Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan Erdoğan: Bir olmaya mecburuz

20.07.2012 16:03
Başbakan Erdoğan, Mimar Sinan Camii'nin açılışında yaptığı konuşmada birlik beraberlik mesajları verdi. “Bir olmaya birlikte olmaya mecburuz” diyen Erdoğan, “Birbirimizi sevmeye mecburuz. Birbirimizi ötekileştiremeyiz. Dayanışma içerisinde olacağız” ifade

Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'a işin başından itibaren gösterdiği incelik, caminin mimarı Muharrem Hilmi Şenalp'e de bu eserin çizgilerini tüm hassasiyetiyle ortaya koyması dolayısıyla teşekkür etti.

Böyle bir eseri Anadolu yakasına kazandırmaktaki hedeflerine değinen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Avrupa yakasında bir Süleymaniye var, Mimar Sinan'ın İstanbul'daki ilk eseri Şehzadebaşı Camisi var. Bir diğer tarafta Sultanahmet ve Fatih camileri var. Fakat bu yakada böyle bir cuma camisi, bir selatin cami mevcut değildi. Arzu ettik ki, bu yakada da birkaç tane selatin cami, cuma camisi olması lazım. Bu kararı verdik. Tabii Ataşehir gelişiyor, gelişti, bu noktalara geldi. Bu noktada da Ataşehir Belediye başkanımıza gösterdiği kolaylık sebebiyle teşekkür ediyorum. Zira bir olmaya, birlikte olmaya, birlikte Türkiye'yi ve İstanbul'u inşaya mecburuz. Mimar Sinan adına ona adeta torunları olarak böyle bir eseri inşa etmek şüphesiz ki bizlerin göreviydi. Onun hatırasına yönelik böyle bir eser, ülkemizde ne yazık ki olmadı, ilk defa oluyor. Şunu söylüyoruz; ya rab, camilerimizi cemaatsiz, Kur'ansız, minarelerimizi de ezansız bırakma. Çünkü biz, İstiklal Marşımızda olduğu gibi, 'Bu ezanlar ki şahadetleri dinin temeli/Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli' diyerek, bu günlere geldik. Birbirimizi sevmek, imanımızın gereğidir. Onun için birbirimizi sevmeye mecburuz. Birbirimizi dışlayamayız, ötekileştiremeyiz. Dayanışma içinde, birlik içinde olacağız ve her yönüyle Türkiye çok daha farklı olacak. Allah'tan bizi ramazana kavuşturduğu gibi, bayrama da birlik, beraberlik içinde kavuşturmasını diliyorum. Ramazan Bayramı'nın İslam dünyası için ülkemiz için birliğe, barışa vesile olmasını diliyorum.''

Başbakan Erdoğan, daha sonra, Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba, Irak Ulusal Meclis Başkanı Usame Nuceyfi, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu ve Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile birlikte kurdele keserek caminin ve parkın açılışını gerçekleştirdi.

BAKAN BAYRAKTAR: 10 BİN KİŞİ İBADET BİR ARADA İBADET EDEBİLECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Ataşehir Mimar Sinan Camisi'nin, 36 bin 758 metrekare toplam inşaat alanıyla 10 bin kişinin bir arada ibadet edebileceği bir mabet olduğunu bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Bayraktar, Ataşehir'de inşa edilen Mimar Sinan Camisi'nin Osmanlı ve Türk mimari üslubuna göre tasarlandığını, gelenekle teknolojiyi bütünleştirdiğini belirterek, ''Bugünün inşaat teknolojisiyle Osmanlı üslubunu meczeden bir yapıdır'' ifadesini kullandı.

Ataşehir'in İstanbul'un yeni yükselen hayat ve finans merkezi olduğuna işaret eden Bayraktar, ibadete açılacak caminin 36 bin 758 metrekare toplam inşaat alanı ve 10 bin kişilik kapasiteye sahip olduğunu kaydetti.

Camide, ibadethane ve avlu alanlarının altında konferans salonu, eğitim odaları, satış birimleri, tuvaletler, abdesthaneler, satış birimleri ve yaklaşık 270 araç kapasiteli iki katlı otopark bulunduğuna işaret eden Bayraktar, caminin yanında 46 bin metrekarelik park yer aldığını ifade etti.

-Tasarım ve ölçülendirmede metrik sistem değil arşın kullanıldı-

Açıklamaya göre, Ataşehir Mimar Sinan Camisi, tasarımında 'İslam Cami Mimarisi' tarzında devam eden gelenek zinciri içinde, Osmanlı Mimarisi takip edilerek inşa edildi. Tasarım ve ölçülendirmede metrik sistem değil eski mimari ölçü birimi olan arşın kullanıldı.

Ataşehir Mimar Sinan Camisi, altıgen şemalı, merkezi kubbe etrafında altı yarım kubbeli yapıldı. Camiye ait klasik elemanların betonarme kalıplarını yaparken, eğrisel ahşap kalıp sisteminin yanında özel çelik ve hidrolik kayar kalıp sistemleri gibi yeni teknolojik sistemlerden yararlanıldı.

Cami taşıyıcı konstrüksiyonun tamamı betonarme karkas olarak inşa edildi. Caminin her noktasında üslup bütünlüğüne özen gösterildi. Caminin ana kubbe yüksekliği 42, çapı 27 metre olarak inşa edildi.

Camide 72 metre yüksekliğinde üç şerefeli dört minare bulunuyor. Caminin çevre yolu cephesindeki siluetinin bozulmaması için geoduvar teknolojisiyle istinat duvarları inşa edildi. Caminin yaklaşık 6 bin 500 metrekare alana sahip dış avlusu bulunuyor.

-46 bin metrekarelik park-

Mimar Sinan Camisi'nin hemen yanında yer alan Mimar Sinan Parkı 46 bin metrekarelik geniş bir alanda yer alıyor. Parkta 2 büyük süs havuzu, pergola alanları ve fitness aletleri de bulunuyor. Mimar Sinan Parkı doğal taşlarla bezenmiş, küçük şelaleler, süs havuzları, ahşap köprülerle birbirine bağlanmış yollarla 3 çocuk oyun alanı bulunan özel bir kompleksten oluşuyor.

Bu haber toplam 3022 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri