Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Atanmışlar seçilmişlerin yasasını iptal edemez

05.04.2012 14:00
Başbakan Erdoğan'ın geçtiğimiz aylarda kullandığı "Bu ülkenin kurumları arasında bir çekişme yoktur, olamaz. Sınırları aşan her girişim yetki gaspıdır. Seçilmişleri atanmışlara kul etmeyiz" şeklindeki sözlerinin benzerini bu kez ABD Başkanı Obama söyledi.
Başbakan Erdoğan'ın geçtiğimiz aylarda kullandığı  "Bu ülkenin kurumları arasında bir çekişme yoktur, olamaz. Sınırları aşan her girişim yetki gaspıdır. Seçilmişleri atanmışlara kul etmeyiz" şeklindeki sözlerinin benzerini bu kez ABD Başkanı Obama söyledi.
 
 
ABD Başkanı Barack Obama’nın başkanlık dönemindeki en önemli icraatı olan sağlık reformu yasasının Yüksek Mahkeme’ye taşınmasının ardından söylediği  “Atanmışlar seçilmişlerin hazırladığı yasaları iptal edemez” sözleri ülkede tartışmaya yol açtı.
 
Obama’nın sözlerine Cumhuriyetçi Parti’nin en kuvvetli başkan adayı Mitt Romney’den yanıt geldi. Romney, “Yüksek Mahkeme anayasada kendilerine verilen görevi yerine getiriyor. Onların böyle bir yasayı onaylamayacağından eminim” diye konuştu. Newsweek dergisinde yayımlanan David Dow imzalı makalede ise, yasayı reddetmeleri durumunda Yüksek Mahkeme yargıçlarının görevinden alınması gerektiği çağrısında bulunuldu.
Bu haber toplam 2016 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri