Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'ın masasındaki son Köşk anketi

15.07.2014 10:55
Başbakan Erdoğan'ın masasındaki son ankete göre; Erdoğan AK Parti seçmeninin tamamının oyunu alıyor ancak, AK Parti dışından da oy alıyor.

Yenişafak gazetesi yazarı Abdülkadi Selvi, Pollmark, Anar, GENAR ve Denge'nin yer aldığı çalışmayı köşesine taşıdı.

Abdülkadir Selvi'nin yazısındaki o bölüm şöyle;

"Araştırma 5-11 Temmuz tarihleri arasında, yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirilmiş. 12 bölgeden tam 29 bin 154 kişiyle yani çok büyük bir denek sayısıyla yapılmış bir araştırma. O nedenle doğruluk payı yüksek. Zaten bindelik sapmalarla seçim sonuçlarını önceden tahmin eden itibarlı şirketlerden söz ediyorum. Bu yazıyı yazarken elbette ki kamuoyu araştırmasını yapan, sahada yöneten ve analizleri hazırlayıp Başbakan Erdoğan'a sunan şirket yöneticileriyle görüştüm. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik önemli bir uyarıları oldu.

SEÇİMLERE KATILIM ORANI ÖNEMLİ

Seçimlerde kimin ne kadar oy olacağı kadar önemli bir nokta daha var. O da seçimlere katılım oranı. Seçimlere katılım oranının düşüklüğü ya da yüksek olması adayların kaderlerini belirleyecek. Başbakan'a sunulan araştırmada kararsızlar ve sandığa gitmeyeceğini bildirenlerin oranı yüzde 13.5 oranında çıkıyor. Ben CHP'nin ulusalcılarının kopardığı gürültüye, tatilcilerin Ekmeleddin İhsanoğlu konusundaki hayal kırıklığına bakıp, kararsızların oranını daha yüksek bekliyordum. En azından yüzde 20.. Araştırmada bu oran yüzde 13.5 çıkmış. Tabi ilk turda sandığa gideceğimiz 10 Ağustos tarihi yaklaştıkça kararsızların oranı azalabilir. Peki kararsızlar dağıtıldığında adayların oy oranı nasıl çıkıyor? Burası çok önemli bir nokta. Çünkü bu sonuçlar aynı zamanda seçimlerin ilk turda sonuçlanıp sonuçlanmayacağını da ortaya koyacak.

ERDOĞAN'IN MASASINDAKİ ANKET SONUÇLARI

Başbakan'ın masasındaki araştırmada sonuçlar şöyle:

Recep Tayyip Erdoğan yüzde 54.6

Ekmeleddin İhsanoğlu yüzde 38.1

Selahattin Demirtaş yüzde 7.3"

Bu haber toplam 1650 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri