Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan Erdoğan, Diyarbakır'da konuştu

02.06.2012 19:23
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Seyrantepe Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Diyarbakır 4. İl Kongresi'nde gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN KONUŞMASINDAN SATIR BAŞLARI:

DİYARBAKIR BİZE KIRMIZI ÇİZGİ ÇEKTİ

AK Parti'nin kuruluş aşamasında ülkemizin dört bir yanına çıktığımda en güçlü en anlamlı mesajları aldığımız şehirlerin başında Diyarbakır geliyordu. AK Parti'nin fikriyatının oluşumunda, parti programının şekillenmesinde Diyarbakır'ın ve Diyarbakırlı kardeşlerimin çok önemli etkisi ve katkısı vardır. Diyarbakır bizim önümüze kırmızı çizgiler koydu, etnik milliyetçilik yapmayacaksın, dinsel ve bölgesel milliyetçilik yapmayacaksın dedi. Diyarbakır bizim önümüze bir ve beraber olma idealini koydu.

DİYARBAKIR BİZE GÜÇ VE GÜVEN VERDİ

Kimseye zulüm etmeyeceksin, her zaman kardeşleri ve bütünleşmeyi savunacaksın. Diyarbakır bizim önümüze ileri demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, adaleti, kalkınmayı koydu. Onun için Adalet ve Kalkınma Partisi olduk. İstikrarı koydu, güveni koydu. Hem ülkeyi hem bölgeyi geliştereceksin dedi. Diyarbakır'ın mert, dürüst, fedakar insanlarından aldığımız güvenle yola koyulduk.

DUALARLA GİRİŞİMLERİ AKAMETE UĞRATTIK

Hiçbir zaman Diyarbakır'ın halkının fikirlerini aklımızdan çıkarmadık. İlk günden itibaren bize kucak açan Diyarbakır bizi hiç yalnız bırakmadı, hiç mahçup etmedi. Biz de Diyarbakır'a mahçup olmamak için gecemizi gündüzümüzü ortaya koyduk. Millet iradesine kast eden odaklar AK Parti'yi de hedef aldılar. Siyasetin zorluklarını, sıkıntılarını risklerini bilerek hepsini göze alarak bu yola çıktık, dava şuuruyla büyük bir mücadele ortaya koyduk.

Karanlık odaklar, terör örgütleri, mafya, darbeciler sadece AK Parti'yi değil, milletin iradesini, Türkiye'nin birliğini kardeşliğini hedef aldılar. AK Parti'ye karşı hasmane tutuma girenler ellerinden geleni ardına koymadılar.

İL BAŞKANLIĞIMIZDA SES BOMBALARI PATLATTILAR

Benim Kürt kökenli kardeşlerime karşı olmadık zulümler yaptılar yapıyorlar. Diyarbakır teşkilatımız gerçekten de kurulduğu günden itibaren çok zor şartlar altında çalıştı. 4 gün önce il başkanlığımızın önünde ses bombaları patlattılar. Teşkilatımızın üyeleri kaçırıldı, Kulp ilçe başkanımız olan Veysel Çelik kardeşimiz Muş'tan dönüşü sırasında terör örgütü tarafından kaçırıldı.

HER BİRİNİZİ TEBRİK EDİYORUM

İşte bu salondaki cesur teşkilat bu saldırıların hiçbirine bugüne kadar boyun eğmedi, bundan sonra da eğmeyecek. Bu teşkilat tehditlerin hiçbirine boyun eğmeyecek, sevgi dilini konuşmaya devam edecek. Sizler Diyarbakır sevdasıyla hizmet, aşkıyla, muhabbetle, heyecanla coşkuyla çalışmaya devam ettiniz. Sizler Diyarbakır'ı büyütmek için Türkiye'yi büyütmek için kahramanca mücadele verdiniz. İşte onun için her birinizi tek tek tebrik ediyorum. Allah yolunuzu her daim açık etsin, Allah yar ve yardımcınız olsun diyorum.

TERÖR ÖRGÜTÜ ENGEL OLAMAYACAK!

AK Parti'ye daha kurulmadan Diyarbakır bize kucağını açmıştır. Bu kardeşliği hiç kimse bozamayacaktır. Buna ne terör örgütü ne kanlı eylemleri ne de onun siyasi uzantıların tehdit ve hakaretleri engel olabilir. Benim Diyarbakır'a başbakan olarak 12. ziyaretim. Diyarbakır benim başbakan olarak en fazla ziyaret ettiğim şehirlerden biri. Çünkü biz Diyarbakır'a aşığız, sevdalıyız. Biz Diyarbakır'ın efendisi değil hizmetkarıyız. Ne zaman Diyarbakır'a geldiysem samimiyetin diliyle konuştum, gönül diliyle konuştum. Çünkü ben Diyarbakır'da sadece Diyarbakırlı kardeşlerimin huzurunda konuşmuyorum. Ben Diyarbakır'da Şücaaddin Hazretleri'nin, Maliki Ejder Hazretlerinin, Abdurrahman Hazretleri'nin onlar gibi Diyarbakır'da kabri bulunan 41 sahabe-i kiramın huzurunda konuşuyorum. Ben Diyarbakır'ın fatihi Halid Bin Velid hazretlerinin huzurunda konuşuyorum. Burada Mekke'den, Medine'den, Kudüs'ten sonra İslam dünyasının en önemli merkezlerinden biri olan Diyarbakır'da olmanın, Diyarbekir'de olmanın heyecanı ile hassasiyeti ile konuşuyorum.

DEVLETİN DİLİNE BAŞVURMADAN KONUŞUYORUM

Bugün ben buraya sizin bir kardeşiniz olarak geldim ve konuşuyorum. Siyasetin, devletin, iktidarın diline başvurmadan sadece ve sadece bir kardeşiniz olarak konuşuyorum. Bizim aracılara, araçlara ihtiyacımız yok. Biz birbirimizle medya üzerinden iletişim kuranlardan değiliz. Biz birbiriyle siyaset diliyle iletişim kuranlardan değiliz. Biz propaganda, dedikodu ile birbiriyle anlaşanlardan değiliz. Bizim iletişimimiz uzaktan kumanda ile talimatlarla belirlenmiyor. Biz birbirimizi Allah için seviyoruz. Gönülden seviyoruz. Türkçe'de konuşsak, Kürtçe'de konuşsak, Zazaca'da konuşsak biz aynı toprakların dilini konuşuyoruz, birbirimize gönül diliyle muhabbet ediyor, kalp diliyle iletişim kuruyoruz.

TÜRKİYE'NİN BÜYÜMESİNDEN RAHATSIZ OLAN ÜLKELER VAR

CHP'nin BDP'den farkı var mı? Terör örgütünün bu mesele çözülmesin diyerek şiddeti nasıl tırmandırdığını ne boyutlara yükselttiğini en yakından benim Diyarbakırlı kardeşlerim biliyor. Neden AK Parti teşkilatlarına saldırılar. Bir de sizin haberdar olmadıklarınız var. Bu kanlı meselenin içinde sadece terör örgütü yok. Bu meselenin içinde kandan siyaset devşirenler var. Türkiye'nin büyümesini istemeyen ülkeler var.

BİZ TÜRKİYE'NİN PARTİSİYİZ

Biz 81 ilden oy aldık. 78 vilayetten biz milletvekili çıkardık. 12 Haziran'da 7 coğrafi bölgenin 7'sinde AK Parti birinci parti oldu, siz bu partinin mensuplarısınız. Siz birliğin, beraberliğin, bütünleşmenin temsilcisisiniz. Sizin kitabınızda ayrılık ve bölücülük yok. Bizden Türkler'den, Kürtler'den, Lazlar'dan, Çerkezler'den, Romanlar'dan hepsinden oy aldık. AK Parti'nin başarı haritasında Türkiye haritasının tamamı var. Türkiye'nin tamamında var olamayan hiçbir hareket başarılı olamaz.

ALLAH'TAN BAŞKA ZAFER SAHİBİ YOKTUR!

Etnik milliyetçilik yapanlar benim Kürt kardeşlerimi temsil edemezler. Bir şey karıştırılıyor. Türkiye'de terör sorunu, PKK sorunu vardır. Kürt kökenli kardeşlerimin nezdinde birinci parti AK Parti'dir. Biz kardeşlerimizi seviyoruz, kardeşlerimiz de bizleri seviyor. Biz bu emanetin sorumluluğunu hakkıyla yerine getirdik. Biz omzumuzdaki emanetin farkındayız. Biz bu dünyadan bir tek kefenle göçüp gideceğimizi biliyor, onun için her daim kendimize yani Endülüs'te olduğu gibi 'La galibe illallah' yani Allah'tan başka zafer sahibi yoktur.

KÜRTÇE TV KURARKEN DUDAK BÜKTÜLER

Biz demokratikleşme mücadelesinde hak ve özgürlükleri geliştirme mücadelesinde hep yalnız kaldık, hep kösteklendik, engellendik. Sadece Kürtlük üzerinden siyaset yapanlar, biz Kürt kardeşim için Kürtçe televizyon kurarken, 24 saat Kürtçe yayına geçerken, onlar dudak büktüler. Yapamazlar dediler. Üniversitede Kürtçe dersler kurarken alay ettiler. Biz yüzyıldır hayal olarak gösterilen alanlarda tarihi adımlar atılırken ya yok saydılar, ya küçümsediler ya da engellemek için ellerinden geleni yaptılar.

ANNELER EVLATLARIYLA KÜRTÇE KONUŞABİLİYOR

Biz çetelerle, karanlık odaklarla mücadele ederken tribünden seyrettiler, hatta bizi taşlamaktan geri durmadılar. Anneler evlatlarıyla cezaevlerinde Kürtçe konuşamazken yayınladığım genelgeyle onun önünü açan ben oldum. Bugüne kadar gelenler bunu niye yapmadı. Hani siz Kürtler'i düşünüyordunuz. Hangi hayırlı adımı attınız, hangi hayırlı adıma yardımcı oldunuz. Cumhuriyet tarihinde Kürt meselesinde en büyük kazanımları AK Parti hayata geçirmiştir. Terör şebekelerine, ırkçılara, darbecilere rağmen yapmıştır.

ONLAR YOLLARI YAKTILAR BİZ DUBLE YOL YAPTIK

Ayrım yapamayız, bizi kıskandılar. Bizi tehdit ettiler, yılmadan hizmete devam ettik. Biz engellere takılmadan, düşmeden yatırımlara devam ettik. Ah benim Diyarbakırlı kardeşim ah! Bu terör örgütü avanesi yatırımlarımızı yaparken müteahhit firmaların iş makinalarını yaptılar. Biz yenilerini getirdik, onlar tahrip ettiler, biz daha iyilerini yaptılar. Onlar hastaneye karşı çıktı, biz daha fazla hastane yaptık. Onlar okullara karşı çıktı, biz daha fazla dershane, yurt yaptık. Onlar yolları yıktılar biz duble yol yaptık, inadına havaalanı yaptık. Şırnak Havaalanı açılış törenini engellemeye kalktılar. Siz oraya uçağın gelmesini ne için istemiyorsunuz? Şimdi Diyarbakır Havaalanı'nı inşallah çok daha modern hale getiriyoruz. Yapılacak yeni pisti, terminal binalarıyla modern bir Diyarbakır Havaalanı'nı farklı bir inşa ile Diyarbakırlı kardeşlerime hazırlayıp sunacağız.

TERÖR ÖRGÜTÜ VE BDP BÖLGENİN CHP'Sİ OLMAK İSTİYOR

Birileri artık biz Başbakandan müjde beklemiyoruz diyorlar. Ben zaten size müjde vermek için gelmiyorum, ben Diyarbakır'daki kardeşlerime müjde vermek için geliyorum. Biz sipariş üzerine iş yapmayız, görevimizin görevi neyse onu yapıyoruz. Onlar çözümü engellemek için şiddete başvurdular, biz daha fazla demokratikleşme reformu yaptık. Onların yasakladığını biz özgürlüğe kavuşturduk. Terör örgütü ve uzantısı malum parti BDP bölgenin CHP'si olmak istiyor.

CHP KURULTAY YAPSIN BDP İLE BİRLEŞSİN!

Terör örgütü kız demeden kadın demeden çocuk demeden ellerine silah verdiklerini kendi elleriyle infaz ettiler. Terör benim Kürt kardeşime acıdan, gözyaşından, ağıttan fazla ne verdi. Benim Kürt kardeşimden oy aldılar Meclis'te ve belediyede ne verdi. Diyarbakır ortada! Diyarbakır Belediyesi'nin ne verdiğini gayet iyi biliyorsunuz. Onlar şiddeti yücelttiler. 12 Eylül halkoylamasında CHP ile BDP aynı safta buluştu. CHP Kürt meselesinin kaynağı BDP Kürt meselesinin istismarcısı. CHP nasıl olsa sık sık kurultay yapıyor. Bir kurultay daha yapsınlar BDP ile birleşsinler.

RANDEVU TALEP ETTİLER 'GELSİNLER' DEDİM

CHP benden randevu talep etti. Arkadaşlarıma 'verin randevuyu' dedim. Gelsinler görüşelim. Biz sizin kapınızı çaldığınızda neredeydiniz? Biz bugün de bu meselenin çözümü için ortak hareket etmekten kaçınmayız. CHP'nin Genel Başkanı önce gitsin Güneydoğu illerin hangileri olduğunu öğrensin. Mersin'in nerede olduğunu öğrensin. Hz. Ali'den, büyük islam düşünürü diyenle ne çözülür, sorarım sizlere? Dicle ile Fırat nasıl birbirine akıyorsa anaların gözyaşları bizim yüreğimize bizim ciğerimize akıyor.

HAYAL EDİLENLER 10 YIL SONRA GERÇEK OLACAK

Herşeyi çözdük iddiasında değiliz. Ama 9 yıl boyunca pek çok sorunu beraber çözdük. Yine birlikte çözmeye devam edeceğiz. 10 yıl önce hayal olanlar bugün gerçeğe dönüştü. Bugün hayal gibi görünenler Allah'ın izniyle 10 yıl sonra gerçeğe dönüşecek. Bu çözüm mücadelesinde biz varız. Zihinlerinize ipotek konulmasına asla izin vermeyin. İstismarcı siyasetçilere asla prim vermeyin. Dağdaki teşvik eden, dağa çıkmayı teşvik eden, gençlerin kanı üzerinden istismar siyaseti yapanların propagandası yapanlara aldanmayın. Kürt kökenli kardeşlerimin üzerinden operasyon yapmaya çalışanlara lütfen aldanmayın, inanmayın.

EN BÜYÜK TEŞVİĞİ BU BÖLGEYE VERDİK

Türkiye'nin artık kaybetmeye tahammülü yok. Benim Kürt kardeşimin kaybetmeye tahammülü yok. Güneydoğu'da işsizlik fazla değil mi? Bakın girişimci gelmiyor, neden? Terör var da onun için. Adam korkuyor, ben burada yatırım yaparsam, yatırımlarım yakılırsa, bombardıman edilirse benim halim ne olur, diye düşünüyor. Biz en büyük teşviği bu bölgeye verdik. Bir tek geri atmadan sürekli ileri gidecek, sizlerle birlikte Allah'ın izniyle çok daha güzel günler göreceğiz. Bugün Diyarbakır'da tüm Türkiye'yi yakından ilgilendiren bir müjdeyi açıklayacağım.

İŞKENCEDE ZAMAN AŞIMI OLMAYACAK

Dördüncü adalet paketinin çalışmalarına başladık. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye hakkında verdiği ihlal kararlarını tek tek inceledik. Dördüncü pakette bu ihlalleri ortadan kaldıracak önemli demokratik adımları atıyoruz. İşkenceye sıfır tölerans gösteriyorduk. Şimdi işkence ve kötü muamelenin önlenmesi için etkin mücadeleyi başlatıyoruz. İşkencede zaman aşımını ortadan kaldıracağız. Sanık haklarını güçlendireceğiz. Mahkemede savunmanın haklarını arttırıyoruz. İddia makamı ile savunma arasında bir eşitlik getiriyoruz. Düşünce ve vicdan özgürlüğünün önündeki engelleri kaldırıyoruz. İfade ve basın özgürlüğünü çok daha ileri standartlara kavuşturuyoruz.

SEZARYAN OLAYI NÜFUSU DONDURMAYA YÖNELİKTİR

Diyorlar ki, parti programında bu yoktu, nereden çıktı? Siyaset her zaman güncellemesi gereken bir şeydir. Sezaryan olayı bu nüfusu dondurma olayıdır. Dert nedir biliyor musunuz? Dert mani, mani... Daha rahat doğum yapılıyormuş, hayır. Oralarda iyi para götürülüyor. Şu anda özel hastanelerde yüzde 90'a kadar sezaryanla doğum var. Türkiye ortalaması yüzde 50. Devlet hastaneleriyle baktığımızda yüzde 50. Kimi uyutuyorsunuz yahu! Ben aynı şekilde nüfusumuzun güçlü olması, artması ile ürken değil, çekinen değilim. Bu milletin nüfusu artmalı. Genç, dinamik nüfusa sahip olmalıyız. Ekonominin en önemli gücü insandır.

DİYARBAKIR'A 10 BİN KİŞİLİK CAMİ

İnşallah Diyarbakırımıza dev bir stad yapacağız. Diyarbakır'da en az 10 bin kişilik bir cami yapacağız, bunun adımını atacağız. Çünkü size bunlar yakışır. İnşallah Dicle'yi de en güzel şekliyle gösterdiğimiz projeyle hayata geçireceğiz.

 

Bu haber toplam 3592 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri