Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan Davutoğlu vizesiz Avrupa için tarih verdi

23.01.2016 01:24
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Schengen'e yapılan vizelerle ilgili çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Başbakan Ahmet DavutoğluAlmanya’da Türk vatandaşları ile bir araya geldi. İş adamlarına hitap eden Davutoğlu, seçimlerden sonra Avrupa’daki vatandaşlarla ilk kez bir araya geldiğini kaydederek vatandaşlara teşekkür etti.

Vatandaşların oy kullanma talebinin geldiğini kaydeden Davutoğlu, yurt dışındaki vatandaşların Cumhurbaşkanlığında seçimlerinde oy kullandığını belirtti. Davutoğlu, 1 Kasım seçimlerinde oy kullanan vatandaşlara teşekkür etti.

ALMANYA-TÜRKİYE ARASINDA HÜKÜMETLER ARASI İLK ZİRVE

Avrupa’daki temaslarını anlatan Davutoğlu, her görüşmede muhatapların da takdir ettiği kendisine de sık sık dile getirdiği 1 Kasım’da vatandaşların yüzde 85 gibi bir katılımla demokrasiye bağlılıklarını gösterdiğini bildirdi. Bu toplantının bir diğer önemli yönünün ise Almanya-Türkiye arasındaki ilk kez hükümetler arası zirvenin bugün yapılması olduğunu kaydeden Davutoğlu, bugün yapılan temaslarda ikili ülkeler arasındaki ilişkilerin ele alındığını bildirdi.

"AVRUPA'NIN BİR BÖLGESİNDE, HUKUKSUZCA ÖZYÖNETİM İLAN EDEMEZSİNİZ"

İş adamlarından Avrupa’da mücadele sathını Türkiye’deki olayları saptırarak Türkiye’ye karşı olanlara kaptırılmamasını isteyen Davutoğlu, “Kimse kendisine menkul öz yönetim diye demokratik hukuk devletinin kurallarının dışında Avrupa’da herhangi bir yerde yönetim ilan etmeye kalkamazsa Türkiye’de kimse bunu yapamaz, yapamayacak, yaptırmayacağız” dedi.

“Kamu düzeni olmadı mı kimse özgürlüğünü kullanamaz hale gelir” diyen Davutoğlu, “Çeteler, terör odakları Doğu ve Güneydoğu’daki ilçelerimizdeki bazı bölgelerde kamu düzenini yok etmeye dayalı bir terör saldırısına geçtiler”ifadelerini kullandı.

Davutoğlu konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Bir taraftan tabiri caizse şeytan taşlıyoruz, terörle mücadele ediyoruz, DAEŞ’le PKK ile, diğer taraftan hepinizin gurur duyacağı bir şekilde dünyanın en uzun asma köprüsü aynı zamanda en geniş asma köprüsü olan 3’üncü köprüyü hizmete açacağız.”

Başbakan Davutoğlu, İstanbul’daki saldırıda hayatını kaybedenlere başsağlığı dileklerini ileterek, saldırının sadece Türkiye’ye yönelik saldırı olmadığını bütün insanlığa yönelik olduğunu kaydetti.

BAŞBAKAN, VİZESİZ AVRUPA İÇİN TARİH VERDİ

Başbakan Davutoğlu ırkçılığın Avrupa’da önemli bir tehdit olduğunu belirterek, her ırktan Avrupalılara karşı hoşgörü ile yaklaşılmasının önemli olduğu bir dönem yaşandığını ifade etti.

Türkiye-AB Zirvelerinin yılda en az 1 kez yapılacağını sözlerine ekleyen Davutoğlu, Schengen’e yapılan vizelerle ilgili çalışmaların tamamlanarak Ekim ayında vize muafiyetinin başlayabileceğini bildirdi.

Bu haber toplam 1032 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri