağız. Dağlık Karabağ'da nasıl 1 milyon Azeri kardeşimiz aziz ise Suriyeli kardeşlerimiz de öyle azizdir.

BİR MİLLET İKİ DEVLETİZ

Türkiye ve Azerbaycan bu bölgenin iki yükselen yıldızıdır. Bir millet iki devletiz. Bakü - Tiflis - Ceyhan ve TANAP projeleri tüm bölge için çok önemli projeler. Azerbaycan topraklarının yüzde 20'si işgal altında olmasına rağmen gerilimci politikalar gütmedi.

ERMENİSTAN'A ÇAĞRI

Ermenistan'a da bir çağrı yapıyorum: Size ait olmayan toprakları geri verdiğiniz takdirde siz de Türkiye, Azerbaycan, Tiflis grubuna dahil olursunuz. Biz kimseye hasmane bir tutum içine girmeyiz. Ama Karabağ konusunda tavrımız nettir. Türkiye tüm coğrafyaya barış getirmek istemektedir. Türkiye hiçbir zaman kutuplaşmadan yana olmadı.

RUSYA İLE İLİŞKİLERİMİZ İYİ DURUMDAYDI

Türkiye Rusya ilişkileri AK Parti döneminde büyük ivme kazandı. Rusya ile ilişkilerimiz çok iyi durumdaydı. Türk - Rus halkları arasında hiçbir sorun yoktur. Rus halkı onurlu bir halktır biz onlara saygı duyuyoruz. Türk halkı da onurlu bir halktır. Saygı duyulmasını bekler.

TEPEDEN BAKILMASINA İZİN VERMEYİZ

Türkiye-Suriye sınırı sadece bu iki ülkeyi ilgilendirir. Türkiye - Suriye sınırı Türkiye - Rusya sınırı değildir. Biz kimseye tepeden bakmayız ama bize de tepeden bakılmasına izin vermeyiz.

PİLOTLARIMIZ ŞEHİT OLDUKTAN SONRA SINIR İHLALİNE İZİN VERMEDİK

Putin'e çağrım: Meseleleri yüz yüze konuşalım. Soğuk savaş dönemini andıran propagandaları bir kenara bırakın. Türkiye - Suriye sınırı biz bu sınırdan gelen herkesi kabul ettik. Bu sınırda iki Türk uçağı düşürüldü ve iki pilotumuz şehit oldu. Biz ondan sonra şöyle bir karar aldık. Sınırımızı geçen tüm uçaklar bizim için tehdit olacak dedik. Rusya Suriye'ye müdahale etti. Ekim ayında sınır ihlali yapıldı. Ruslar'a uyarımızı yaptık. Müdahale ettiğiniz bölgede DAEŞ yok. Orada bizim himayemizde olan Türkmenler var."

Bu haber toplam 1498 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri