Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Paranın yenen bir şey olmadığını öğrencek'

10.05.2011 09:30
Başbakan, En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı için gelen dünya liderlerine Kızılderili Şefi Seattle’ın tarihe geçen sözüyle seslendi. Dünyaya terörle mücadele siteminde bulundu.

BaŞbakan Recep Tayyip Erdoğan, En Az Gelişmiş Ülkeler 4’üncü Konferansı’na katılan devlet ve hükümet başkanlarına Kızılderili Şefi Seattle’ın 1853’de söylediği atasözüyle seslendi. Erdoğan “Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda son balık öldüğünde beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak” dedi.Gelir paylaşımındaki adaletsizlikle terörün bağlantısına dikkat çeken Erdoğan Türkiye’nin teröre karşı mücadele verirken yalnız bırakıldığını hatırlattı ve şunları söyledi:

Teröre destek olan ülke var

“Bugün hala, Türkiye’nin terörle mücadelesine destek vermeyen, kendi ülkelerinde bu mücadele için istekli davranmayan, hatta terör örgütüne destek dahi sağlayan ülkeler olduğunu biliyoruz. Şunu artık anlamak zorundayız... 11 Eylül saldırıları, ABD’ye olduğu kadar, insanlığa da yönelik bir saldırıdır. Biz Türkiye olarak, terör saldırılarına bu nazarla bakarken, ülkemize yönelik saldırılara göz yumulması son derece manidardır.”

Terör bir insanlık suçudur

Bazı teröristler üzerinden, Müslümanlara yönelik toptancı bir önyargı sergilendiğini belirten Erdoğan, “Terör nereden, kimden gelirse gelsin, karşısında duruyoruz. Terörist ve terör örgütleri arasında, asla ve asla ayrım yapmıyor, terörü bir insanlık suçu olarak görüyoruz. Ancak, bazı teröristler ve terör örgütleri üzerinden, tüm Müslümanları töhmet altında bırakmak, adı Hasan, Ahmet, Mustafa ve benzerleri olan kişilere potansiyel terörist tavrı takınmak, en az ırkçılık kadar, en az anti semitizm kadar tehlikelidir” diye konuştu.

Filistin’de, Afrika’daki çocukların çektikleri acıları hatırlatan Erdoğan şöyle dedi: “Bu çocuklar, imkan bulurlarsa internete giriyorlar. Ve bu çocuklar, Batı’da, Kuzey’de, anne babalarının elini tutmuş, hiper marketlerden sınırsızca harcama yapan çocukları seyrediyorlar. Böyle bir eşitsizliğin, böyle bir dengesizliğin, çocukların, gençlerin, insanlığın vicdanında nasıl bir etki uyandıracağını tamamen sizlerin muhayyilesine bırakıyorum.”

Ülkelere baktıklarında sadece madenleri, sadece petrol kuyularını görenlerin, o ülkelerin halkları nezdinde ciddi bir güven bunalımı oluşturduğuna dikkati çeken Erdoğan, demokrasi ve özgürlükleri kendileri için tabii bir hak, başkaları için erken veya gereksiz görenlerin, dünya genelinde adalet duygusunu zedelediğini ifade etti.

Dikkatleri tehlikeye çektim

İsrail’in yaptığı  hukuksuzlukları, hak ihlallerini, işkence ve insanlık dışı muameleleri görmeyenlerin başka ülkelere benzer konularda baskı uygulamalarını hatırlatan Başbakan “Ben burada karamsar bir tablo çizmek, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’da iştahlarınızı kaçırmak niyetinde değilim. Benim niyetim, gelecek olan tehlikeye, bizi, hepimizi bekleyen tehlikeye dikkatleri çekmektir. Küçük bir köye dönüşen küresel dünyada, zıtlıkların, çarpıklıkların, eşitsizlik ve adaletsizliğin de artık daha belirgin hale geldiğini  hatırlatmak istiyorum.”

İsimlerimizi tarihe yazdırabiliriz 

BaŞbakan Erdoğan, başta Batılı ve Kuzeyli gelişmiş ülkelerde olmak üzere, son yıllarda artış eğilimi gösteren ırkçılık ve ayrımcılığın, aynı şekilde birlikte mücadeleyi gerektiren bir soruna dönüştüğünü ifade etti. Erdoğan, şunları söyledi: “Ön yargıların olmadığı, inançların, mezheplerin, ırkların, renklerin öne çıkmadığı, insan olmanın en üst değer olarak görüldüğü bir dünyayı hep birlikte şekillendirebiliriz. Yaşadıklarımızdan ders alarak, bugünün liderleri olarak, tarihin akışını değiştirebilir, dostluk ve dayanışma üzerine yeni bir çağ açarak, inanın tarihe isimlerimizi yazdırabiliriz. Biz antisemitizmi insanlık suçu olarak ilan ettik. Ama İslamofobia’yı da tüm insanlığın artık insanlık suçu olarak ilan etmesi gerekir. Uluslararası toplum, terörle mücadele kadar, terörü doğuran sebepler üzerine de artık yoğunlaşmalı ve çözüm üretmelidir.”

Bu haber toplam 1196 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri