Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BAŞBAKAN'DAN DUALI AÇILIŞ İÇİN GÖNDERME

01.11.2013 00:34
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ulusa Sesleniş şeklinde yaptığı Millete Hizmet Yolunda isimli konuşmasında Marmaray Projesinin dualı açılışının eleştirilmesine gönderme yaptı.

Marmaray Projesinin açılışının Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in Duası ile gerçekleştirilmesinin bir kısım sosyal medyada ve muhalefet kanadında eleştirilmesi üzerine Başbakan, Millete Hizmet Yolunda konuşmasında, Mustafa Kemal Atatürk'ün Birinci Meclis'in açılışında çekilen resmini yayınlayarak, Çağdaş Türkiye yorumları yapanlara dolaylı bir gönderme yapmış oldu.
Başbakan Konuşmasında Atatürk'ün dua ederken çekilen resmini göstererek "
23 Nisan 1920’de, Ankara Ulus’ta, Eski Meclis binası önünde çekilen bu fotoğrafta, Meclis’imizin açılış törenleri esnasında, Gazi Mustafa Kemal ve çevresindekiler, ellerini semaya açmış, dua ediyorlar.

Meclisimizin açılış tarihi, Gazi Mustafa Kemal tarafından özellikle bir Cuma gününe denk getirilmişti.

Cuma günü, Hacı Bayram Veli Camii’nde Cuma namazı kılınmış, Hatm-i Şerifler, Buhari-i Şerifler okunmuş, hatmedilmiş, Mevlitler okunmuş, ardından, Sancak ve Peygamberimizin Sakal-ı Şerif’i alınarak eski Meclis binasına gidilmişti.

Orada da dualar edilmiş, kurbanlar kesilmiş ve Meclis çalışmalarına başlamıştı.

Dikkatlerinizi çekiyorum: 23 Nisan 1920’de açılan Meclisimiz, tıpkı Çanakkale Savaşımızda olduğu gibi, Türkiye’nin her bölgesinden, her vilayetinden, her etnik unsurdan, her inançtan temsilcileri ağırlıyordu.

Meclisimiz, bütün renkleriyle, bütün zenginlikleriyle, tam bir Türkiye fotoğrafı arz ediyordu.

Hiç kimse dışarda bırakılmıyordu.

Hiç kimseye ikinci sınıf muamelesi yapılmıyordu.

Kimse horlanmıyor, kimse aşağılanmıyordu." dedi.

Bu haber toplam 2762 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri