Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan: GS'nin 1 kuruşu yok

16.01.2011 19:07
Erdoğan, gündemin tartışmalı konularına değindi. Arena'daki protestolara cevap vererek 'olumsuzluklar sahiplerinindir' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Seyrantepe Stadı'nın yapımında Galatasaray Kulübünün bir kuruşu olmadığını, stadın TOKİ tarafından yapıldığını belirterek, ''Ve Galatasaray Kulübümüzün de kullanma hakkı olarak kendisine tahsis edilmiştir ve bunun da anlaşmaları yapılacak. Daha yapılmış değil'' dedi.

Erdoğan, Sinan Erdem Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 28 kavşak ve yol, 3 spor salonu, 2 metro istasyonu ve 3 adet stadın bağlantı tüneli toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Seyrantepe'de Galatasaray Kulübü için yapılan stadın açılışında yaşanan olaylara değindi.

Erdoğan, kendi talimatıyla, Seyrantepe Stadı'na bir istasyon eklendiğini söyledi. Sinan Erdem Kapalı Spor Kompleksini tıklım tıklım dolduranlardan asla yuhalama istemediğini ifade eden Erdoğan, ''Çünkü sizin ferasetinize inanıyorum. Ama bir gerçeğin de bilinmesini istiyorum'' diye konuştu.

Konuşması salonda bulunanlar tarafından ''Türkiye seninle gurur duyuyor'' sloganlarıyla kesilen Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Biz hiçbir zaman ülkemizde ayrımcılıktan yana olmadık, olmayacağız. Kim ne yaparsa yapsın, olmayacağız. Fakat şunun bilinmesini isteriz. Biz Galatasaray gibi güzide bir külümüzün adeta belli bir yere sıkışmış olan Ali Sami Yen'den kurtarılıp daha geniş bir alanda farklı bir stada, daha geniş bir tesise kavuşmasını gelen talep üzerine arzu ettik.

Merhum Özhan Canaydın bana bu talebi getirdiği zaman olumlu baktığımı, konuyla ilgili gerekli olarak desteği vereceğimizi söyledim. Bunu Büyükşehir Belediye Başkanımla, TOKİ ile o dönemdeki Spordan Sorumlu Devlet Bakanım ile paylaştım ve bu şekilde bu yatırıma başladık. İhaleyi ilk alan müteahhit firma bu işi götüremedi. Götüremeyince biz ne olursa olsun gerekirse TOKİ olarak bu işi bitireceğiz' dedik. Çünkü bunu ortada bırakamazdık.

Şimdi birileri çıkıyor 'efendim Seyrantepe Stadı'nı burada filancanın, filancanın, filancının emeği vardır.' Burada çok açık konuşuyorum, Seyrantepe Stadı'nın A'dan Z'ye yapımında Gayatasaray Kulübünün bir Allah kuruşu yoktur.

Tamamıyla bu tesis Toplu Konut İdaremiz tarafından yapılmıştır. Ve Galatasaray Kulübümüzün de kullanma hakkı olarak kendisine tahsis edilmiştir ve bunun da anlaşmaları yapılacak daha yapılmış değil. Şimdi burada ben farklı bir kulübe, Devlet Bakanım farklı bir kulübe gönül vermiş olabilir. TOKİ başkanım farklı bir kulübe gönül vermiş olabilir.

Ama bunların hepsini biz bir kenara koyduk. Niye? Çünkü Galatasaray bizim beynelmilel ülkemize şampiyonluklar kazandırmış bir kulübümüz. Ve ülkemizi uluslararası futbolda tanıtmış bir kulübümüz. Ve buna böyle bir yer yakışır dedik ve bunu bitirdik. Dün akşam resmi açılışını yaptık. Tüm oradaki olumsuzluk sahiplerinindir.

Galatasaray camiasını bundan tenzih ederim. İnanıyorum ki Galatasaray camiası da bu yapılanlardan rahatsız olmuştur. Bizim de üzüntümüz budur. Sadece 310 trilyonluk yatırımla kalmadık. Stada yaptığımız bu 310 trilyonun yanında gerek metro gerekse oradaki kavşak düzenlemesiyle birlikte oradaki yatırımın toplam bedeli 600 trilyonu bulmuştur.

Herhalde böyle bir yatırımın karşılığı bu olmamalıydı diye düşünüyorum. Ama biz ne diyoruz, 'At denize, balık bilmezse halik bilir' diyoruz.''

 

 

 

 

''282,5 MİLYON TL BEDELLE YAPILAN, 28 YENİ KAVŞAĞI VE DARÜŞŞAFAKA METRO İSTASYONUNU HİZMETE AÇIYORUZ. HACIOSMAN ETABI TAMAMLANDIĞINDA VE MARMARAY'I DA BİTİRDİĞİMİZDE, İSTANBUL'DA ULAŞIMIN HARİTASI DEĞİŞTİĞİ KADAR, İNANIN İSTANBUL'DA ZAMAN DEĞİŞECEK''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 28 kavşak ve yol, 3 spor salonu, 2 metro istasyonu ve 3 adet stadın bağlantı tünelinin toplu açılışını gerçekleştirdi.

Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonu'nda düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, İstanbul'a kazandırdıkları bu muhteşem eserlerin hayırlı olması dileğinde bulundu.

Fatih Spor Kompleksi'nde, Seyrantepe Stadyumu Metro İstasyonu'nda, Atatürk Havaalanı Köprülü Kavşaklarda, Kıraç-Hadımköy, Çekmeköy-Birlik Mahallesinde töreni uydu aracılığıyla izleyenleri de selamlayan Erdoğan, bugün İstanbul'da, bir tek toplu açılış töreniyle, 28 kavşak, 3 spor salonu, 2 metro istasyonu ve 3 adet stat bağlantı tünelinin açılışını yaptıklarını söyledi.

Erdoğan, toplu açılış töreniyle, İstanbul'a tam 755 milyon 143 bin 288 liralık yatırım kazandırdıklarını, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin son 6,5 yılda, 231 kavşak, 800 kilometre uzunluğunda yeni yol inşa ettiğini dile getirdi.

İstanbul'un her gün büyüyüp geliştiğini, İstanbul'a yapılan hizmetlerin İstanbul'un önünde gittiğini ve yoğun bir gayretle her tıkanıklığı aşmanın, İstanbul trafiğine nefes aldırmanın mücadelesini verdiklerini anlatan Erdoğan, bugün de, 282,5 milyon TL bedelle yapılan, 28 yeni kavşağı hizmetine aldıklarını, raylı sistemde de aynı şekilde inşaatların devam ettiğini vurguladı.

-METRO YATIRIMLARI-

Erdoğan, bugün 4. Levent–Hacıosman Metro Hattı'nın iki istasyonunun daha bittiğini ve bu iki istasyonu da bugünkü törenle açtıklarını vurguladı.

Hacıosman-4. Levent arasındaki bu metro hattının 8 bin 120 metre uzunluğunda olduğunu ve bunun 5 bin 500 metresini, 4. Levent–Maslak hattını 30 Ocak 2009'da açtıklarını hatırlatan Erdoğan, Maslak-Darüşşafaka arasının da 2 Eylül 2010'da hizmete alındığını dile getirdi.

Şimdi sadece Darüşşafaka–Hacıosman arasının kaldığını ve onun da inşaatını aralık ayında bitirdiklerini belirten Erdoğan, bu ay testlere başlayacaklarını ve en kısa zamanda onun da açılışını yapacaklarını söyledi.

Erdoğan, bu istasyona bir transfer merkezi, metro araçları depo parkı, 3 adet stat bağlantı tüneli ve 2 bin 500 araçlık otopark inşa edildiğini, tüm bunlarla birlikte 600 milyonluk bir tablo ortaya çıktığını dile getirerek, ''Bugün, Darüşşafaka metro istasyonunu da açıyoruz ve Hacıosman etabı tamamlandığında ve Marmaray'ı da bitirdiğimizde, İstanbul'da ulaşımın haritası değiştiği kadar, inanın İstanbul'da zaman değişecek'' dedi.

Dün akşam Taksim'den Seyrantepe Stadı'na gelenlerin 10 dakikada geldikleri bilgisinin verildiğini dile getiren Erdoğan, Marmaray bittiği zaman da bu kez Anadolu yakasından gelindiğinde zamanın istenildiği gibi kurgulanacağını vurguladı.

Erdoğan, Seyrantepe'den Levent'e 4 dakikada, Seyrantepe'den Taksim'e 16 dakikada, Şişhane'ye 19 dakikada, Yenikapı'ya 24 dakikada ulaşılabileceğini belirterek, bu açılış töreniyle İstanbul'a uluslararası standartlarda yeni spor tesisleri de kazandırdıklarını söyledi.

-''SİNAN ERDEM TÜRKİYE'NİN BİR NUMARALI SPOR SALONU''-

Sinan Erdem Spor Salonu'nun Türkiye'nin bir numaralı spor salonu olduğunu ve toplam hacminin 17 bin 500 kişi olduğunu dile getiren Erdoğan, bugün aynı zamanda resmi açılışının yapıldığını belirtti.

Erdoğan, Dünya Basketbol Şampiyonası oynanırken fiili bir durum olduğunu ve hazırlıkların tam bitmediğini, bu nedenle Sinan Erdem Spor Salonu'nun resmi açılışını bugün yaptıklarını söyledi.

Bu spor salonunun kendilerinin yüz akı olduğunu ve çok kısa sürede tamamlandığını anlatan Erdoğan, ''Bu spor salonumuz gerçekten göğsümüzü kabartan bir eser olarak basketbol şampiyonasına ev sahipliği yaptı. Aynı şekilde Fatih Spor Kompleksi çok amaçlı bir spor salonu. Olimpik havuzu, açık alanları ve kapalı otoparkı ile modern bir tesis. Silivrikapı Buz Pateni Pisti'ni de yine uluslararası standartlarda bir spor tesisi olarak bugün resmi olarak açıyoruz. Bütün bu eserlerin, bu hizmetlerin, İstanbul'umuza hayırlı olmasını diliyorum'' dedi.

Erdoğan, ''Adam odur ki, koya dünyada hayırlı bir eser, eseri olmayanın, gör ki yerinde yeller eser'' şeklindeki atasözüne de atıfta bulunarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Biz Türkiye'ye eser kazandırmanın, illerimize eser kazandırmanın cehdi, gayreti, mücadelesi içindeyiz. Biz, Türkiye'nin on yıllardır ihmal edilmiş, on yıllardır üzeri örtülmüş meselelerini tek tek çözmenin gayreti içindeyiz. Bakınız sadece şu son bir ay içinde Konya'da onlarca eserin açılışını yaptık, Ankara-Konya hızlı tren hattının test sürüşlerini inceledik. Muş'ta, bir kalemde tam 106 farklı eserin açılışını yaptık. Bitlis'te bir toplu açılış töreniyle 72 farklı eseri açtık. Erzurum'a geçtik, 25'inci Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları için toplu eserlerin açılışını yaptık. Orada da 500 milyon yani bütün yatırımlarla 650 trilyonluk bir yatırımı gerçekleştirdik. Kars'a geçtik, 43 farklı eserin açılışını yaptık. Dün Muğla'daydık 33 farklı eserin açılışını yaptık. Ve akşam saatlerinde de Seyrantepe'nin açılışını yaptık.''

-BAŞBAKAN ERDOĞAN:

-''BU ESERİN BANİSİ BANA AKIL VERİYOR. 'SİZ ORADAKİ İŞSİZLİĞİ GİDERİN' DİYOR. BİZ SANA İŞ BULMAYA MECBUR DEĞİLİZ. ÇOK İŞSİZ KALMIŞSIN GALİBA, GİDİP BENİM O TARİHİ ESERLERİMİ GÖLGEDE BIRAKACAK YERDE BUNU İNŞA EDİYORSUN''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmir'in Karşıyaka ilçe Belediyesinin, Kars'taki heykele talip olduğunu belirterek, ''Buyursun alsın. Onlar daha uygun, müsait bir yer bulabilirler oraya yerleştirsinler, oraya inşa etsinler. Biz neyi nerede inşa edeceğimizi, kılı kırk yararak dikkatle yapıyoruz'' dedi.

Erdoğan, Sinan Erdem Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 28 kavşak ve yol, 3 spor salonu, 2 metro istasyonu ve 3 adet stadın bağlantı tüneli toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, ''İstanbul bizim göz bebeğimiz, aşkımız, sevdamız. İstanbul, Türkiye'nin özeti. Biz, İstanbul'da edindiğimiz tecrübe ile 81 vilayetin hizmetkarı, 780 bin kilometrekarenin hizmetkarı olduk. Bizim bugün tüm Türkiye'yi, nakış nakış, ilmek ilmek hizmetle donatmamız, emin olunuz İstanbul'dan aldığımız ilhamın bir neticesidir'' diye konuştu. Erdoğan, İstanbul'un sanatın şehri, şaheserler şehri olduğunu dile getirdi.

İstanbul'un, kendisinin bizatihi şaheser olduğu kadar, dünya harikalarına, dünyanın en güzel mimari eserlerine, sanata, sanatçıya kucak açan, ilham veren bir şehir olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''4,5 yıl İstanbul'a belediye başkanlığı yaptım. Sizler o dönemin şahitlerisiniz. Soruyorum, kimin yaşam tarzına karıştık? Kimin giyimine, kuşamına, yemesine, içmesine karıştık? 4,5 yılda biz bu şehirde hangi heykeli yıktık, hangi sanat eserinin üzerini örttük? Yoksa tam tersine, bizim dönemimizde İstanbul, sanatın da, sanat eserinin de, sanatçının da yüceltildiği, itibar kazandığı bir şehir haline mi dönüştü? Aynı şekilde, 7,5 yılı aşkın zamandır bu millete başbakan olarak hizmet etme şerefine nail olduk. Bu süre boyunca Türkiye'de kimin yaşam tarzına, giyimine, kuşamına, yemesine içmesine karıştık? Şu İstanbul'da, sanata yaptığımız yatırımları, kültür mirasına kazandırdığımız sanat eserlerini, sanat organizasyonlarını şöyle alt alta koysanız, uzun mu uzun bir liste ortaya çıkar.''

AK Parti Hükümeti döneminde, Türkiye genelinde 5 bine yakın vakıf eserini restore ettiklerini, onardıklarını ve kültür mirasına, dünya kültür mirasına kazandırdıklarını belirten Erdoğan, sadece ülke sınırları içindekileri değil, yeryüzüne dağılmış eserleri de tek tek bulduklarını, onardıklarını ve hizmete açtıklarını söyledi.

Erdoğan, en son, bir bayram sabahı, restorasyonu tamamlanan Süleymaniye Camisini tekrar ibadete açtıklarını anımsattı.

-KARS'TAKİ HEYKEL TARTIŞMASI-

Kars'taki, heykelle ilgili sözleri, bir toplu açılış töreninde ifade ettiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

''Kars'ta o gün 43 farklı eserin açılışını yaptık. O eserler içinde ne vardı biliyor musunuz? Ani Harabeleri içinde yer alan, Tigran Honest Ermeni Kilisesi vardı ve yine aynı yerde Menucehr Camisinin restorasyonları vardı. Orada 8 cami, 8 kilise bulunuyor ve biz, bu hükümet, onların tamamını restore ediyoruz. Bizde ayrımcılık yok. Bunları biz zenginliğimiz olarak görüyoruz. Bize bu eleştirileri gönderenler, hatta daha ileri gidip hakaret edenler Allahualem bir kere gidip, bu Kars'taki 'ucube' diye nitelendirdiğim o eseri görmüş değiller ve görmeden konuşuyorlar, duyduklarıyla konuşuyorlar.''

Kars'ın şu andaki belediye başkanından önceki belediye başkanının, AK Parti'den olduğunu hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi:

''Biz belediye başkanı yapmadık. Niye yapmadık? Çünkü orada böyle bir eserin yapılmasını istemedik. 1,2 trilyon. Arkadaş, öncelikler denilen bir şey vardır yatırımda. Kars'ın bunlardan önce alt yapıya, üst yapıya ihtiyacı var. Sen gel önce onları yap. Kaldı ki özellikle Seyit Hasan El Harakani Hazretleri'nin olduğu yerdeki cami, türbesi, etrafındaki tüm camiler, kütüphaneler, tabyalar... Orası savaş görmüş bir yer ve bunların hepsini yok farz ediyorsun, en tepe noktaya bu eserin inşa edilmesine müsaade ediyorsun. Kaldı ki bunun yapımına da Erzurum Tarih Tabiat Varlıkları Kurulu izin vermiyor. Bakın şimdi de yıkımı var, gereği yapılacak.''

-''DAHA MÜSAİT BİR YER BULABİLİRLER''-

Erdoğan, söz konusu heykelle ilgili olarak, ''İzmir'den Karşıyaka buna talip olmuş, buyursun alsın. Onlar daha uygun, müsait bir yer bulabilirler oraya yerleştirsinler, oraya inşa etsinler. Biz neyi nerede inşa edeceğimizi, kılı kırk yararak dikkatle yapıyoruz'' dedi.

Yine Kars'ta Selçuklu Sarayı'nı da elden geçirdiklerini, restore ettiklerini, güçlendirdiklerini ve onun da açılışını yaptıklarını ifade eden Erdoğan, ''Bu eserin banisi bana akıl veriyor. 'Siz oradaki işsizliği giderin' diyor. Biz sana iş bulmaya mecbur değiliz. Çok işsiz kalmışsın galiba, gidip benim o tarihi eserlerimi gölgede bırakacak yerde bunu inşa ediyorsun. 1,2 trilyon. Kusura bakma... Ben bunları konuşmamda da ifade ettim. Bunları kimse görmedi, görmez. Bunlara kimse dikkat etmedi, etmez... Neden? Çünkü işlerine gelmez. Bizim, topraklarımız üzerindeki şaheserlere sahip çıkmamız bunları ilgilendirmiyor. Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı restorasyonlarını yapıyoruz, bununla ilgilenmiyorlar. Kültüre, sanata, sanat eserine, sanatçıya en parlak dönemlerini yaşatıyoruz, bunu kabullenmiyorlar. Neden biliyor musunuz? AK Parti iktidarı yapıyor diye.''

Erdoğan, ''Orada, Kars'ın siluetini bozan, oradaki tarihi eserlere, ecdat yadigarı bataryalara zarar veren heykel üzerinden, güya bizi yıpratacaklar. Kusura bakma, şu anda Kars halkı bile isyanda. 'Bir an önce bunu buradan kaldırın' diyorlar'' diye konuştu.

-TÜTÜN MAMULLERİ VE ALKOLLÜ İÇECEKLERİN SATIŞINA YÖNELİK YÖNETMELİK-

Başbakan Erdoğan, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçeceklerin Satışına Yönelik Yönetmeliğe ilişkin, ''Bunun eleştirisini yapanlar, siz hani Amerika'yı çok iyi tanıyordunuz? Avrupa Birliği üyesi ülkeleri çok iyi tanıyordunuz? Oralardaki standartlara bir bakın. Kaç yaşındaki çocuk veya genç bir marketten gidip alkollü içki alabilir. Gelen yasak bunlaradır. 21 yaşın altında satın alamazsın. Bunu ben söylemiyorum, bunu dünya yapıyor. Ama ne diyorlar, 'bunlar bunları yasaklıyor, tamamen kaldırıyor'. Bırak bu yalanları, dürüst ol dürüst. Benim böyle bir hesabım yok'' diye konuştu.

İstanbul'da 4,5 yıl belediye başkanlığı yaptığını, aynı zihniyetin ''Bunlar trenleri kadın-erkek diye ayıracaklar'' dediğini dile getiren Erdoğan, ''(Otobüsleri ayıracaklar) dediler, ayrıldı mı? (Trenlerden insanları atacaklar) dediler atıldı mı? Pendik'te bir kaza oldu, (İşte bak gördünüz mü? Kızı trenden attılar) dediler. Bu medya o günkü medya, değişen bir şey yok'' ifadesini kullandı.

-''MİLLET GERÇEKLERİ BİLİYOR''-

Milletin gerçekleri, doğruyu bildiğini, bu kadronun, bu milletin hizmetkarı olduğunu ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

''Biz doğruyu yapmaya devam edeceğiz. Milletimizin menfaatine olan düzenlemeleri yapıyoruz. Ne düzenlemeyi okurlar, ne ileri demokrasilerdeki duruma bakarlar ve fırsatçı bir anlayışla 'hükümeti nasıl yıpratırız', bunun gayreti içine girerler. Ne yaparlarsa yapsınlar, hangi çirkin kampanyayı yürütürlerse yürütsünler, hangi tezgahı kurarlarsa kursunlar, benim milletim neyin ne olduğunu çok iyi biliyor. Benim milletim bu tezgahları iyi görüyor, organizasyonu, kampanyayı görüyor.

Benim milletim, kimin özgürlükleri genişletmek için cesur adımlar attığını, kimin de yasakları savunduğunu, yasaklara sığındığını görüyor ve çok iyi biliyor. Biz bu oyunu bozacağız, milletim bu oyunu bozacak.''

Erdoğan, bugün İstanbul'a kazandırdıkları 36 eserin hayırlı olmasını diledi ve emeği geçenleri kutladı.

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından 6 ilçeyle kurulan canlı bağlantıyla, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve AK Parti milletvekilleriyle, hizmete alınan tesislerin toplu açılışını gerçekleştirdi. 

Bu haber toplam 1934 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri