Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'a hakaret Hollanda Meclisi'ni karıştırdı

23.09.2011 11:43
Başbakan Erdoğan ile ilgili söylenen sözler Hollanda Meclisi'ni karıştırdı

 

Özgürlükler Partisi (PVV) milletvekili Raymond De Roon katıldığı televizyon programında Başbakan Erdoğan'a “İslami maymun yine kendini gösterdi" sözü büyük tepki aldı. Dün akşam konuşmacı olarak katıldığı televizyon programında Özgürlükler Partisi Milletvekili Raymond de Roon’in sözleri, hem İçişleri Bakanı Uri Rosenthal hem de muhalefet partileri tarafından büyük tepki aldı.

BAKAN: ESEF DUYDUK

Mecliste yapılan görüşme sırasında Demokratlar66 Partisi Başkanı Alexander Pechthold’un sorusunu yanıtlayan İçişleri Bakanı Rosenthal “Açıkça Roon’un bu sözlerinden dolayı esef duyduğunu” belirtti. Rosenthal ayrıca bu sözlerini “yanlış bir mecaz” olarak değerlendirdi. Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD) milletvekili Han ten Broeke ise açıklamasında ‘PVV’ li milletvekiline bu tür sözlerin yakışmadığını’ Hıristiyan Demokratlar Partisi (CDA) milletvekili Henk Jan Ormel da, ‘Türkiye gibi kardeş bir ülkenin Başbakanı için söylenmeyecek sözler’ olduğunu dile getirdiler. Olayın duyulması Türkler arasında tepkilere yol açarken Hollanda medyasında geniş yer buldu.

Yeni yasama yılının Salı günü başladığı Hollanda'da, iki gündür devam eden 2012 Bütçe Kanunu Görüşmeleri'nde söz alan aşırı sağcı ve İslam karşıtı politikaları ile bilinen PVV'nin (Özgürlük Partisi) milletvekillerinden Raymond de Roon, Başbakan Erdoğan'a ağır bir dille hakaret etti.

'ÖZÜR DİLEYECEKSİN'

Bunun üzerine Hollanda Başbakanı Mark Rutte, "Bizim için dost bir ülke olan Türkiye'nin Başbakan'ı için bu sözleri söyleyemezsin." diyerek Wilders'ten özür dilemesini istedi. Söz alan parti lideri Wilders ise "O sözleri partimden Raymond de Roon söylemiştir. Ama ben onun sözünü de destekliyorum ve de özür dilemiyorum" demesi üzerine meclis karıştı. Tartışmanın devam etmesi üzerine mecliste yapılan bütçe tasarısı görüşmelerine ara verildi.

Hollanda Meclisi'nde 24 sandalyesi bulunun PVV (Özgürlük Partisi), VVD (Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi), CDA (Hristiyan Demokratlar) azınlık sağ hükümetine dışarıdan destek veriyor. Mecliste bugün yaşanan olay sonrasında, VVD ve CDA'nın PVV'ye karşı nasıl bir tavır tutunacağı merak konusu olmaya başladı.

Bu haber toplam 2218 defa okunmuştur
Haber sitesinin editörüne!!!
H.G.
Oğuzhan Özbek adıyla yapılan yorumu hangi ahlaki kriterlere uygun olarak yayınladınız...
03 Ekim 2011 Pazartesi 12:26
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
hicte özür dilemesine gerek yok. bende onla ayni fikirdeyim
oguzhan özbek
adam ne güzel lafi gedigine oturtmus. bu yahudi masasi sahtekar karadenizin gavur rum dölümü müslüman? gidiklada güleyim!
24 Eylül 2011 Cumartesi 08:16
Beğendim (1)Beğenmedim (2)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri