Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan Erdoğan Depremin Ayrıntılarını Anlattı

26.10.2011 12:19
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Van'da meydana gelen depremin ardından hükümetin yaptıklarını, aldığı tedbirleri ve devletin tüm kurumlarıyla başarılı bir şekilde olaylara müdahale ettiğini söyledi. Bu afeti siyasi malzeme yapanlara tepki gösterdi.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmalarında bazı bölümler şöyle:

Bakü seferber oldu. Malzeme dolu uçaklarını göndermek süretiyle acımızı hafifletti. 23 Ekim'de 7,2 şiddetinde bir depreme maruz kaldık. İlgili bakanlarımız, milletvekilleri, ilgili kurumlar seferber olduk. Ben hemen Van'a hareket ettim. Van'dan, Erciş'e helikopterlerle gittik. Önce kaymakamdan kapsamlı bir bilgi aldık. Ana cadde üzerinde sokakları gezdik. Olay yerinde incelemelerde bulunduk. Bizzat görerek inceleme yaptık.

Erciş'te bir kriz masası oluşturduk. Başına İçişleri Bakanımızı getirdik. Tekrar Van'a döndük. Van'daki enkazları inceledik.İncelemeleri muteakiben Van Eğitim ve Araştırma Hastanesine gittik. Hastalarımızı ziyaret ettik. Bu hastane bölgenin ihtiyaçlarına cevap veriyor. Ordaki kriz masasının başına da Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay getirildi. TSK ve diğer tüm kurumlar seferber oldu. Tüm kuruluşlar el ele verdi.

"Siyasi Malzeme Yapıyorlar Üzücü Olan Bu"
Böyle anları kendileri için siyasi ranta çevirme çabası içinde olanlar var. Asıl üzücü olan bu. Bütün imkanlarıyla seferber oılan bir hükümet var. 1999 depreminde, deprem mahaline gelemeyen bir iktidar vardı. Şimdi nerdeyse kabinenin hepsi olay yerindeydi. Olay büyük bir çoğunluğuyla kontrol altında. Depremden sonra yaralarımızı saracağız.

Bazı televizyonlar ve bazı haber ajansları saptırma yapıyor. Bölgeye benim talimatımla 3 milyon gönderilmişti. Şimdi 10 milyon TL gönderildi. Gazeteler depremin hemen ardından Van havaalanına ulaşılamıyor denildi. Halbuki böyle birşey yok.

Sadece 1 Okul Yıkıldı
Sadece bir okulumuz yıkıldı. Diğer okullarının tamamında hafif hasarlar var. Ailesi Van'da yaşayan öğrencilerin tamamından 3 ay boyunca yurt parası alınmayacak. Erciş'in yüzde 90'ına elektrik veriliyor. Geriye kalan kısımda arama kurtarma çalışmaları olduğu için elektrik verilemiyor. Doğalgaz kesintisi şu an yok.

Tüm bakanlıklarımıza, milletvekillerimize, kurum ve kuruluşlarımıza emniyet ve sağlık ekiplerimize özellikle teşekkür ediyorum. Özel şirketlerimize, sivil toplum kuruluşlarına, hayırsever vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.

"Ben Bunları Lanetli Olarak Görüyorum"
Sosyal paylaşım sitelerinde, bazı gazetelerde, bazı köşe yazılarında ayrımcılğı tetikleyen her açıklama vicdansızlıktır. Ben bunları lanetli olarak görüyorum. Kardeşlik kara günde belli olur. Burada bile fırsatçılığı kendine hadef edinen bir anlayış var. Askerimizi mayın tuzağında vurmak isteyen bir anlayışını bu ülkede bir kardeşlik anlayışı olabilir mi?

Buna çanak tutan medyaya da sesleniyorum artık bunlara çanak tutmaktan vazgeçin.

Bir köyde röportaj yapılıyor, vatandaş bu köye devlet gelmedi diyor ama arkasında Kızılay çadırı gözüküyor. Bana köy köy hasar tespitleri geldi. Oralara gidilmese bana böyle bir rapor verilebilir mi? Bu tür yayınlar böyle bir sürece katkı sağlar mı?

Gün Türkiye ve kardeşlik düşmanlarına birlik ve beraberliğimizi gösterme günüdür. Haftasonu itibariyle tekrar olay yerine giderek son gelişmeleri yerinde inceleyeceğim.
 

Bu haber toplam 1496 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri