Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan Erdoğan kanser mi?

29.11.2011 14:52
Başbakan Erdoğan'ın gizli yürütülen ameliyatının ayrıntıları netleşmeye başladı. Ulaşılan son bilgilere göre Başbakan Erdoğan'a Kolon ameliyatı gerçekleştirildi.
İzzet Taşkıran'ın haberi
 
Başbakan Erdoğan'ın gizli yürütülen ameliyatının ayrıntıları netleşmeye başladı. Sicakgundem.com'un edindiği bilgiye göre Başbakan Erdoğan'a Kolon ameliyatı gerçekleştirildi.
 
Medipol hastanesi doktorlarından Prof. Dr. Hasan Taşçı, İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilimdalından Prof Dr. Dursun Buğra'nın bizzat katıldığı operasyonda Erdoğan'a Adenomatöz polip tanısı konuldu.
 
Tanı sonrası yapılan ameliyatta kalın bağırsağının bir bölümünün alındığı ve ameliyat sonrası Başbakan Erdoğan'dan alınan bir parçanın tahlil için patolojiye gönderildiği iddia ediliyor.
 
Kaynak: sicakgundem.com

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Bülent Aydoğdu'nun haberi
 
Cuma’ya kadar istirahat
 
İki haftada bir yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı, ameliyat nedeniyle dün yapılamadı. AK Parti’nin bugün yapılacak Meclis grubu toplantısının da aynı nedenle iptal edildiği belirtildi.
 
Başbakanlık’a yakın kaynaklar, Erdoğan’ın Cuma günü Ankara’da programının bulunduğunu, o güne kadar istirahat etmesinin beklendiğini belirtti.
 
Yoğun güvenlik önlemi
 
Erdoğan’ın ameliyat olduğu Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Hastanede Erdoğan’ın kaldığı 6. ve 7. katların tamamen boşaltıldığı, ve diğer katlarda da Başbakanlık korumalarının kuş uçurtmadığı belirlendi.
 
En son, annesini ziyaret etti
 
Erdoğan, Çarşamba akşamı İstanbul’a gelmiş ve Perşembe günü de Dolmabahçe’deki çalışma ofisinde bazı özel görüşmeler yapmıştı. Cuma günü Karacaahmet’teki Şakirin Camii’nde oğlu Bilal Erdoğan ve torunu Ömer Tayyip ile birlikte Cuma namazını kılan Erdoğan, daha sonra anne ve babasının mezarını ziyaret etmişti. Dolmabahçe’deki çalışma ofisine geçen Erdoğan saat 16.30’da oğlu ve torunuyla birlikte çıkarak tekrar Üsküdar’daki evine geçmişti.
 
13 yıldır şeker hastası
 
BAŞBAKAN Erdoğan’ın, üç yıl önce İstanbul’da bir hastane açılışı sırasında, internet üzerinde sağlık bilgilerinin izlenebileceği kartı göstermesi sonucu şeker hastası olduğu ortaya çıkmıştı. 1998 sonuçlarına göre açlık kan şekeri yüksek çıkan Erdoğan’ın kanındaki üre de tehlikeli sınırlara yakın olarak belirlenmişti.
 
‘Bıçaksız ameliyat’ yapıldı
 
GAZİ Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekmel Tezel, halk arasında “bıçaksız ameliyat” olarak bilinen laparoskopi işlemini şöye anlattı: “Karnın içeine karbondioksit gazı basmak suretiyle, karın duvarının şişirilmesidir. Genel anestezi ile yapılır. Karnın içine küçük borular yerleştirilerek ameliyat gerçekleştirilir. Başbakan Erdoğan için gerçekleştirilen operasyonun sindirim sistemiyle ilgili olduğu belirtiliyor. Bu da yemek borusu dahil, safra kesesi, dalak, pankreas, mide, kalın ve ince bağırsak ve apandisit gibi birçok organ ile ilgili olabilir. Karnın şişirilmesinin nedeni, aydınlatılıp kamerayla rahatlıkla görüntü alınabilmesidir. Laparoskopinin kullanıldığı en basit hastalık göbek fıtığıdır. En ağırı ise kalın ve ince bağırsak hastalıklarıdır.”
 
Kolon ve Rektum Polipleri ile ilgili uzmanların öngörü ve tavsiyesi
 
Polipler, kalın bağırsağın (kolon ve rektumun) yüzeyini örten tabakanın (mukoza) anormal büyümesi sonucu gelişen ve bağırsak kanalı (lümen) içine doğru büyüyen oluşumlardır.
 
Bazı polipler, düz (sapsız veya sesil) bazıları ise bir sap ile bağırsak duvarına bağlıdırlar (saplı polip). Kalın bağırsağın en sık görülen hastalıklarından biridir. Erişkinlerde %15-20 oranında polip gözlenebilir. 50 yaş üzerinde ise bu oran %40-50 lere ulaşır.
 
Kalın bağırsakta polip Polibin endoskopik görüntüsü
 
Genellikle iyi huylu olmasına rağmen poliplerin, kanserlerle olan ilişkisi kesin olarak gösterilmiştir. Kalın bağırsak kanserlerinin %90 dan fazlası polip zemininde gelişir. Bir polipin kanserleşmesi için yaklaşık 8-10 yıl kadar bir süre geçer. Polipler kanser öncüsü hastalık oldukları için kanserleşmeden önce çıkarılması gerekir.
 
Kaynak: HABER 7 
Bu haber toplam 7690 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri