Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan Davutoğlu ile Bahçeli görüşüyor

17.08.2015 15:53
CHP ile koalisyon defterinin kapanmasının ardından gözlerin çevrildiği Davutoğlu-Devlet Bahçeli görüşmesi başladı.
CHP ile koalisyon görüşmelerinin olumsuz sonuçlanmasının ardından gündeme gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu ile MHP Lideri Devlet Bahçeli arasında gerçekleşecek olan görüşme bugün saat:14:00'de TBMM'de başladı. İki lider ilk olarak 14 Temmuz'da koalisyon görüşmeleri kapsamında biraraya gelmiş, Bahçeli, AK Parti'nin CHP ya da HDP ile koalisyon kurmasını istemişti.

Davutoğlu’nun görüşmede Bahçeli’ye uzun süreli koalisyon önerisinde bulunması beklenmiyor.

Başbakan Davutoğlu, hafta sonu Bahçeli görüşmesine hazırlık yaptı. Resmi programı olmayan Davutoğlu, MHP raporunu hazırlayan heyet ile Başbakanlık Resmi Konutu’nda bir araya geldi. Görüşmeye, MHP ile temas noktası olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Meclis Başkanvekili Naci Bostancı, eski Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, eski Milletvekili Salih Kapusuz ile Ankara Milletvekilleri Vedat Bilgin ve Ertan Aydın katıldı.

Toplantıda, MHP’ye sunulacak öneriler masaya yatırıldı. Bahçeli’nin 7 Haziran gecesi yaptığı ilk değerlendirmede erken seçim seçeneğini dillendirdiği, CHP ihtimalinin rafa kalkmasının ardından erken seçimi “zehir” olarak nitelendirdiği belirtilerek, bunun bir çelişki olduğu savunuldu.

Başbakan Davutoğlu’nun, bugünkü toplantıda Bahçeli’ye açık ve net olarak “Seçim mi istiyorsunuz, koalisyon mu?” sorusunu sorması planlanıyor. Bahçeli’den gelen yanıta göre, Davutoğlu’nun çeşitli önerileri masaya getireceği belirtiliyor. Uzun süreli koalisyon önerisinin zaman darlığı da göz önüne alındığında mümkün görünmediği tespiti yapılırken, “bütçe dönemini de içeren kısa süreli koalisyon”, “Meclis kararıyla ekim veya kasımda seçim”, “takvimi ve gündemi belli, bazı yasal düzenlemeler yapılarak seçime gidilmesi” gibi seçenekler de dillendiriliyor.

ÖNE ÇIKAN SEÇENEK

AK Parti’de, mevcut hükümetin ekim veya kasımda ülkeyi seçime götürmesi yönündeki seçenek ön plana çıkıyor. Davutoğlu’nun görüşmede Cumhurbaşkanı’nın inisiyatifine kalmadan, Meclis’in karar alarak ülkeyi seçime götürmesinin siyaset kurumu açısından önemli olduğunu bir kez daha vurgulayacağı ifade ediliyor.

Ak Parti kaynakları, görüşmeye ilişkin bir sürpriz beklemediklerini vurgulayarak, “MHP koşulsuz masaya oturursa bir sürpriz olabilir. Ancak Cumhurbaşkanı ile ilgili tutumları belli. Hakarete varan söylemlerinden hiç geri adım atmadılar. Yapıcı bir dil kullanmadılar. ‘Ne olursa olsun hükümeti kuralım’ anlayışı söz konusu değil. Söylem değişmezse de seçime gidilir” yorumunu yapıyor.

Habertürk

 

 

Bu haber toplam 1078 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri