Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan Erdoğan müjdeyi verdi

12.12.2010 18:19
Erdoğan: Bütün planlamaları yaptık, inşallah bu ay içinde...
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Demokrasiyi yücelttik, özgürlükleri genişlettik, yıllardır devam eden yasaklara son verdik, inkar politikalarını elimizin tersiyle ittik. Bu sayede kardeşliğimizi güçlendirdik, birliğimizi, bütünlüğümüzü pekiştirdik'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Siirt'teki Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış törenine katıldı. Erdoğan, konuşmasına,12 Eylültarihinde yapılan halk oylamasında yüzde 95'i aşkın oy oranıyla ''evet'' dedikleri için Siirtlilere teşekkür ederek başladı.Siirt'in, yüzde 95 ile Türkiye'de en çok ''evet'' diyen iller arasında yer aldığını hatırlatan Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Ben eminim ki baskılar olmasaydı, Siirtli kardeşimin hür iradesi baskı altına alınmasaydı, Siirt yeni bir rekora imza atabilirdi. Katılım oranı yüzde 51'de kaldı, zira sıkıntılar vardı. Bu bölgede benim vatandaşımın sandığa gitmesini engelleyenler, yüksek oranda 'evet' oyu çıkacağını çok iyi biliyorlardı. Bunu engellemek istediler. 'Hayır' cephesine 'boykot' adı altında, boykot bahanesiyle destek vermek istediler ama işte gördünüz, başaramadılar. Çünkü millet iradesinin önünde durulmaz, değişimin önünde durulmaz çünkü değişim ertelenemez, engellenemez.

Birileri istiyor ki Siirt geri kalsın, birileri istiyor ki Siirt'e yatırım yapılmasın, Siirt'e okul, üniversite, yurt, hastane, yol yapılmasın. Birileri Siirt'te fabrikalar açılmasın, Siirt'in on yıllar boyunca devam etmiş işsizliğine, yoksulluğuna çare bulunmasın istiyor. Yoksulluk devam etsin istiyorlar, istismar sebepleri ortadan kalkmasın istiyorlar. Çünkü oradan besleniyorlar, eğitimsizlikten besleniyorlar, yoksulluktan besleniyorlar.

Biz bu kısır döngüyü kırdık ve kırıyoruz. Biz, bu bölgenin talihini, bu bölgenin çehresini değiştirdik ve değiştiriyoruz.''

''TÜRKİYE'Yİ BÜYÜTTÜK''

Türkiye'ninAK Partihükümetleri döneminde şantiyeye dönüştüğünü belirten Erdoğan, en batıdan en doğuya, en kuzeyden en güneye kadar her yere ulaştıklarını dile getirdi.

Tüm vatandaşlara ellerini uzattıklarını ve her köye, mezraya hizmet ve eserlerle gittiklerini kaydeden Erdoğan, 8 yılda 13 bin 375 kilometre bölünmüş yol ve 460 bin yeni konut inşa ettiklerini, 160 bin derslik açtıklarını, 750 bin bilgisayarı okullara gönderdiklerini, 80 yeni üniversite kurduklarını ifade etti.

Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''Türkiye'yi büyüttük, Türkiye'nin itibarını büyüttük, sofradaki ekmeği büyüttük. En önemlisi de demokrasiyi yücelttik, özgürlükleri genişlettik, yıllardır devam eden yasaklara son verdik, inkar politikalarını elimizin tersiyle ittik. Bu sayede kardeşliğimizi güçlendirdik, birliğimizi, bütünlüğümüzü pekiştirdik.

Allah'ın izniyle hep birlikte çok daha fazlasını da yapacağız. Türkiye'yi büyütmeye, Siirt'i büyütmeye devam edeceğiz. İnşallah mevcut sorunları da tek tek çözerek, kararlılıkla yolumuzda ilerleyeceğiz.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bütün planlamaları yaptık, inşallah bu ay içinde Siirt'e Ankara'dan tarifeli uçuşları da başlatıyoruz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, bugün yapılan törenle Siirt'te tam 32 farklı tesisin ve yatırımın açılışını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kamunun ve özel sektörün yatırımlarını bugün resmi olarak açtıklarını ve Siirtlilerin hizmetine sunduklarını kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:

''Siirt'te adalet sarayının yapımına Temmuz 2008'de başlamıştık. 6 milyon liralık bir yatırımla, yaklaşık 2 senede bu adalet sarayını bitirdik, şubat ayında iş tamamlandı ve bugün de resmi olarak açılışını yapıyoruz. 4 katlı, toplam 9 bin metrekare alana sahip bu adalet sarayının Siirt'e hayırlı olmasını diliyorum.

8 yılda, eğitim noktasında Siirt'te rekor düzeyde yatırım yaptık. Biz görevi devraldığımızda, Siirt'te toplam bin 766 derslik vardı. Osmanlı'dan devralınan derslikler, Cumhuriyet döneminde yapılan derslikler, 79 yılda toplam bin 766 derslik. Peki bizim dönemimizde kaç derslik yapıldı? Siirt'te bizim dönemimizde, şu 8 yılda tam bin 222 derslik yapıldı. 79 yılda bin 766, 8 yılda bin 222 derslik...''

''BİLGİSAYAR OLSA BİLE NUMUNELİKTİ''

2002 yılında Siirt'te okullardabilgisayarbulunmadığını anlatan Başbakan Erdoğan, ''olsa bile numunelikti'' dedi. Son 8 yılda Siirt'teki okullara 3 bin 808 bilgisayar gönderdiklerini ve 163 bilişim teknolojisi sınıfı kurduklarını bildiren Erdoğan, şimdi Fatih Projesi'ni başlattıklarını ifade etti.

8 yılda Siirt'teki öğrencilere 6,5 milyon adet ders kitabını ücretsiz dağıttıklarını kaydeden Erdoğan, 2007 yılında Siirt Üniversitesini kurduklarını, şu anda 3 fakülte, 2 enstitü ve 3 meslek yüksekokuluyla Siirt Üniversitesinin hızla geliştiğini ve büyüdüğünü dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Bugün de yeni okullarımızın resmi açılışını yapıyoruz. Pervari'de İMKB Lisesi'ni, Eruh'ta İMKB Yatılı Bölge Okulu'nu, Merkez'de ve Kurtalan'da 3 anaokulunu, Kurtalan'da bir ilköğretim okulunu Siirtli kardeşlerimize kazandırıyoruz. Merkez'de bir mesleki eğitim merkezini, bir öğrenci yurdunu, Eruh'ta bir spor salonunu, Baykan'da bir spor tesisini yine buradan, bu toplu açılış töreniyle Siirt'in hizmetine sunuyoruz.

Siirt'te KÖYDES kapsamında, son iki yılda 352 kilometre yol inşa ettik, 87 köyümüzü ve mezramızı yola kavuşturduk, 70 birimde içmesuyu sorununu çözdük. 22 milyon liralık yatırımla gerçekleştirdiğimiz bu hizmetlerin de açılışını buradan yapıyoruz.

Siirt'te özel sektörümüz de önemli yatırımlar gerçekleştirdi. Siirt, kendi zenginliğini, kendi değerlerini artık işlemeye, bunları Türkiye'ye, dünyaya ulaştırmaya başladı. Siirt merkezde, Baykan'da, Eruh'ta, Kurtalan'da, Siirt'in dünyaca ünlü fıstığı, sütü, tereyağı işleniyor, gıda ürünleri paketleniyor, bu bereketli toprakların ürünleri artık Türkiye pazarında, dünya pazarında alıcı buluyor.''

Özel sektör yatırımları sayesinde, Siirt'te 200'den fazla kişinin istihdam edildiğini kaydeden Erdoğan, Siirt'te tarifeli uçak seferleri için hazırlık çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Başbakan Erdoğan, ''Bütün planlamaları yaptık, inşallah bu ay içinde Siirt'e Ankara'dan tarifeli uçuşları da başlatıyoruz'' dedi.

Özel sektöre, Siirt'e yaptıkları bu önemli yatırımlardan dolayı şükranlarını sunan Erdoğan, 32 yatırımın Siirt'te hayırlı olmasını diledi.


AA
 

Bu haber toplam 2504 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri