Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'ın Bursa konuşması

22.05.2011 21:34
Başbakan Erdoğan Bursa'da halka hitap etti.

12 Haziran seçimlerine hazırlanan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bursa'da düzenlenen mitingde konuştu. Başbakan Erdoğan konuşmasına Kütahya depremini hatırlatarak geçmiş olsun diyerek başladı.. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü..

Kardeşlerim bir kez daha tarihin medeniyetin şehri yeşil Bursa'yı Osmanlı'nın ilk başkenti Bursa'yı yürekten selamlıyorum. Bu harekete başından beri destek veren kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum..

Dün Hakkari ve Şanlıufra'da kardeşlerimizle kucaklaştık. Şimdi de ilim şehri medeniyet şehri Bursa'dayız. Mağdurların hakkını savunma yoksulların hukukunu savunmak için siyaset yapıyoruz. Biz güçlünün egemen olduğu, zayıfı ezdiği bir dünya için siyaset yapmıyoruz. 8.5 yıldır tüm gücümüzle yardım isteyen herkese yüreğimizi açıyor, herkese elimizi uzatıyoruz.. Kırım'da Tiflis'te Batum'da biz varız.. Bursa'dan özellikle Bulgaristan'daki akrabalarımıza sevgilerimizi gönderiyorum.. Orada seccade yakılmasını kınadım, yine kınıyorum..

KAPIMIZ HERKESE AÇIK

Biz bu ülkede kürdüyle, lazıyla, çerkesiyle insanları yaradandan ötürü sevdik. Yola çıkarken AK Parti'de etnik milliyetçilik, bölgesel milliyetçilik yok dedik.. 12 Haziran seçimleri bir dönüm noktası olacak.. Ekonominin daha da büyümesi, 2023 hedeflerinin gerçekleşmesi için adeta bir milad olacak. Siz 3 Kasımda bize destek verdiniz çıraklık dönemi başladı.. 22 temmuzda destek verdiniz kalfalık dönemi başladı. 12 Haziran'da vereceğiniz oyla ustalık dönemi başlayacak. Bu meydanda ilk defa böyle bir miting yapıyoruz. Biliyorsunuz AK Parti de ilklerin partisidir.. 12 haziranda sandıkları patlatmaya hazır mıyız.. Biz size inanıyoruz.. İnşallah bunu beraer başaracağız. Bu zafer milletçe bizim zaferimiz olacak. AK Parti'de ben yok biz var.. CHP'ye gönül veren de MHP'ye gönül veren de, BDP'ye gönül veren de kardeşimiz.. Onlar da bu kapıya gelsinler.. Bu kapı herkese açık..

BDP'YE KIZDI

Esnaf kepenk kapatmadı aslında kepenkleri kapattırdılar. Kim bölücü terör örgütü. Şimdi bölücü terör örgütü bböyle yaptı diye oranın BDP'li belediye başkanı orayı çöplük içinde tutuyor yolları yapmıyor diye biz oraya hizmet vermeyecek miyiz tabii ki vereceğiz. BAk oraya havaalanı yapıyoruz. Ama bırakmıyorlar. Onun cezasını Hakkarili kardeşim sandıkta versin..

ERDOĞAN'DAN KILIÇDAROĞLU'NA: SEVSİNLER SENİ

Biz eserlerimizle konuşuyoruz. Peki CHP ne ile konuşuyor? MHP ne ile konuşuyor? Biz yaptıklarımızı anlatıyoruz. Yaptıklarımız yapacaklarımızın t eminatıdır diyoruz. Türkiye için 8,5 yıl boyunca hizmet ürettik, birileri dedikodu üretti. Biz hedeflere plan ve projelerle milletimizin önüne çıkıyoruz. Biz çetelerden değil gücümüzü sizden alıyoruz. Biz gücümüzü milletimizden alıyoruz. Biz siyasetin milletin eliyle şekillenmesini istiyoruz. Sağına soluna baksınlar.. 

CHP Genel Başkanı kaset siyasetinden en büyük paydayı sağlamış. Hatta eski genel başkana şantajı desteklemiş bir genel başkandır. Kusura bakmasınlar yüzsüzlüğü pişkinliği onun kaset genel başkanı olduğunu kapatmaz. Sen ben aday değilim de onun yanına git görüş sabah kalktığında ben adayım de sevsinler senin dürüstlüğünü bu nasıl bir dürüstlük. Yalanlarına yetişmek mümkün değil. Onun için ben yürüyen yalan demiştim, koşan yalan dedim o da olmadı artık bu uçan yalan. Bu kadar aşırı ve çok da pişkin. Söylediklerini çok rahat inkar edebiliyor. Tabi TV programlarında da karşısındakiler onların üzerine üzerine gidemiyorlar. Çıkar koy önüne söylesin.

ALLAH AŞKINA BÖYLE YALAN OLUR MU

Kendi sitesinde bile benim kızımla alakalı davetiyeyi devletin uçağıyla gönderdiğimi söylüyor. Bir defa ben devletin uçağı ile göndermiş değilim. Böyle birşey olamaz. Kargo ile göndeririz, telefonlar ne güne. Bunlar problem değil ama bu çok ucuz! Biz bir çalışma programı için ben Ürdün Kralı'nın davetine gidiyordum. Eşim, çocuklarım devlet bakanı Egemen Bey. Kardeşinin kayınpederi Sayın İbrahimi ile o zaman ABD'nin özel temsilcisi ile özel bir görüşme yaptık yanımızda Egemen Bey var yanımızda. Bu vesile ile de büyük kızımın düğünüyle ilgili davet yaptım. Benim bu şekilde oraya gidişimle bu daveti yapmamı uçakla davet olarak değerlendirdiler. Allah aşkına böyle yalan olur mu? Utanmadan sıkılmadan hala bu yalanları söylüyor.

MANTIĞA BAK MANTIĞA

12 Haziran'da sandıklarda bunlara gereken dersi vereceğinize inanıyorum. Bu asil millete yalan tezgahlarında dokunulmuş kumaş yakışmaz. CHP Genel Başkanı dün Çorum'da konuşuyor ne diyor ifadeye bakın. "Çorumspor'u küme düşürenler bu memleketi iyi yönetebilir mi" diyor? Bu nasıl bir devlet anlayışı. Yani Çorumspor'u küme düşüp düşmemesiyle ben mi uğraşacağım. Benim doğup büyüğüdüm yer Kasımpaşa. Kasımpaşa şimdi düştü ne olacak? Ben desem ki şimdi Ey Kılıçdaroğlu sen Tunceli'yi süperlige çıkartamayacağına göre senden birşey olmaz. Bu olabilir mi? Mantığa bak mantığa. Bunda mantık dezenformasyonu var. İşte diyorum ya kılavuz meselesi. Kılavuzu karga olanın... mesele bu.

SENİN BELEDİYEN NE İŞ YAPAR

Şimdi ben diyorum ki CHP Genel Başkanı'nın bu sözü siyaset tarihine altın harflerle yazılacak. Şaka gibi fıkra bir adam. Ancak burada, Bursa'da kendisine çok samimi bir çağrıda bulunuyorum ve ricada bulunuyorum. Eğer kendisi duymazsa yanındakilerin onlarda duymazsa medya aracılığı ile kendisine duyurulsun. Hayatını kaybeden bir bebek aylardır siyaset yapıyor bu bebek üzerinden. Annesi çıktı bebeğimi bari bırakın mezarda rahat uyusun. CHP lideri hala miting meydanlarında bu bebeği istismar etmeye devam ediyor. Eğer yüreğinde zerre kadar acıma duygusu varsa lütfen bu istismara son ver. Bu çocuğun ölümünde AK Parti'yi suçluyorsan. Senin Belediyen ne iş yapar? Bu tür şeyler Allah göstermesin olabilir olur. Biz bu ülkede 74 milyonun yavrucukların hepsine ulaşamayabiliriz. Sen bunu biliyorsan belediyen neden müdahale etmedi? Bunu neden bize bildirmediler? Yaptığı ölümler üzerinden rant.

KELİN İLACI OLSA BAŞINA SÜRERDİ

Ey Kılıçdaroğlu biz sizi biliriz. Siz hastahanelerde ölüleri bile rehine tutanlardansınız. Siz o zihniyetsiniz. Senin SSK Genel Müdürlüğün zamanında 8 yıl bende bir SSK'lı olarak çektiğimiz çileyi iyi biliriz. Muayenehaneye gel doktor öyle derdi. Parayı basardık, bitmedi reçete giderdik eczaneye ilacın biri ikisi var diğerleri yok. Bunları bize kim yaşattı Kılıçdaroğlu. Şimdi benim vatandaşım istediği doktora istediği hastaneye gidiyor mu? Ey Kılıçdaroğlu, kelin ilacı olsa kendine sürerdi.

BURSA'YA BAŞBAKAN OLARAK 22. GELİŞİM

Benim vatandaşım bu dönem hali görüyor. Benim Bursa'ya her fırsatta gelişimde gerek Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizin resmi açılışlarla beraber hep sizlerle beraber olduk. Bursa'nın çehresini hep değiştirdik değiştirmeye de devam ediyoruz. Toplam 36 ayrı tesisi bugün hizmete alıyoruz. Toplamda 360 trilyonluk bir yatırımı Bursa'ya kazandırıyoruz. Bursa Merkez ve ilçelerde liseleri kamu hizmet binalarını bugün hizmete alıyoruz. Restorasyon çalışmalarını yatırımları da bugün hizmete alıyoruz. Bu benim Başbakan olarak Bursa'ya 22. gelişim. Bu her halde benim Bursa ile ne kadar içli dışlı oluğumu gösterir. En önemlisi de bugün Bursa için çok önemli, hayati bir tesisi açıyoruz. 287 trilyona mal olan dev bir tesis. Yenişehir Boğazköy Barajı.

2007'de Nilüfer Barajı'nı açarak Bursa'mıza içme ve kullanma suyu temin etmiştik. Büyük Kumlu Barajı'nın ihalesini de bu yıl içinde yapıyoruz. Derdimiz şu. Bursa bizim için çok önemmli. Yeşil Bursa, medeniyet şehri. Son yapılacak ulaşım hatları ile İstanbul İzmir yolu. Bursa çok önemli konuma gelecek. Her kesiminde eşit derecede imkanları zorlayarak hizmet ulaştırmanın gayretleri içerisindeyiz.

EMEKLİLERİN ÇİLESİNE SON VERDİK

Emekli vatandaşlarımız hiçbir zaman ihmal edilmedi bundan sonra da edilmeyecek. Emekli vatandaşlarımız herşeyi fazlasıyla hak ediyorlar. Toplumun tüm kesimlerinin olduğu kadar emekliler için de çok önemli düzenlemeler reformlar gerçekleştirdik. En düşük devlet memuru biz görevve geldiğimizde 377 TL, şimdi ne alıyor o zaman MHP vardı iktidarda şuanda 936 TL alıyor. Artış oranı % 149, en düşük işçi ssk emeklisi ne alıyordu Bağkur emeklisine yüzde 346 artış yaptık. Emeklilerimizin aylıklarını alırken çektikleri banka kuyruğu çilesine de biz son verdik.

HOMESCHOOL SİSTEME GEÇECEĞİZ

Eğtiimde 4615 dersliğin yapımını tamamladık. Sıralarımızın üzerinde her yıl kitapları ücretsiz aldık mı? Sosyal güvencesi olmayanlar ücretlerini aldı mı? Parayı anneye veriyoruz babaya vermiyoruz neden babaya versek duman olup gidecek. Eğer özürlü çocuk varsa bakıcısına maaş veriyoruz. Şimdi size bir müjde. Artık okullardan kara tahtayı kaldırıyoruz.. Okullarda akıllı tahtaya geçiyoruz. Bu akıllı tahtalar bilgisayar donanımlı olacak. İnternet ağı ile dünyaya bağlı olacak. Sizlere şöyle bir elektronik kitap vereceğiz. Nasıl? Çocuklar beğendiniz mi? 4 Yıl içinde bu uygulamayı tüm okullarda başlatmış olacağız. Bütün müfredat bunun içinde olacak. Bütün dersler bunda var. Bunları ücretsiz olarak vereceğiz. Fakir zengin ayrımı yapmayacağız hepsine vereceğiz. Neden? Ne düşünüyorum biliyor musunuz ABD'de George, Almanyasında Hans, Helga bunu kullanacakta benim Bursamda Ahmet'im, Mehmet'im, Ayşe'm, Fatma'm, Emine'm, Betül'üm neden istfade etmesin? Bu sistem 4 yıl içinde okullara yerleşecek, bununla birlikte bu bizi artık evinden bile okulu dersini takip edebilme imkanını getirecek. ABD'de falan bile homeschool dedikleri sistemi biz yaşayabileceğiz.

Üniversitelerde bunu yaşadığımız zaman zaten artık Üniversiteye giremeyen diye birşey kalmayacak. Bu sisteme doğru gidiyoruz. Yani 2023'e doğru bunların tamamı bitmiş olacak. Türkiye hazır hedef 2023. Onun için 12 Haziran için elele verip hep birlikte hazırlanacağız. Üniversitelere biz gelmeden önce ne veriyorlardı 45 TL. Bizden öncekiler bunu veriyordu. Biz ne veriyoruz 240 TL veriyoruz. Eğer Kredi Yurtlar Kurumu'nda kalıyorsa 150 TL de beslenme yardımı veriyoruz.

EY BAHÇELİ 40 MİLYAR DOLARA MAL OLDU BENİM ÜLKEME

Türkiye'nin borcu yüzde 61 idi şuanda yüzde 25. Nereden nereye. Devletin borçlanma faizi yüzde 63 idi. Şuanda yüzde kaç 7-8. Bu kimin cebinden çıkıyordu benim Bursalı kardeşimin cebinden çıkıyordu. Çiftçimin, işçimin, memurumun cebinden çıkıyordu. Şimdi utanmadan diyorlar ki bu faiz yüksek. Ey MHP, Sayın Bahçeli sen bize bunu 63 ile devrettin. 21 Tane banka battı Bahçeli'nin döneminde. CHP'nin yavrusu DSP de onların yanındaydı. Bazı bürokratlar da şimdi CHP'nin kadrosu içinde o döneme ait. 40 Milyar Dolara mal oldu benim milletime.

SİZİN KİRLERİNİZİ TEMİZLİYORUZ

Şu küresel kriz döneminde bir tane banka battı mı? Biz dim dik ayakta durduk. Ben bu kriz bizi teğet geçecek dediğim zaman bazıları dalga geçiyordu. Dediler ki sonra Başbakan haklı çıktı. Biz yere sağlam bastık. Hem güçlendik hem yatırımlarımızı yaptık. Sayın Bahçeli bize IMF'ye 23,5 milyar dolar borçla bıraktılar. Şuanda borcumuz 4,9 milyar d olar. 5'in altına düştük. Problem değil istesek hemen öderiz ama çok çok düşük bir faiz olduğu için ara sıra ödeyip gidiyoruz. Milliyetçiyiz diyorsun değil mi? Bizim Milli Bankamız Merkez Bankası ne kadar döviz rezervi vardı 27,5 milyar dolar. Sayın Bahçeli bize bunu böyle devretti ve o zamanlar CHP'nin şuandaki önemli para politikalarını yürütenler de devletin önemli yerindeydi. Şimdi kasada ne var 95 milyar dolar var. Sayın Bahçeli biz hem güçlendik, hem sizin borçlarınızı ödüyoruz, sizin kirlillerinizi temizliyoruz, Türkiye'nin itibarını dışarda arttırıyoruz, bankalarımızı da güçlendiriyoruz.

Bu haber toplam 1636 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri