Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Bedelli askerlik referanduma gidebilir'

17.03.2011 20:35
Başbakan Erdoğan, Rusya dönüşü havaalanında gazetecilerin sorularını yanıtladı.. Erdoğan, CHP'nin bedelli askerlik yasa teklifi için 'Seçimden sonra görüşülür, gerekirse referanduma sunarız' dedi.

''RUS MUHATAPLARIMLA TÜRKİYE İLE RUSYA ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN HEMEN HER ALANDA ÖNEMLİ GELİŞMELER KAYDETTİĞİNİ MEMNUNİYETLE TESPİT ETTİK''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Rus muhataplarımla Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin hemen her alanda önemli gelişmeler kaydettiğini memnuniyetle tespit ettik. Her iki tarafta da bu ilişkileri daha ileri boyutlara taşımak yönünde ortak ve güçlü bir iradenin mevcut olduğunu gördük'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Rusya Federasyonu'ndan gelişinde Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yaptı.

Erdoğan, Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında 12 Mayıs 2010 tarihinde kurulan ve ilk toplantısı yapılan Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin ikinci toplantısı vesilesiyle Rusya'ya yaptığı ziyareti tamamladığını söyledi.

Beraberinde bazı bakanlarla yaptığı bu ziyaretin her bakımdan verimli sonuçlandığını belirten Erdoğan, ziyareti sırasında Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ve Başbakan Vladimir Putin ile kapsamlı ve yararlı görüşmeler yaptığını anlattı.

Devlet Başkanı Medvedev ile Türkiye-Rusya Federasyonu Üst Düzey İşbirliği Konseyi ikinci toplantısına başkanlık yaptıklarını, bu toplantıda Rusya ile ikili ilişkileri her alanda gözden geçirme ve iki ülkeyi ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunlarda görüş alışverişi yapma imkanı bulduklarını belirten Erdoğan, 15 Mart 2011 akşamı Moskova'da düzenlenen Türk-Rus İş Forumu toplantısında Rusya Federasyonu ile ilişkilerin itici gücünü oluşturan iki ülke iş adamlarına hitap ettiğini hatırlattı.

Dün Moskova'daki temasların tamamlanmasının ardından Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'a geçerek, başta Tataristan Cumhuriyeti Başkanı Rüstem Minnihanov olmak üzere temaslar gerçekleştirdiğini ifade eden Erdoğan, ''Gerek Moskova gerek Kazan'da yaptığım görüşmeler sırasında, Rus muhataplarımla Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin hemen her alanda önemli gelişmeler kaydettiğini memnuniyetle tespit ettik. Her iki tarafta da bu ilişkileri daha ileri boyutlara taşımak yönünde ortak ve güçlü bir iradenin mevcut olduğunu gördük'' dedi.

Moskova'da Diplomasi Enstitüsü'nde, tarafına tevdi edilen fahri doktora unvanını aldığını hatırlatan Erdoğan, enstitüde ve aynı şekilde Tataristan'da yaklaşık 200 yıllık üniversitede birer konuşma yaptığını anlattı.

Erdoğan, ''Rusya Federasyonu ile aramızdaki ağırlıklı olarak beşeri ilişkilerimizin daha ileriye götürülmesine yönelik, daha önce adımını attığımız vize muafiyeti ile alakalı, geri kabul anlaşmalarının yürürlüğe giriş tarihi, bütün bu engeller de ortadan kalkmak suretiyle Nisan ayında artık vize muafiyeti tamamıyla başlıyor. Böylece artık Türkiye'den Rusya'ya, Rusya'dan Türkiye'ye vatandaşlar gidip gelecekler'' diye konuştu.

Bu ziyaretin bir başka özelliğinin de TBMM hükümeti ve Sovyet Rusya arasında 16 Mart 1921 tarihinde imzalanan Moskova Antlaşması'nın 90. yıldönümüne rastlaması olduğunu ifade eden Erdoğan, bu çerçevede Türkiye'deki Moskova Antlaşması'nın metnini Rus muhatabına takdim ettiğini belirtti.

Ulaştırma Bakanlığının hazırlamış olduğu posta pullarından yapılmış bir tabloyu da muhatabına verdiğini anlatan Erdoğan, muhatabının da antlaşmanın teatisi esnasında çekilmiş fotoğrafın bir orijinalini kendisine verdiğini söyledi.

BEDELLİ ASKERLİK

''(CHP'NİN BEDELLİ ASKERLİK TEKLİFİ) EĞER REFERANDUMA GİTME DURUMU OLURSA BİZ KALKARIZ BÖYLE BİR SÜREYİ REFERANDUMA TAŞIRIZ Kİ HALKIMIZ BUNUN KARARINI VERSİN. ÇÜNKÜ BEN ŞAHSEN BÖYLE BİR SORUMLULUĞUN ALTINA TAYYİP ERDOĞAN OLARAK GİREMEM''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin bedelli askerlik teklifine ilişkin, ''Eğer referanduma gitme durumu olursa, biz kalkarız böyle bir süreyi referanduma taşırız ki halkımız bunun kararını versin. Çünkü ben şahsen böyle bir sorumluluğun altına Tayyip Erdoğan olarak giremem'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Rusya Federasyonu'ndan gelişinde Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin ''CHP'nin bedelli askerlik projesi var bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine ''Proje diye bir ifade kullandınız, bunun neresi proje? Böyle bir proje mi olur?'' diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ayaküstü yolda giderken proje açıklanır mı? Kiminle oturulmuş, kiminle konuşulmuş, ne yapılmış? Bir defa sokakta bakıyorsunuz birileri bir şeyler söylüyor. Bedelli askerlik gelecek mi gelmeyecek mi, bedelli askerlik olur mu olmaz mı, bu ne getirir ne götürür? Şu anda halkımızın bu noktadaki tavrı nedir, ne değildir? Bu ülkede parası olan var, olmayan var. Şimdi siz kalkıp da parası olana bedelli askerlik, 'buyur kullan' diyeceksin, parası olmayan, 'o da gitsin askerliğini yapsın' diyeceksin. Bunu adalet terazisine oturtmak zorundasınız. Bu eğer o kadar rahat bir şey olsaydı, benim vatandaşımın, halkımın belli bir kesimini mağdur etmeyeceğini biz bilseydik, buna inansaydık, biz bunu çoktan hallederdik. Biz bunu bugüne kadar bekletmezdik. Nasıl ki biz polisimizin askerlikle ilgili gerçekten haklı talebini masaya getirdik. Ve yıllarca çözülmeyen böyle bir sorunu gayet güzel silahlı kuvvetlerimizle oturarak, konuşarak mutabakat içerisinde bunu da çözdük. Bunun yanında sözleşmeli erle ilgili konu, hudut birlikleriyle alakalı attığımız adımlar...

Bütün bunların hepsi böyle ayakta, yolda giderken yapılan işler değil. Ülkenin mevcut durumu değerlendirilerek, neyi, nasıl yapacağız bütün bunları konuşularak, bunun bütçesi nedir, ne getirir, ne götürür, bu geleceği nasıl kapsar, hep bunlar değerlendirilerek yapılmıştır. Fakat görüyorum ki anamuhalefet partisi, 'bir şey yapabildim' diyebilmek için bu tür adımları attığını göstermek için her an bu tür açıklamaları yapıyorlar. Bizim şu anda gündemimizde böyle bir durum yok. Uçakta arkadaşlar sorduklarında da kendilerine ben şunu söyledim; gerçekten böyle bir konunun üzerinde durulması gerekiyorsa biz bunu seçimlerden sonra, bu anayasa meselesinde dahil olmak üzere eğer referanduma gitme durumu olursa, biz kalkarız böyle bir süreyi ancak referanduma taşırız ki halkımız bunun kararını versin. Çünkü ben şahsen böyle bir sorumluluğun altına Tayyip Erdoğan olarak giremem. Çünkü parası olan var, parası olmayan var. Parası olan bastıracak parayı askerlikten kurtulacak, parası olmayan gidecek askerlik yapacak. Kimlerle görüştüysem ben, kenar köşedeki izbe yerlerdeki vatandaşım onlar bu işe hiç sıcak bakmıyor. Biz yola çıkarken kimsesizlerin kimi olarak çıktık. Sessiz yığınların sesi olarak çıktık. O zaman sormamız lazım, ona göre de adımımızı atmamız lazım.''

Kaynak:
Bu haber toplam 2130 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri